Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz 20 lat temu. Pozostał tylko Kasprzak - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz 20 lat temu. Pozostał tylko Kasprzak
04-06-2009 13:39   Janusz Ludwiczak
Jeszcze 20 lat temu dzisiejsza ulica Stablewskiego nazywała się Hibnera, a Dmowskiego - Findera. Patronami ulic byli jeszcze Rutkowski i Kniewski. Do dziś zachowała się jedynie ulica Kasprzaka.

Pomyśleć, że jeszcze 20 lat temu ulica Stablewskiego nazywała się Hibnera, zaś dzisiejsza Dmowskiego wówczas nosiła nazwę Findera. To nie jedyne komunistyczne nazwy ulic. Rutkowski był dwie dekady temu był patronem dzisiejszej ulicy Potworowskiego i Klaudyny Potockiej.

Do dziś zachowała się jedynie ulica Kasprzaka, jednak wszystko wskazuje na to, że Kasprzaka nadal będzie patronem tej ulicy. Instytut Pamięci Narodowej w sierpniu zeszłego roku apelował do samorządów o zmianę nazw i symboli upamiętniających postacie związane z ustrojem komunistycznym.

Wszystko wskazuje na to, że projekt dekomunizacji Kasprzaka pozostanie tylko projektem. Ze zmianą nazwy ulicy wiążą się spore koszty: mieszkańcy musieliby wymienić dowody, a właściciele firm np. pieczątki. Dekomunizacja Kasprzaka to także koszty dla administracji, gdyż spółdzielnie i właściciele budynków musieliby wymienić tabliczki z numerami domów. Wydatki nie ominęłyby także samego miasta, które wymienić musiałoby tablice z nazwami ulic oraz plany miasta, a także dokonać korekt np. w danych ewidencyjnych.

Do dziś na poznańskim Dębcu istnieje jeszcze ulica Czechosłowacka. Podobnie w tym przypadku nazwa zostanie zachowana w celach historycznych, mimo iż była już propozycja rozdzielenie ulicy na Czeską i Słowacką.

Marcin Kasprzak ma na Łazarzu nie tylko swoją ulicę. W latach 1951-1990 obecny Park Wilsona nosił nazwę Parku Kasprzaka. Zaś 12 lat później, w 1963 r. pomnik prezydenta Wilsona zastąpiono nowym pomnikiem rewolucjonisty Marcina Kasprzaka. W 1994 roku pomnik Kasprzaka rozebrano i przeniesiono do wsi Czołowo (pomiędzy Kórnikiem, a Rogalinem), rodzinną miejscowością rewolucjonisty. W jego miejscu odsłonięto popiersie prezydenta Wilsona.

Dawne nazwy ulic
Findera - Dmowskiego
Hibnera - Stablewskiego
Kniewskiego - Limanowskiego
Rutkowskiego - Potworowskiego, Potockiej


Komentarze (7)

06-06-2009 11:16:55
qaf
Ulica Kasprzaka jest w wielu miastach Polski, chociażby w Warszawie.
05-06-2009 09:58:35
max
Przemianowanie Kasprzaka to spore koszty dla mieszkańców i firm. Niech zostanie tak jak jest.
04-06-2009 20:22:37
renia
Nie jestem lewicowa, ale dla mnie kasprzak jako patron ulicy może zostać. Argumenty: był to polski działacz socjalistyczny z Wielkopolski, zabity przez carskich żandarmów w Warszawie podczas likwidacji nielegalnej drukarni w 1905. Nie wiadomo, kim byłby sie stał później, gdyby dożył wolności. Był bardzo "bojowy", może wziąłby udział w Powstaniu Wielkopolskim? W każdym razie nie obciąża go żadna kolaboracja z wrogiem, i naprawdę zginął za demokrację. Natomiast uważam, że mimo wszystko "oddanie" mu również i parku było komunistyczną przesadą...
04-06-2009 17:44:51
luladolecka@yahoo.fr
mialam 7 lat jak zawitalam w Poznaniu i wtedy ulica Glogowska nazywala sie .. Rokossowskiego!!! (1954 rok) dlugo tez ulica przy ktorej jest slynne liceum Marcinek stalo przy ulicy Swierczewskiego!!! gdy przyjezdzam do kraju, nadal "operuje" dawnymi nazwami a wiec Rutkowskiego, Hibnera, Engla etc serdecznie pozdrawiam Lucy Harwas Dolecki Francja
04-06-2009 15:11:52
madzia
Pamiętaj z opowieści rodziców i dziadków, że Głogowska nazywała się niegdyś Marszałka Focha, ale to chyba nie ten okres. A ulica Kasprzaka niech sobie zostanie.
04-06-2009 15:01:38
REDAKCJA
Słusznie dziękuje za uwagę, już dodałem. Jeśli znane są jeszcze kolejne przykłady proszę o komentarze lub maile i czekam na Państwa wspomnienia sprzed 20 lat. Nie znam tamtych czasów, gdyż miałem dopiero 4 lata.
04-06-2009 14:57:56
magda8001
ul Rutkowskiego to także ul Potockiej
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

sie

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: