Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już od 15 lat jesteśmy dla Was ☺

Gdy 19 sierpnia 2005 roku wystartował portal Lazarz.pl (wówczas ŁiiD, czyli Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy) nie było jeszcze Facebooka i większość z nas nie miała tak szerokiego dostępu do internetu, mając np. smarfon pod ręką. Już od 15 lat informujemy, ostrzegamy, pomagamy, odkrywamy sprawy nieznane, pokazujemy dzielnicę od kuchni czy rozmawiamy z ciekawymi osobami.

Przez te 15 lat powstało 14,3 tys. artykułów, które zostały zilustrowane blisko 350 tys. zdjęć i materiałami graficznymi, które w sumie zajęły powierzchnię 38,6 GB. Artykuły komentowane były w sumie 30 920 razy, a portal Lazarz.pl śledzi każdego miesiąca ok. 15 tys. unikalnych użytkowników generując blisko 91 tys. odsłon.

A wszystko zaczęło się 12 sierpnia 2005 roku, kiedy zrodził się pomysł powstania strony internetowej poświęconej Łazarzowi i która służyć będzie mieszkańcom dzielnicy. Tydzień później, 19 sierpnia 2005 roku ruszył ŁiiD - Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy, by półtora roku później przekształcić się w poznański portal dzielnicowy LAZARZ.PL.

Od samego początku serwis miał być niezbędnikiem każdego Łazarzanina. W swojej działalności udało się pokazać dzielnicę od kuchni organizując liczne wycieczki dla mieszkańców - na wieżę kościoła Św. Anny, skąd po raz pierwszy w historii można było podziwiać panoramę Poznania, pierwsze zwiedzania schronu pod Parkiem Wilsona, czy odkyć sekrety centrum sterowania ruchem ZDM. Udało się również wyłonić Herb Łazarza, przeprowadzić wiele spotkań w ramach Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel", podczas którego można było pytania zaproszonym gościom: dzielnicowym, radnym, urzędnikom. Co roku przygotowywany jest ilustrowany "Kalendarz Łazarski".

Jednym z sukcesów portalu Lazarz.pl jest przyczynienie się do powstania placu zabaw w Parku Wilsona. Z kolei przez trzy lata w każdą niedzielę ukazywał się cykl "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic", podczas którego udało się opisać wszystkie 86 ulic – od Arciszewskiego po Głogowską, Kolejową, Matejki do Załęża, a także parki, place i ronda.

Od samego początku przez minione już 15 lat poznański portal dzielnicowy LAZARZ.PL prowadzony jest praktycznie przez jednoosobową, moją skromną redakcję przy wsparciu, pomocy i współpracy kilku osób (m.in. Roberta Tokarza, informatyka-korektora oraz fotoreportera Andrzeja Radwańskiego), co zostało docenione w 2013 roku, kiedy to portal Lazarz.pl otrzymał nagrodę "Dziennikarskie Koziołki" w kategorii "Redakcja", zaś dwa lata później przyznany został tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2015".

Co dalej?:

Niestety nieciekawa rzeczywistość medialnego rynku dotyka także i nas. Tradycyjne media informacyjne przegrywają rywalizację z sieciami społecznościowymi, zwłaszcza Facebookiem. W dobie wojny wszystkich ze wszystkimi niezależne dziennikarstwo niemal nie istnieje, a tam gdzie jeszcze trwa, ma coraz większe trudności z pozyskaniem środków na swą działalność.

Lazarz.pl nigdy nie otrzymywał dotacji, wsparcia, nie korzystał ze środków publicznych. Portal nie otrzymuje wsparcia ze strony miasta czy rady osiedla. To praktycznie jednoosobowe przedsięwzięcie, bez wsparcia dużych biznesowych pieniędzy. Jedynym źródłem utrzymania są reklamy, o które nie jest zbyt łatwo lokalnym mediom. Wbrew opinii niektórych, nieżyczliwych osób, nie jest to maszynka do zarabiania. Nie szukamy sensacji, nie kierujemy się głównie oglądalnością. I mimo niewątpliwych sukcesów przyszłość portalu stoi pod znakiem zapytania. Sama pasja i zapał to chyba za mało.

Cały czas zastanawiamy się nad dalszym sensem prowadzenia portalu. Pojawiają się myśli, by to już zakończyć. Póki co lazarz.pl jeszcze działa, ale jak długo? Czas pokaże...

Wiernych czytelników zapraszam do dyskusji. Być może należałoby się zastanowić nad publiczną zbiórką, a może ktoś z Was mógłby wesprzeć portal w inny sposób, być może pozyskać jakichś reklamodawców. Możliwości jest troszkę, ale samemu wszystkiego zrobić się nie da, liczę więc na jakieś konstruktywne propozycje.

Na koniec nie pozostaje nic innego jak życzyć sobie cierpliwości, wytrwałości, połamania pióra - a właściwie klawiatury, a także reklamodawców i partnerów do współpracy. Co będzie dalej: "pożyjemy, zobaczymy".

Janusz Ludwiczak,
redaktor naczelny i twórca portalu lazarz.pl

Lazarz.pl statystycznie:

 • 5 479 dni funkcjonowania, niezliczona ilość godzin pracy (również w nocy i święta)
 • 14 310 artykułów
 • 349 980 zdjęć i materiałów graficznych
 • Ponad 38,6 Gigabajtów! plików
 • ponad 5 tysiące materiałów nadesłanych na Kontaktową Platformę Czytelników ŁAZ@RZ24, dzięki czemu mogliśmy poinformować mieszkańców o ważnych wydarzeniach w dzielnicy
 • 30 920 komentarzy Internautów do artykułów
 • blisko 400 tys. otrzymanych maili na redakcyjne skrzynki e-mailowe
 • 4 557 lubiących profil lazarz.pl na portalu społecznościowym Facebook i 552 obserwujących na Twitterze (od założenia profilu w styczniu 2016)
 • Codziennie notujemy według GoogleAnalytics średnio 2,5 tysiąca wizyt. Miesięczna oglądalność portalu oscyluje wokół 15 tys. unikalnych użytkowników i blisko 91 tys. odsłon.
 • W całym 2019 roku portal lazarz.pl odwiedziło blisko 146 tys. unikalnych użytkowników, generując ponad 726 tys. odsłon.
  Od początku roku wg GoogleAnalytics: ponad 99 tys. użytkowników i 490 027 odsłon.

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: