Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wywiad z Oskarem Paprockim, kandydatem do Rady Miasta - PiS - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wywiad z Oskarem Paprockim, kandydatem do Rady Miasta - PiS
13-11-2010 02:46   Janusz Ludwiczak
Rozmowa ze Oskarem Paprockim, kandydatem do Rady Miasta Poznania z okręgu nr 2 Ogrody-Łazarz-Jeżyce, startującym z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.


  1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Miasta Poznania?
    W Poznaniu jest wiele do zrobienia, niestety przez ostatnie lata dużo spraw było zaniedbywanych. Jestem osobą która chce zmian, zmian na lepsze, ruszyć tą biurokrację i przesunąć świetne pomysły w realny byt. Nie sądzę by innowacje w stylu ustawienie setek sygnalizacji świetlnych na Głogowskiej, czy pomysł wybudowania blokowisk w parku Jana Kasprowicza rozwiązało problem wręcz przeciwnie chodzi o pomysły logiczne, takie które faktycznie przysłużą się mieszkańcom. Lepsze chodniki, ścieżki rowerowe, nawierzchnia jezdni wyciszająca samochody, usystematyzowane miejsca parkingowe tak aby nie utrudniały ruchu pieszym. Istotne są także sprawy bieżące jak chociażby ubikacja na Rynku łazarskim, kwestia strefy płatnego parkowania czy też remont ulicy Kolejowej, sprawy trzeba rozwiązać a kompromis jest zawsze po środku. Ludzie muszą się czuć dobrze w swoim mieście, brak jest przecież parków i przestrzeni miejskich przeznaczonych na odpoczynek. Brakuję także rozrywek zwłaszcza dla młodych ludzi. Warto też wspomnieć o ludziach starszych dla których często sygnalizacje świetlne stanowią problemem, gdyż światła zmieniają się za szybko. Sądzę, że jestem osobą, która może przysłużyć się mieszkańcom w taki właśnie sposób.
  2. Jakie trzy najważniejsze sprawy widzi Pan do załatwienia w najbliższym czasie przez nową Radę Miasta?
    - Zamierzam przede wszystkim pomóc rozwiązać problem braku mieszkań w Poznaniu. Doskonale wiem na jakie problemy obecnie napotykają się poznaniacy szukający mieszkań, dlatego też z całych sił będę zabiegał o tworzenie tanich mieszkań socjalnych.
    - Przez ostatnie lata Poznań zadłużał się w zatrważającym tempie, nie można dopuścić aby tego typu polityka była kontynuowana. Mam zamiar rozwiązać ten problem poprzez szukanie oszczędności w niezmiernie rozrośniętej biurokracji urzędowej.
    - Kolejna pilna sprawa, którą trzeba rozwiązać w Poznaniu, to kwestia miejsc parkingowych dla samochodów, ścieżek rowerowych i chodników. Złe zagospodarowanie ulic powoduje utrudnienia w ruchu nie tylko kierowcom ale i pieszym.
  3. Jak widzi Pan Łazarz za 4 lata? Jak sądzi Pan, co uda się nowej Radzie Miasta zrobić dla dzielnicy w najbliższej kadencji?
    Dzięki staraniom nowej Rady Miasta uda się wykonać wiele inwestycji. Powstanie połączony węzeł komunikacji kolejowej tramwajowej i autobusowej. Dokończenie remontu i modernizacji ulicy Głogowskiej co znacznie wpłynie na usprawnienie ruchu, i zmniejszenie korków w godzinach szczytu. Rozbudowa sieci dróg rowerowych pomoże także w rozładowaniu ruchu samochodowego gdyż wiele osób może się przerzucić na inne środki transportu. Rozpoczęcie budowy lub wyremontowanie osiedlowych hal sportowych, lodowisk i basenów będzie dodatkową atrakcją co zachęci do zamieszkiwania w tym regionie. Chętnie przysłużył bym się tez do powstania parków i obszarów zieleni, tego rodzaju atrakcji niestety brakuje w naszym mieście. Na pewno jednym z Parków które by należało zmodernizować i uatrakcyjnić jest Park Kasprzaka. W naszym regionie potrzebne są także takie programy jak „Zielone podwórka” czy pomysły na stworzenie możliwości do zagospodarowania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży i osób starszych.
  4. Targi powinny być sprywatyzowane czy skomunalizowane?
    Sądzę że targi to kolebka Poznańskiej kultury i szkoda by ją było oddać w ręce nie do końca pewne. Znamy przecież wiele przypadków prywatyzacji spółek które były konkurencją dla innych, a później szybko je zamykano lub zmieniano przeznaczenie. Oczywiście nie wróże targom takiego końca ale moim zdaniem miasto będzie zdecydowanie lepiej tym zarządzało. MTP mają ogromny potencjał, duży prestiż na arenie międzynarodowej, ściągają przecież wystawców i ludzi z całego świata, a przy tym przynoszą miastu spore zyski.
  5. Tylko w ostatnich 8 latach (2002-2009) według danych GUS Grunwald wyludnił się o 8254 mieszkańców. Natomiast według danych miasta Łazarz wyludnił się w ostatnich 10 latach (2000-2010) o prawie 10 tys. mieszkańców (9 666, z czego 7576 z terenu Osiedla Świętego Łazarza, 2090 z terenu Osiedla Targowego). Proces wyludniania dzielnicy jest co raz większy. Tylko w pierwszym półroczu liczba mieszkańców Łazarza zmniejszyła się 423 mieszkańców (z Osiedla Św.Łazarza - 346, z Os. Targowego - 77).
    Co zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy oraz by przybywali nowi?

    Problem niechęci do zamieszkania na Łazarzu w znacznym stopniu spowodowany jest wysokimi kosztami utrzymania w mieście. Myślę, że ludzie chętnie mieszkaliby w śródmieściu jeśli posiadali by mieszkania które są w stanie utrzymać. Ważne jest również zapewnienie miejsca pracy, nauki a dla dzieci przedszkoli i żłobków.
  6. Co sądzi Pan o sporze pomiędzy Kurią, a Miastem w sprawie 8LO. Jak Pana zdaniem można rozwiązać problem "ósemki"?
    Uważam że najważniejszy jest dialog. Nie sądzę żeby stwarzało to wielki problem ponieważ obie strony są bardzo elastyczne i skłonne do porozumień. Poza tym należy uszanować decyzję sądu.
  7. Czy jest Pan za powstaniem centrum handlowo-usługowego "Metropolis"?
    Moim zdaniem Poznań ma wiele miejsc tego typu, nie sądzę by kolejne było potrzebne. Uważam, że zamiast centrum handlowego powinny powstać miejsca rozrywek takie jak lodowiska, baseny czy hale sportowe.
  8. Główna ulica dzielnicy - Głogowska (podobnie jak Św.Marcin i Dąbrowskiego) jeszcze do niedawna tętniła życiem. W tej chwili powstają tu praktycznie same banki i salony sukien ślubnych.
    Czy jest szansa przywrócenia dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, po przez np. zrobienie z niej deptaku z ogródkami i kawiarenkami?

    Kawiarenki to dobry pomysł ale deptak już nie koniecznie. Trzeba mieć na uwadze, że ulica Głogowska jest obecnie jedną z ważniejszych ulic wylotowych Poznania. Wprowadzenie deptaku w dużym stopniu utrudniło by dojazd do autostrady i wylotu z Poznania. Uważam że przy obecnym ruchu samochodów w tym regionie, dobrym pomysłem będzie tworzenie lokali usługowo handlowych, biurowych i tworzenie całej gamy usług dla konsumentów.
  9. Jak można rozwiązać problem z parkowaniem w dzielnicy? Szczególnie w okolicach Areny, Targów i Lejka Łazarskiego?
    Remont dróg zdecydowanie pomógłby rozwiązać ten problem. Ważne jest wyznaczenie miejsc na poboczu specjalnie przygotowanych do parkowania, dobrym pomysłem jest też wybudowanie parkingów na większą ilość samochodów. Rozwiązałoby to z pewnością problem niszczenia trawników oraz zwiększyłoby komfort poruszania się pieszych.
  10. Czy na Łazarzu powinna zostać wprowadzona strefa parkowania? Jeśli tak, to gdzie, w jakim rejonie?
    Jestem kierowcą i wiem ile wysiłku potrzeba do znalezienia miejsca koło Urzędu Skarbowego Jeżyce na Słowackiego, ale jestem też realistą. Mamy bardzo dobrze rozwiniętą komunikację miejską, niektóre programy mogły by zachęcić mieszkańców do zmiany transportu na MPK. Sądzę jednak że zastawienie wszystkich ulic parkometrami niema sensu, obecne strefy już i tak znacząco są rozrośnięte. Każda kolejna próba poszerzenia strefy to skok na kasę mieszkańców a nie pomysł na uporządkowanie ruchu.
  11. Co sądzi Pan o reformie jednostek pomocniczych i połączeniu Osiedla Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym? Czy nowa Rada Osiedla będzie działać jeszcze lepiej i sprawniej, chociażby dzięki lepszym kompetencjom i większemu budżetowi?
    Wszystko zależy od ludzi którzy zostaną wybrani. Uważam jednak że połączenie wpłynie pozytywnie ponieważ rozwiązanie problemów lokalnych jest najskuteczniejsze przez lokalne samorządy. W poznaniu brakuje także konsultacji społecznych a jeśli już są to jest bardzo małe zainteresowanie. Trzeba rozreklamować ten sposób udziału mieszkańców, w życiu społecznym miasta ponieważ może to przynieść wiele nowych pomysłów i koncepcji.
  12. Jak można rozwiązać problem toalety publicznej na Rynku Łazarskim?
    Bardzo łatwo, należy zainstalować Automatyczne Toalety Publiczne. Stosowane są w Europie a od kilku lat także w Polsce. Myślę, że ten problem dawno już powinien być rozwiązany.
  13. Czy Zbigniew Wągrowski, dobrze wypełnia obowiązki administratora Parku Wilsona (przyp. nie zgadzał się na powstanie placu zabaw, dopiero po ponad 2 latach zaczęła działać fontanna przy muszli, część mieszkańców narzeka na zaniedbany Park Wilsona)?
    Niestety nie znam szczegółów dotyczących Parku Wilsona. Uważam jednak, że Pan Wągrowski ma wielkie zasługi, biorąc pod uwagę funkcjonowanie Palmiarni i mnogość atrakcji jakie tam wprowadził. Sądzę jednak, że powinni korzystać z niego wszyscy, dlatego dla wybudowania placu zabaw nie powinno być żadnych przeszkód, choć w taki sposób aby nie kolidowało to z historycznym charakterem tego miejsca.
  14. Mieszkańcy ulicy Kolejowej narzekają na to, że nikt się nimi nie interesuje. Kiedy ulica Kolejowa doczeka się remontu?
    Wszystko zależy od chęci, dla jednych ważny jest dojazd do marketu dla innych dobro mieszkańców. Należało by przy pełnej chęci obopólnej iść w tym kierunku aby zaradzić choć w jakimś stopniu prędkości samochodów i hałasom na tej ulicy. Sądzę jednak że przełożenie innych mniej znaczących inwestycji na remont ulicy Kolejowej załatwiło by sprawę pozytywnie.
  15. W studium planowania i zagospodarowania przestrzennego zapisany jest tramwaj w ciągu ulicy Grochowskiej i na os. Kopernika (m.in. w ciągu ul. Arciszewskiego). Kiedy jest szansa na zrealizowanie tej inwestycji? Czy w ogóle tramwaj na os. Kopernika i w ciągu ulicy Grochowskiej jest potrzebny?
    Rozwój komunikacji miejskiej to priorytetowa sprawa w Poznaniu, w ciągu 20 lat powstała pestka i most Rocha to za mało. Wszyscy dobrze wiemy że niema nieskończonej ilości parkingów w mieście a zwiększenie dogodnych i z pewnością szybszych form transportu daje puls do rozwoju miasta. Niestety takich inwestycji jest potrzeba więcej, chociażby połączenie Ławicy z centrum, wydłużenie nitki Opolskiej czy Głogowskiej. Komunikacja tramwajowa jest ekologiczna i przyszłościowa, a do budowy można pozyskać dotacje z funduszy Europejskich.

Oskar Paprocki (ur. 1984) - urodził się w Poznaniu, na Jeżycach, gdzie obecnie zamieszkuje. Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Ekonomicznym na kierunku informatyka i ekonometria. Obecnie studiuje gospodarkę przestrzenną na Uniwersytecie Ekonomicznym i politykę społeczno-ekonomiczną na kierunku politologia w Toruniu.
Zasiada w zarządzie Forum Prawa i Sprawiedliwości, a także strukturach koła naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Polityką zajmuje się od dawna. Wspomagał między innymi kampanię prezydencką Komitetu Wyborczego Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta RP w Powiecie Poznańskim.
Przyczynił się także do wzmocnienia roli Forum Młodych Prawo i Sprawiedliwość w tym regionie. Posiada wieloletnią praktykę w zakresie informatyki, sieci komputerowych, grafiki komputerowej, a także duże doświadczenie w branży nieruchomości.


R E K L A M A

Fot: Zdjęcia udostępnione przez Oskara Paprockiego

Komentarze (7)

27-09-2011 13:44:06
x
Poziom komentarzy widzę żenujący. Może ktoś ma jakieś argumenty za lub przeciw temu Panu? A lepiej za lub przeciw jego partii, bo jednak głos oddajemy na listę ustanowioną przez partyjnych prezesów.
27-09-2011 02:23:49
hehe
Znam go ze studiów, człowiek tragedia nie kontaktowy i szczerze nie był lubiany przez studentów, wykładowców. A studia robił 7 lat wiec sami ocencie jak sie stara Pozdrawiam były kolega z grupy ;]
16-11-2010 22:48:00
Bernard
Panie Oskarze widzę że konkurencję ma Pan daleko za sobą, takich chwytów się łapią. "Wyskrobek" to ktoś mały, a o Panu tego nie można powiedzieć (190 czy 200 Pan mierzy?). Wierzę że funkcja radnego to początek . Pozdrawiam i czekam na Pana w sejmie.
15-11-2010 22:11:46
Ola
Moim zdaniem to porządny i uczciwy człowiek takich nam potrzeba w radzie miasta..
15-11-2010 21:57:14
Heh
Znam go i wiecie co wam powiem - nie warto na niego głosować...
14-11-2010 09:06:12
Poznaniak
Żenada.... jakiś wyskrobek...
14-11-2010 00:37:45
Kasia L.
Ma głowę na karku :) i warto na niego zagłosować.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: