Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ósemka i szkoła muzyczna w ręce kurii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ósemka i szkoła muzyczna w ręce kurii
08-09-2008 19:46   Janusz Ludwiczak
Dwa budynki przy ulicy Głogowskiej – VIII Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Muzyczne stały się właścicielami poznańskiej Kurii. Nowy właściciel nieruchomości odzyskał tereny po 50-letniej historii sporu pomiędzy miastem, a archidiecezją.

W minioną środę Naczelny Sąd Administracyjny wydał decyzję, dzięki której zakończył się spór o nieruchomości przy ulicy Głogowskiej 90 i 92, jakie toczyły ze sobą miasto Poznań i Archidiecezja Poznańska.

Budynki VIII Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Muzycznych do 1956 roku należały do ks. Czesława Piotrowskiego, w której prowadził prywatne szkoły m.in. gimnazjum i liceum katolickie. W 1945 roku obiekty te przejęła Milicja Obywatelska wywłaszczając z nich 11 lat później ks.Czesława Piotrowskiego. Ks.Piotrowski do śmierci bezskutecznie walczył o odzyskanie swojej własności. Dotychczas właścicielem budynków przy ulicy Głogowskiej był Skarb Państwa, którego reprezentował Starosta w powiecie grodzkim, czyli prezydent Poznania.

Budynki szkołom udostępnione były bezpłatnie. Nowy właściciel nieruchomości – Archidiecezja Poznańska nie zamierza wyrzucać szkół ani wprowadzać zmian.

VIII LO i miasto zamierzają jednak negocjować z archidiecezją. Miasto być może zamieni się z szkołą katolicką przy ulicy Kanclerskiej, której jest właścicielem. Drugim rozwiązaniem może być podpisanie wieloletniej dzierżawy, w której cena musi być określona na zasadach rynkowych.

W przypadku Zespołu Szkół Muzycznych z kurią negocjować będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego należy szkoła.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (2)

01-10-2008 14:20:08
Hania
No i juz mowi sie o wieloletniej dzierzawie, skad te szkoly maja brac na dzierzawe po rynkowej cenie ? Jesli tak bedzie to predzej czy pozniej szkoly sie zamkna bo to sa wielkie koszta.
10-09-2008 13:31:35
lazarus
Ciekawe co teraz kościół zrobi z liceum i szkołą muzyczną. Pewnie wprowadzone zostaną dodatkowe lekcje religii.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

do 14-06-2022
Łazarz
32. DNI ŁAZARZA

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: