Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

92 lata temu powstała cerkiew prawosławna przy Marcelińskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
92 lata temu powstała cerkiew prawosławna przy Marcelińskiej
13-04-2016 16:23   Janusz Ludwiczak
13 kwietnia 1924 roku poświęcono świątynię prawosławną przy ul. Marcelińskiej 20. Mija 92. rocznica konsekracji - poświęcenia cerkwi konkatedralnej pw. św. Mikołaja.

Budynek świątyni prawosławnej pw. Św. Mikołaja przy ul. Marcelińskiej 20 pochodzi z początku XX wieku, pierwotnie służący jako stajnia dla pułku kawalerii. Zanim powstała cerkiew wierni prawosławni (głównie Grecy) spotykali się we własnych domach.

Cerkwiew jest konkatedrą diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i służy wiernym od 1924 roku. Została erygowana z myślą o żołnierzach konfesji prawosławnej, którzy przebywali w pobliskich koszarach. Z początku był to budynek drewniany, w latach 80-tych XX wieku gruntownie odremontowany i przebudowany.

Kościół prawosławny jest bardziej mistyczny, zwraca uwagę na duchowość. Z kościołem katolickim mamy wiele podobieństw. Łączy nas kult maryjny i postanowienia siedmiu soborów. Drogi rozeszły się jednak w 1054 r., kiedy papież i Konstantynopol nałożyli na siebie wzajemnie klątwę – objaśnia o. mitrat Paweł Minajew, proboszcz cerkwi prawosławnej.

W prawosławiu sakrament chrztu połączony jest z sakramentem bierzmowania. Nie ma u nas konfesjonałów. Spowiedź jest indywidualnością, odbywa się w trakcie sobotnich nabożeństw. Nie ma u nas też opłatka. Spożywa się chleb na zakwasie. Nie ma w prawosławiu nauki o czyścu. Jest albo zbawienie albo potępienie – dodaje o. Paweł Minajew.

W cerkwi nie znajdziemy organów. W trakcie nabożeństw rolę instrumentów pełni głos i śpiew chóru. Cerkiew prawosławna jest jednym z największych wyznań chrześcijańskich na świecie i liczy ok. 350 milionów osób. W Polsce jest ok. 700 tysięcy wiernych wyznania prawosławnego, głównie zamieszkałych na wschodzie kraju.

Okazuje się, że prawosławni duszpasterze mogą mieć żonę.

W kościele prawosławnym nie ma celibatu. Kapłan może mieć żonę, jednak wpierw odbywa się zawarcie związku małżeńskiego, później święcenia diakonatu. Kandydaci do sakry biskupiej są zakonnikami. Żony nie może mieć biskup, musi pochodzić z zakonu – wskazuje o. Paweł Minajew.

Obecnie poznańska parafia prawosławna należy do dekanatu łódzkiego diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W cotygodniowych nabożeństwach sprawowanych w soboty o godzinie 17:00 i w niedziele o godz. 10:00 uczestniczy około 120 osób.

Dodajmy, że w tym roku wyznawcy obrządku wschodniego Wielkanoc obchodzić będą dopiero... 1 maja, a to dlatego, że w prawosławiu obowiązuje kalendarz juliański. Najważniejsza liturgia Zmartwychwstania Pańskiego będzie miała miejsce w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Rozpocznie się o godz. 23:30 i potrwa do ok. godz. 3:30. Wtedy równo o północy odbywa się procesja paschalna, w trakcie nabożeństwa święcone są również potrawy wielkanocne.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje"PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

08

maj

do 10-05-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki Pyrkon 2020 → PRZENIESIONE na inny termin: 10-12.07.2020

10

maj

21:00
Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: