Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Słynny podróżnik będzie miał swoje miejsce pamięci - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Słynny podróżnik będzie miał swoje miejsce pamięci
12-10-2009 12:08   redakcja, Łukasz Wierzbicki
We wtorek na Cmentarzu Górczyńskim poświęcony zostanie kamień, upamiętniający miejsce spoczynku słynnego podróżnika, Kazimierza Nowaka, który samotnie na rowerze przemierzył Afrykę. Wcześniej w kościele Matki Boskiej Bolesnej odprawiona zostanie msza święta. Uroczystości przypadną w 72.rocznicę śmierci słynnego podróżnika, który mieszkał przy ulicy Lodowej.

Mijają trzy lata od odsłonięcia przez Ryszarda Kapuścińskiego poświęconej Kazimierzowi Nowakowi tablicy na poznańskim dworcu PKP. Nikt z nas nie przypuszczał wówczas, że postać podróżnika, przez tak długi okres zapomniana, zyska sobie tak wielkie zainteresowanie. Kolejne wydania książki, wystawy zdjęć, reportaże, rajdy rowerowe, Afryka Kazika...

W 2006 roku wspólnie z Maciejem Pastwą, fundatorem tablicy na dworcu, zwróciliśmy uwagę, że należy także zadbać o przywrócenie symbolicznego miejsca pamięci na Cmentarzu Górczyńskim, gdzie w październiku 1937 roku podróżnik został pochowany.

Pogrzeb Kazimierza Nowaka był w Poznaniu znacznym wydarzeniem. Po wojnie, w latach 50. pojawiła się nawet inicjatywa, by jego grób przenieść na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Nie udało się zrealizować tego pomysłu.
Nie przetrwał również grób – w latach 60. został zlikwidowany. Dziś nie sposób ustalić miejsce spoczynku.

Mimo zaangażowania Radia Merkury, Gazety Wyborczej, naszego portalu (o sprawie pisaliśmy w artykule: Gdzie jest grób słynnego podróżnika?) i innych mediów pomysł nie wzbudzał większego zainteresowania... do czasu, gdy po książką Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd sięgnął Tomasz Banaszak, zastępca komendanta Straży Pożarnej w Gostyniu.

Zadeklarował, że wspólnie z ojcem, Tadeuszem Banaszakiem, kamieniarzem, gotów jest zająć się sprawą. By utrwalić pamięć o Kazimierzu Nowaku i jego wyczynie.

Po prostu. Kolejna prywatna inicjatywa pomogła załatwić wielką sprawę.

W ubiegłą środę wspólnie z panami Banaszakami i Maciejem Pastwą usadowiliśmy kamień wraz z tablicą przy alejce głównej Cmentarza Górczyńskiego.

W najbliższy wtorek (13 października) o godzinie 9:00 w Kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej 97 zostanie odprawiona msza w intencji poznańskiego podróżnika.
O godzinie 10:00 na Cmentarzu Górczyńskim odbędzie się poświęcenie kamienia pod patronatem Gimnazjum nr 5 im. Kazimierza Nowaka (z Os. Pod Lipami).


Komentarze (1)

13-10-2009 13:12:16
max
No w końcu. A co z placem im.Kazimierza Nowaka? Chodź już są dwie tablice, może nie wystarczy?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Białoruś" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

30

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Zebra" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”.
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmail.com)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: