Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Z powodu awarii torowiska bimby nie kursują ulicą Roosevelta, pomiędzy Mostem Dworcowym i Bukowską. Tramwaje linii nr 2, 3, 6, 10, 11, 12, 14 i 18 skierowane zostały objazdem przez Grunwaldzką, rondo Jeziorańskiego, Reymonta i Hetmańską.
Bunkier zdobyty
"BUNKIER ZDOBYTY" - 1.urodziny ŁiiD-a

Z okazji 1.urodzin Łazarskiego Internetowego Informatora Dzielnicowego w niedzielę 10 września 2006 r. o godz. 14:30 odbyła się wycieczka do bunkru pod Parkiem Wilsona zoorganizowana przez Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy dzięki Palmiarni Poznańskiej.

Ku naszemu zaskoczeniu i zdumieniu w niedzielę, przybyło prawie 200 osób - Palmiarnia Poznańska sprzedała aż 165 bilety. Po schronie oprowadzała przewodnik PTTK - p.Lucyna Lewińska

Schrony pod Parkiem Wilsona zostały odkryte w 1998 roku przy okazji remontu Parku Wilsona oraz Palmiarni. Pracownicy przy okazji rozbioru kiosków przy ul.Matejki odkryli dziurę, do której prowadziły schody. Okazało się, że pod Parkiem Wilsona znajdują się trzy schrony.

Trzy schrony znajdują się pod Parkiem Wilsona, wzdłuż ulicy Matejki, Śniadeckich i Głogowskiej. Budowane były przez niemieckie firmy, a ściślej przez Polaków w latach 1941-1943. Oddane zostały do użytku rok później. Jeden schron mógł pomieścić nawet 300 osób i ma 80 metrów długości i 2 metry wysokości.
Schrony przeznaczone były głównie dla niemieckich matek z dziećmi, które miały chronić przed nalotami. Polscy budowniczowie, w celu uniknięcia rozgłosu po zakończeniu prac byli rozstrzeliwani.Ku naszemu zaskoczeniu na zwiedzanie schronu przybyły prawdziwe tłumy.


A tak wygląda schron, ale na planie.


Na zdjęciu od prawej: Lucyna Rewińska-przewodnik PTTK, który oprowadzał po schronie i opowiadał historię oraz Janusz Ludwiczak-"naczelny":-) Łazarskiego Internetowego Informatora Dzielnicowego.


A jeżeli wciągnęły Państwa bunkry i interesują się Państwo schronami to zapraszamy do Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, które zajmuje się fortyfikacją.

Zasadniczym celem działalności Sekcji Historycznej TMML jest poznawanie, kultywowanie i upowszechnianie wiedzy o historii oraz dziedzictwie kulturowym Lubonia i okolic, a także regionu.
Szczególne miejsce w badaniach zajmuje forteczne dziedzictwo kulturowe. Działania prowadzone przez Sekcję skupiają się na dziewiętnastowiecznej twierdzy Poznań. Ich podstawowym celem jest propagowanie wiedzy o tych stosunkowo mało znanych obiektach oraz uświadamianie ich dużej wartości zabytkowej przede wszystkim mieszkańcom miasta. Istotne jest także dążenie do zainteresowania nimi władz lokalnych w celu ich kompleksowego zagospodarowania, z jednoczesnym wyeksponowaniem wartości historycznych oraz architektoniczno-przestrzennych. Popularyzowanie zagadnień związanych z fortyfikacjami jest realizowane m.in. przez organizowanie cyklicznych imprez turystyczno-krajoznawczych, prelekcji, wystaw oraz publikowanie artykułów w wydawnictwach regionalnych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Sekcja jest organizatorem jedynej cyklicznej imprezy w Poznaniu, w trakcie której można zwiedzać niedostępne na co dzień forty zewnętrznego pierścienia umocnień.
Członkowie Sekcji Historycznej TMML uczestniczą aktywnie w konferencjach naukowych sprzyjających nie tylko poszerzeniu wiedzy i wymianie doświadczeń, ale również promowaniu walorów historycznych i kulturowych regionu. Stowarzyszanie dąży także do utworzenia w Luboniu Muzeum Regionalnego, gdzie istniałaby możliwość stałej prezentacji zgromadzonych pamiątek związanych z dziejami miasta oraz jego mieszkańców.
W 2006 roku odbędą się jeszcze m.in.:

  • piąta edycja Lubońskiego Rajdu Rowerowo-Pieszego „Śladami Historii”, tradycyjnie trasa będzie prowadzić po wybranym fragmencie pasa umocnień dziewiętnastowiecznej twierdzy fortowej w Poznaniu (październik),
  • trzecia Lubońska Wycieczka Autokarowa, tym razem pojedziemy zwiedzić mniej znane obiekty Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (listopad),
  • kolejny Wieczór Historyczny, w trakcie którego odbędzie się wernisaż wystawy o architekturze trzech lubońskich fabryk powstałych na początku XX wieku. W dalszej części imprezy będzie można wysłuchać kilka prelekcji na temat fortyfikacji w Polsce i na świecie (listopad/grudzień).


Kontakt:
wiceprezes TMML - Przemysław Maćkowiak, tel. 604 869 102, e-mail: przemyslaw.mackowiak@wp.pl

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Pieśni naszych czasów" Koncert Zespołu "Mała Caryna" - Łukasz Nowak i Marcin Snokowski

07

gru

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złożone z dzieci i rodziców lub dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: