Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Strażnicy zablokowali wjazdy do Parku Kasprowicza, mieszkańcy chcieli fotografować kierowców - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Strażnicy zablokowali wjazdy do Parku Kasprowicza, mieszkańcy chcieli fotografować kierowców
10-04-2016 21:47   Janusz Ludwiczak
W niedzielę odbył się w Arenie koncert "Król Swingu", podczas którego wystąpili Maciej Stuhr i Kuba Badach. By alejki i trawniki w Parku Kasprowicza nie były rozjeżdżane przez samochody wszystkie wjazdy zarówno od strony ul. Reymonta jak i Jarochowskiego obstawiła Straż Miejska.

Przypomnijmy. W niedzielę wieczorem, 13 marca Park Kasprowicza był zastawiony dziesiątkami samochodów. Auta zaparkowane były na alejkach przy pływalni oraz równolegle wzdłuż ul. Jarochowskiego. Po brzegi wypełniony był również parking przy ul. Reymonta, ale również tutaj kierowcy parkowali na trawnikach i ścieżkach dla pieszych! Kierowcy parkowali również na dopiero co wyremontowanych alejkach w Parku Kasprowicza. Inwestycja, która została zrealizowana dopiero trzy miesiące temu kosztowała budżet Rady Osiedla Św. Łazarz, a tym samym mieszkańców Poznania ponad 210 tys. zł. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń od Państwa w tej sprawie. Mieszkańcy informowali nas również, że Straż Miejska bagatelizowała problem: "My nie możemy nic zrobić, kierowcy muszą gdzieś parkować" - słyszeli w odpowiedzi po wykręceniu numeru Straży Miejskiej 986. M.in. po naszej interwencji na miejsce zostały skierowane patrole municypalnych i radiowozy drogówki. Więcej na ten temat w artykule: Park(ing) Kasprowicza.

Sprawę tą poruszyli nawet poznańscy radni podczas marcowej sesji.

Chciałbym zapytać ile było zgłoszeń, ile kierowców zostało ukaranych mandatem. Czy miasto rozmawia z organizatorami imprez, by w ramach biletu wstępu na daną imprezę można było podróżować za darmo komunikacją miejską, tak jak ma to miejsce w przypadku meczów czy obchodów Chrztu Polski – zapytał podczas sesji Tomasz Wierzbicki, Radny Miasta Poznania.

Kiedyś już zgłaszałam sprawę, straż miejska poinformowała mnie, że nie otrzymali żadnego zgłoszenia. W sobotę byłam na meczu koszykówki, Arena była zastawiona cała samochodami. Jak miasto widzi rozwiązanie tego problemu? Co można z tym zrobić. Barierki? Na teren Parku Kasprowicza nie można wjeżdżać samochodem, trzeba coś z tym zrobić! – dodała radna Lidia Dudziak.

Radnym odpowiedzi udzielili już zastępcy prezydenta Poznania - Mariusz Wiśniewski, odpowiedzialny m.in. za bezpieczeństwo i Straż Miejską oraz Arkadiusz Stasica, odpowiedzialny m.in. za sport i POSiR.

Zadaniem strażników było utrzymanie drożności drogi przeciwpożarowej od ul. Wyspiańskiego. Po właściwym zabezpieczeniu tej drogi, podjęli oni czynności prewencyjne wobec osób przebywających w najbliższej okolicy. W wyniku zgłoszeń mieszkańców w rejon Areny skierowano dodatkowy patrol, jednakże skala naruszeń przepisów związanych z parkowaniem samochodów była zbyt duża, aby można było w sposób konstruktywny im przeciwdziałać. Mandatami ukarano 2 osoby – tłumaczy radnemu Tomaszowi Wierzbickiemu wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Brak parkingu w pobliżu hali widowiskowo-sportowej Arena jest niewątpliwie problemem, który wymaga wypracowania rozwiązań, umożliwiających korzystanie z Areny bez niszczenia otaczającej ją zieleni i infrastruktury parkowej. Poznańskie Ośrodku Sportu i Rekreacji planują uporządkowanie terenu od ulicy Wyspiańskiego i zorganizowanie przy wjeździe od ul. Reymonta strefy parkowania. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Poznania na 2017 r. wpisana jest pozycja zakupu i instalacji systemu parkingowego – odpowiada Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta Poznania na zapytanie radnej Lidii Dudziak.

21 marca odbyło się wspólne spotkanie komendanta Straży Miejskiej z przedstawicielami POSiR i Areny, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Rady Osiedla Św. Łazarz.

Podczas spotkania ustalono, że POSiR odpowiedzialny będzie za zabezpieczenie wjazdu na teren Parku Kasprowicza od strony ul. Wyspiańskiego oraz drogi dojazdowej do hali od ul. Reymonta. Dodatkowo przy alejkach prowadzących do parku zamontowane zostaną znaki zakazu wjazdu. Jak się okazało Straż Miejska nie mogła ukarać kierowców, gdyż jak wskazał komendant Waldemar Matuszewski "brakowało znaków zakazu wjazdu na teren Parku Kasprowicza".

Za zabezpieczenie wjazdów w pozostałej części Parku Kasprowicza odpowiedzialna ma być Straż Miejska. Podczas większych imprez w Arenie mają pojawiać się dodatkowe patrole Straży Miejskiej. Ponadto nasadzone mają zostać krzaki i inne "zielone" bariery architektoniczne.

Dodatkowo na czas trwania koncertów w Arenie organizowany będzie tymczasowy parking na ok. 200 aut na terenie pasa komunikacyjnego wokół hali, jego organizacją zajmie się POSiR.

By tym razem nie doszło "do powtórki z rozrywki" wszystkie wjazdy na teren Parku Kasprowicza obstawiła Straż Miejska, Policja oraz pracownicy ochrony. Goście koncertu mogli parkować jedynie wokół hali Arena oraz na dozwolonych miejscach postojowych w rejonie Parku Kasprowicza.

Nasze działania polegać będą na wyeliminowaniu nieprawidłowego parkowania i wjazdu pojazdów do parku, po alejkach i trawnikach. Na miejscu jest 10 strażników, są też patrole, które w każdej chwili będą mogły dojechać. Kierowcy za złamanie przepisów zgodnie z taryfikatorem otrzymają mandat w wysokości od 20 do 500 złotych – powiedział Robert Pakulski, funkcjonariusz Straży Miejskiej Miasta Poznania.

Swoją akcję "Arena Parkiem - NIE parkingiem" zapowiedzieli również przedstawiciele grupy Zielony Łazarz oraz Chcemy Strefy Płatnego Parkowania na Łazarzu.

Naszą bronią aparat, telefon i e-mail. Powalczymy do ostatniego mega na karcie pamięci. Nie zgadzamy się, aby Park był niszczony przez auta. Robimy zdjęcia wszystkim autom zaparkowanym nieprawidłowo i wysyłamy do Straży Miejskiej (drogowy@smmp.pl ), oraz do wiadomości Prezydenta Miasta Poznania, Jacka Jaśkowiaka. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom powstanie systemowy projekt ochrony Parku Kasprowicza, a zielony teren zostanie parkiem, a nie parkingiem. Zachęcamy wszystkich gości przyjeżdżających do Areny na wydarzenie "Król Swingu - Maciej Stuhr" o skorzystanie z innych środków transportu niż samochód (Taxi, Uber, komunikacja publiczna, rower). Polecamy też parkingi płatne w okolicach Parku - bezpieczne i legalne. Z góry dziękujemy – zapowiadali organizatorzy.

Jak się okazało działania służb mundurowych okazały się skuteczne. W niedzielę na teren Parku Kasprowicza nie wjechał ani jeden samochód.

Dzisiaj był "testowany" nowy system zabezpieczania terenu Parku Kasprowicza przez POSiR i Straż Miejską ustalony na spotkaniu z Radą Osiedla. Od przyszłego roku na wjazdach w alejki będą blokady zabezpieczające przed wjazdem, projekt i środki finansowe są już zabezpieczone. Oprócz zdjęcia nielegalnie parkującego należy złożyć oświadczenie o popełnieniu wykroczenia z podaniem swoich danych .Z moich obserwacji o godz. 16:30 i 18:40 udało się zabezpieczyć park przed nielegalnie parkującymi – zauważa Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.


Komentarze (11)

11-04-2016 19:36:44
POZ
Mieszkałem kiedyś tego parku. Brawo mieszkańcy za walkę oraz zorganizowanie akcji.
11-04-2016 17:05:27
Krystian
Co za bzdura... dzień wcześniej stało mnóstwo autokarów, a zdjęcia które są przedstawione są chyba z samego rana bo na chwilę przed samym wydarzeniem i w trakcie, stało pełno samochodów dookoła budynku areny... to są kpiny. Pomimo, że straż miejska pilnowała wjazdów, to kierowcy i tak nie szczędzili gazu dojeżdżając pod Arenę. Jest lepiej, ale nie ma co się chełpić bo wiele do zrobienia zostało. Np. Parking na starym energetyku. Wtedy to wszyscy odetchną z ulgą. A z racji tego, że POSIR biedny nie jest to powinien to już dawno zrobić, bo teren się tylko marnuje.
11-04-2016 17:03:42
emeryt
Niech się Rada Osiedla cieszy wielkim sukcesem.
11-04-2016 15:29:16
Rada Osiedla
Ustalenia odnośnie zabezpieczenia koncertu podjęto w dniu 23 marca a nie po utworzeniu wydarzenia w ubiegłym tygodniu.
11-04-2016 14:36:56
ada
Straż miejska w Poznaniu jest tak niefektywna, że nie ma dalszej racji bytu, a ten Wisniewski jeszcze wymyśla durne tłumaczenia, a wydawałoby się, że to rozsądny człowiek i też chce usprawniać pracę straży. Przesiadł się z fotela radnego na prezydenci i już mu klapki na oczy opadły.
11-04-2016 11:56:08
"Rado Osiedla"
"Rado Osiedla" ile czasu istniejesz? miesiąc? Nie. Przez lata konsekwentnie przymykaliście oko na problem. Tak jak zresztą na wiele innych. Dopiero kiedy mieszkańcy wybuchli gniewem bo Bajmie z zeszłego miesiąca zostały zorganizowane spotkania. To zasługa mieszkańców. portalu lazarz.pl i rady. Wspólny sukces.
11-04-2016 08:54:11
Negatyw
Jak widać, bez porywu lokalnych społeczników, śpiący rycerze się nie obudzą...
11-04-2016 08:53:07
amb
a jednak da się!
11-04-2016 07:36:43
Rada Osiedla
"sprawcza moc obywatelskiej postawy" niestety nie.Działania zabezpieczające park zostały podjęte w wyniku wspólnych ustaleń Rady Osiedla,Straży Miejskiej i POSiR na spotkaniu w marcu.Cieszy że możemy pochwalić służby porządkowe za s[prawne działania, oby tak dalej.
11-04-2016 00:19:20
Emczak
Powyższy artykuł przywraca wiarę w sprawczą moc obywatelskiej postawy, dzięki której można wpłynąć pozytywnie na przestrzeń wokół nas.
10-04-2016 21:57:29
Hania
Dlaczego samochod policyjny na przedostatnim zdjeciu niszczy zielen ??? Tak nie wolno nawet jesli jest sie wozem policyjnym. Bardzo nieladnie i nie ma na to zadnego wytlumaczenia, przepisy obowiazuja wszystkich, w parku na trawie sie nie parkuje, nawet dwoma kolami. Jak tu sie dziwic normalnym kierowcom jak policyjni robia co chca zamiast dawac przyklad.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

do 26-05-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Grill Show

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: