Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Miasta wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika ks. Czesława Piotrowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Miasta wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika ks. Czesława Piotrowskiego
07-04-2016 01:11   Janusz Ludwiczak
Rada Miasta Poznania jednogłośnie wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika ks. Czesława Piotrowskiego, który ma stanąć przed budynkiem szkoły katolickiej przy ul. Głogowskiej. Tymczasem negatywną decyzję w tej sprawie na początku roku wydał Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta oraz Zespół ds. wznoszenia pomników, w skład którego wchodzą poznańscy radni i urzędnicy, a także plastyk miejski.

Pomnik ks. dr Czesława Piotrowskiego, budowniczego i założyciela szkół przy Głogowskiej 90 i 92 - Męskie Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza oraz Żeńskiego Gimnazjum im. J. Słowackiego (dziś Zespół Szkół Muzycznych) miał stanąć w 2008 roku, a ostatnio we wrześniu zeszłego roku na otwarcie Publicznego Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz, które mieszczą się w budynku dawnego VIII LO.

Jednak Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał negatywną decyzję w sprawie lokalizacji pomnika.

Z kolei Zespół do spraw wnoszenia pomników, w skład którego wchodzą: dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta, plastyk miejski, przedstawiciele organizacji pozarządowych i miejskich oraz Radni Miasta Poznania zaopiniował pozytywnie zasadność budowy pomnika oraz jego lokalizację, ale negatywnie ocenił przedstawioną przez wnioskodawców formę pomnika.

Zastrzeżenia wzbudziły głównie proporcje pomnika – tłumaczy w połowie stycznia Hanna Surma, rzecznik Urzędu Miasta Poznania.

Pomnik ks. Czesława Piotrowskiego, którego autorem jest poznański artysta rzeźbiarz Krzysztof Jakubik jest już odlany. Rzeźba, która ma stanąć na 20-centymentrowym cokole ma ponad dwa metry wysokości.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania 30 głosami za, 0 przeciw i 0 wstrzymującymi się wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika ks. Czesława Piotrowskiego.

Ubolewam, że Zespół ds. budowy pomników zaopiniował negatywnie formę wzniesienia pomnika ks. Czesława Piotrowskiego, zasłużonego kapłana i społecznika, działacza oświatowego. Mimo iż pomnik jest już wykonany przez fundatora, ma stanąć przed szkołą, którą ks. Piotrowski zbudował, na terenie należącym do Archidiecezji Poznańskiej, a nie do miasta – mówił w trakcie wtorkowej sesji Przemysław Alexandrowicz, radny PiS.

Ks. dr Czesław Piotrowski był nauczycielem, działaczem społecznym i patriotą. Stał na czele Dyrekcji Odbudowy Katedry, która w latach 1946 - 1956 zajmowała się odbudową świątyni po zniszczeniach dokonanych podczas II wojny światowej. Był również dyrektorem Drukarni i Księgarni św. Wojciecha. To dzięki placówce tej udało się przetrwać przez trudne lata 1947-1963. Również dzięki niemu powstał "Katechizm Podstawowy", który trafił do wielu szkół w powojennej Polsce.


Komentarze (6)

08-04-2016 17:05:56
Negatyw
A nie lepiej, przekazać te pieniądze biednym dzieciom...???
07-04-2016 17:31:44
Hania
Wystarczylaby zupelnie tablica pamiatkowa przykrecona do muru szkoly, po co zaraz pomnik ? Pomnik jest zbyteczny i absurdalnie brzydki. Gdyby tak te pieniadze przeznaczyc na pomoc dla biednych w parafii to bylby pozytek a tak.....szkoda gadac.
07-04-2016 14:59:49
eka z małeki
Przecież właśnie chodzi o to żeby był brzydki i ludzie o tym stale mówili bo jakby był ładny to by się opatrzył i co a tak widzą i mają go w pamięci i pokazują.Z drugiej strony widząc projekty takich różnych tam to dziw bierze że takie BADZIEWSTWA przechodzą pachnie sabotażem!!!.Czytając opinie w sprawach podobnych-opinie ludzi podobno wykształconych dziwi mnie fakt całkowity brak poczucia estetyki i samokrytyki oraz forsowanie w/w brzydactw za wszelką cenę.Przepraszam że wyrażam się aż tak dobitnie ale...........Przepadały naprawdę świetne projekty....
07-04-2016 12:59:20
Marceliński
Niestety, pomnik swoją brzydką, anachroniczną formą nie upiększy przestrzeni publicznej i przez negatywne oceny wizualne raczej skrzywdzi, niż uhonoruje pamięć pozytywnej postaci.
07-04-2016 10:11:52
Jacek Polewski
niestety ... ten pomnik jest staromodny, nie ładny i psujący tylko przestrzeń publiczną . A można było zrobić coś na skale XXI wieku :(
07-04-2016 09:21:26
fgh
Kolejna podejmowana przez poznański kościół katolicki próba działania na zasadzie "faktów dokonanych". Najpierw wybudujemy pomnik, bez uzgodnień z miastem, potem nie dostaniemy zgody miasta i będziemy używac argumentu "ale pomnik już odlany".
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: