Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kuria wygrywa pierwsze starcie w sądzie - co dalej z VIII LO? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kuria wygrywa pierwsze starcie w sądzie - co dalej z VIII LO?
14-07-2010 05:06   Janusz Ludwiczak
Poznańska Kuria otrzyma ponad 23 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa - zadecydował Sąd Okręgowy. Wyrok jest nieprawomocny i będzie można się od niego odwołać. Nadal nie wiadomo jaka jest przyszłość VIII Liceum Ogólnokształcącego. Wiadomo natomiast, że w ciągu czterech lat Zespół Szkół Muzycznych przeniesie się do nowego budynku opodal Akademii Muzycznej.

We wtorek Sąd Okręgowy zadecydował, że Kuria otrzyma 23,3 mln zł odszkodowania za bezumowne użytkowanie dwóch budynków przy ulicy Głogowskiej 90 i 92, w których mieszczą się Zespół Szkół Muzycznych i VIII Liceum Ogólnokształcące.

Budynki te należały do ks. Czesława Piotrowskiego, który był budowniczym obu szkół. Przed śmiercią przekazał je na rzecz poznańskiego kościoła.

VIII LO i Zespół Szkół Muzycznych przejęły w 1956 roku władze PRL. Wcześniej, w 1945 roku budynki szkół przejęła Milicja Obywatelska, wywłaszczając z nich ks. Czesława Piotrowskiego. Dotychczas właścicielem budynków przy ulicy Głogowskiej był Skarb Państwa, którego reprezentował Starosta w powiecie grodzkim, czyli prezydent Poznania.

Archidiecezja Poznańska już 19 lat temu starała się odzyskać swoje budynki. Udało się jej to dopiero w 2007 roku.

Za bezumowne użytkowanie budynków przez minione 10 lat (w latach 1997-2007) Kuria chciała 32 miliony złotych, czyli cenę rynkową. Sąd przyznał jednak o 9 mln mniej. Wyrok jest nieprawomocny i Skarb Państwa będzie mógł się od niego odwołać.

Nadal nie wiadomo jaka będzie przyszłość VIII LO. Wiadomo natomiast, że mieszczący się obok Zespół Szkół Muzycznych najwcześniej za cztery lata przeniesie się do nowego budynku w kampusie Akademii Muzycznej, który znajdzie się przy ulicy Skośnej.


Komentarze (8)

16-07-2010 20:42:59
kiwi
W takim razie protestanci powinni zarządać zwrotu kościoła Św.Anny. A dziwi mnie też fakt, dlaczego kuria nie płaci miastu po cenach rynkowych najmu za wspomniane gimnazjum katolickie na kanclerskiej?
14-07-2010 19:27:51
stokrotka
Co się dziwić, nawet do Watykanu dotarł kryzys, to muszą szukać jakoś źródła zarobku i utrzymania.
14-07-2010 19:11:55
JohnnyBraco
właśnie coraz mniej ludzi daje na tacę to próbują wszystkiego, efekt już widać.
14-07-2010 16:25:04
qaf
Jaki z tego morał? Nie płać na tacę!!!
14-07-2010 14:51:44
kacha
Ja rozumiem, że kuria straciła te budynki, ale gdzie u nich wartości, które same głoszą? Obawiam się, że kościół popełnia największy grzech szatana - pychę. Sprawa szkoły muzycznej jest załatwiona, ale co z ósemką? I jeszcze jedno - dlaczego miasto pobiera grosze za wynajem katolickiego gimnazjum na Kanclerskiej?
14-07-2010 12:07:19
antymoher
Tak się właśnie kończy, kiedy się na wszystko pozwala pazernym klechom. Jedyne, co dobrego komuniści zrobili to była nacjonalizacja dóbr kościelnych. Zwróćcie im majątek, a wyciągną łapy po więcej. Nie chodzi nawet o ten konkretny przypadek, chociaż wyrok dowodzi, że miasto ma beznadziejnych prawników. Państwo polskie ma wiele możliwości by ukrócić żądania kościoła. Wystarczy odciąć go od przywilejów, zaprzestać finansowania tysięcy etatów księży w szkołach i wojsku, opodatkować majątek i tacę. Wtedy sami musieliby pozbyć się nieruchomości by wyżyć. Niestety wybieramy katolików, którzy sprzyjają bardziej klerowi niż państwu. I zapłacą za to wszyscy. Czas na otwarty sprzeciw wobec kościoła. Bez tego oni się utuczą jeszcze bardziej, a nasz kochany kraj w imię boże diabli wezmą.
14-07-2010 07:03:19
pyruś
Chciwy kler... Kino Malta, za chwilę działki na osiedlu Warszawskim, teraz szkoły na Głogowskiej. Mało im??? Może najwyższy czas, aby kler zaczął płacić podatki i rozliczał się co roku z PiTów, tak jak my podatnicy. Mało to liczą sobie z chrztów, komunii, ślubów i pogrzebów? Kasy na plebanie!!!
14-07-2010 06:56:10
aluibaba
Niech żyje kuria niech zyje Niech wszystko zabiorą nawet domy schadzek i tez wprowadza święty vat . Było se panstwo policyjne do roku 1990 teraz jest Panstwo kościelne
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

17

cze

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Koncert "Psalmy mówią" w wykonaniu Andrii Merkhel – ukraiński kompozytor, kurator projektów teatralnych i artystycznych oraz wykonawca

20

cze

14:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty rękodzieła artystycznego dla seniorów - Wikliniarstwo

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: