Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Trzech Króli u katolików, Boże Narodzenie u prawosławnych. 6 stycznia dniem wolnym? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Trzech Króli u katolików, Boże Narodzenie u prawosławnych. 6 stycznia dniem wolnym?
07-01-2009 18:11   Janusz Ludwiczak
We wtorek święto Trzech Króli obchodzili katolicy. Wierni m.in. zdobią kredą drzwi napisem K+M+B. Natomiast prawosławni obchodzą Boże Narodzenie. Jednak nie dotyczy to poznańskich prawosławnych, gdyż święta obchodzili oni razem z katolikami według kalendarza gregoriańskiego.

We wtorek przypadła uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Trzech Króli jest to święto chrześcijańskie, które upamiętnia oddających pokłon trzech Mędrców ze Wschodu.
Biblia co prawda nie wymienia ich imion, ale w zachodnim chrześcijaństwie popularny jest pogląd, iż ich imiona to Kacper, Melchior i Baltazar. Stara legenda mówi, że jeden z nich był nawet murzynem. Imiona Mędrców znaczą: Kacper, z perskiego gizbar - skarbnik; Melchior, z hebrajskiego melki-or - Bóg jest moją światłością oraz Baltazar, grecka forma semickiego Belszassar - niech będzie zachowany przy życiu. Trzej Królowie są patronami Kolonii, podróżujących i pielgrzymów, kuśnierzy i producentów kart do gry; bronią przed niepogodą, wzywani są podczas padaczki.

Tego dnia w kościołach święcona jest miro, kadziła i kreda, a wierni dekorują swoje drwi napisem K+M+B=2009. Jednak wbrew obiegowej opinii nie są to imiona Trzech Króli. Litery te pochodzą od pierwszych liter: C+M+B - łacińskiego zdania Christus Mansionem Benedicat, co znaczy Niech Chrystus błogosławi ten dom lub Christus Multorum Benefactor (Chrystus Dobroczyńcą Wielu).

Ze świętem Trzech Króli związany jest także świecki zwyczaj przepowiadania pogody w rozpoczynającym się roku na podstawie aury panującej w ciągu 12 dni dzielących Boże Narodzenie od Trzech Króli. Owe 12 dni symbolizuje 12 miesięcy nowego roku.

Natomiast prawosławni i wierni wschodnich obrządów, w tym grekokatolicy i staroobrzędowcy obchodzili we wtorek wigilię, a dziś świętują Boże Narodzenie. Posługują się oni bowiem kalendarzem juliańskim. W Cerkwi Boże Narodzenie trwa aż trzy dni, gdyż ma to podkreślić udział Świętej Trójcy w dziele zbawienia. Narodzenie Pańskie wierni obrządku prawosławnego, grekokatolickiego i staroobrzędowego poprzedzają czterdziestodniowym postem, który bardzo ściśle przestrzegany jest na pięć dni przed Wigilią, a w samym dniu Wigilii aż do wieczerzy obowiązuje post ścisły.

W całej Polsce Boże Narodzenie do piątku obchodzić będzie około 600 tysięcy wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, głównie z Białostocczyzny i wschodnich województw. Poznańscy prawosławni obchodzili Boże Narodzenie razem z katolikami pod koniec grudnia, gdyż posługują się oni kalendarzem gregoriańskim. Co tydzień około 300 osób z całego Poznania i okolic gromadzi się na nabożeństwach w pochodzącej z początku XX wieku Cerkwi Św. Mikołaja przy ul. Marcelińskiej 20.

Od paru miesięcy posłowie i politycy chcą, aby 6 stycznia był dniem wolnym od pracy. Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że po prostu nie stać nas na kolejny wolny dzień.
Dlatego pytamy Państwa w naszej sondzie: Czy i jakie święto powinno być dniem wolnym od pracy?. Na Państwa głosy czekamy przez kilka najbliższych dni.
Chcemy poznać także Państwa opinie na ten temat. Czy Trzech Króli powinno być dniem wolnym od pracy? A może 2 maja powinien być, tuż obok 1 i 3 maja świętem? Czy może jednak w kalendarzu na czerwono powinien być oznaczany Wielki Piątek lub Wigilia? A może po prostu mamy już za dużo świąt i nie stać nas na kolejny dzień wolnego? Zapraszamy do dyskusji.


Komentarze (8)

15-01-2009 11:42:13
ojro
Ale zgadzam się, tego dnia jest święto wojska polskiego. Ale dziewucho pamiętaj dopiero od kilku lat.
15-01-2009 11:41:26
ojro
Jakoś nie zauważyłem, aby w kalendarzu było napisane 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, tylko Wniebowzięcie NMP
15-01-2009 10:01:38
dziewucha
bo 15 sierpnia to święto Wojska Polskiego? chociażby dlatego jest to święto...
10-01-2009 22:25:14
ojro
Dość już katopolski. Katolicy mają już dość świąt. Z jakiej racji 15 sierpnia jest świętem??? Ważniejszą data jest chociażby 1 września - rocznica wybuchu II wojny światowej. Jestem za 2 majem - długi weekend, po za tym to święto flagi.
09-01-2009 14:21:59
pracuś
Za dużo mamy świąt. Niech zostanie tak jak jest. Mamy kryzys gospodarczy i dobrze, że w tym roku nie ma długich weekendów.
08-01-2009 12:36:38
madzia
Zdecydowanie jestem za 2 maja. Rozsądny ma rację - gdyby wigilia była świętem nic nie kupimy w ciągu dnia, a co tydzień święto to też przesada - wystarczy Boże Narodzenie, Nowy Rok i jeszcze Trzech Króli. A może później za chwilę kolejne katolickie święta zrobić dniami wolnymi od pracy, może zróbmy świętem Matki Boskiej Częstochowskiej, w końcu to też ważny dzień 26 sierpnia.
07-01-2009 22:10:02
max
Zgadzam się. Za dużo mieliśmy ostatnio wolnego. A przed lub po pracy zawsze znajdzie się czas dla wierzących by pójść do kościoła.
07-01-2009 18:37:10
rozsądny
Mamy za dużo świąt. 6 stycznia zdecydowanie nie. Wierni i tak pójdą do kościoła. Po za tym tydzień po tygodniu wolne to już przesada. Najpierw Boże Narodzenie, tydzień później Nowy Rok i za tydzień miałoby być wolne jeszcze z okazji Trzech Króli. Niech PiS i prez.Kropiwnicki pukną się w łeb. Zdecydowanie dniem wolnym mogłaby być już Wigilia, bo większość zakładów i tak tego dnia nie pracuje lub pracuje krócej. Jednak tego dnia nie zrobilibyśmy zakupów, no bo przecież 24.12 święto. No a czy 3 dni świąt pod rząd to już nie lekka przesada? 2 maja zdecydowanie też odpada, kto nie będzie chciał pracować tego dnia zrobi sobie wolne, z resztą dla większości ten dzień jest jak niedzielą. Nawet tramwaje jeżdżą tego dnia rzadziej, a urzędy są zamknięte. Gdybym miał wybierać to wybieram opcje: Żadne, nie stać nas na kolejne święto. A jeśli miałoby być wolne to już lepiej 2 maja, bo i tak większość pracuje jak w sobotę/niedzielę lub w ogóle.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: