Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powstanie koncepcja nowej trasy tramwajowej przez ul. Arciszewskiego na os. Kopernika - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Powstanie koncepcja nowej trasy tramwajowej przez ul. Arciszewskiego na os. Kopernika
07-04-2016 00:32   Janusz Ludwiczak
Jest szansa, że w najbliższych latach tramwaju doczekają się nie tylko mieszkańcy Naramowic i osiedla przy ul. Falistej. Miasto rozpoczęło właśnie prace nad przygotowaniem koncepcji projektu trasy tramwajowej na os. Kopernika, która ma rozpoczynać się od skrzyżowania ulic Grochowskiej, Hetmańskiej i Arciszewskiego.

Od lat 80. mówi się o budowie trasy tramwajowej na osiedle Kopernika, która miałaby prowadzić od skrzyżowania ulic Reymonta i Hetmańskiej przez szeroki pas rozdziału ulicy Arciszewskiego i dalej ulicą Zamkniętą, przecinając Ściegiennego do ul. Pogodnej i Rembertowskiej. Docelowo bimby miałyby dojeżdżać do pętli w rejonie skrzyżowania ulic Promienistej i Jawornickiej. Dzięki tej inwestycji, która od trzech dekad zapisana jest w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego moglibyśmy bimbą dojechać również na cmentarz Górczyński.

W tym roku powstanie koncepcja, która ma dać odpowiedź ile będzie kosztować budowa trasy tramwajowej.

Dokument da nam odpowiedź ile pieniędzy będzie trzeba przeznaczyć na tą inwestycję. Jeśli znajdą się środki w ciągu dwóch lat może powstać projekt trasy, a w ciągu kolejnych dwóch lat inwestycja mogłaby zostać zrealizowana. Z doświadczeń wiemy, że pod koniec perspektywy unijnej pojawiają się środki rezerwowe na realizację projektów, które mają gotową dokumentację techniczną i przygotowany projekt – powiedział w rozmowie z portalem lazarz.pl Jan Gosiewski, zastępca dyrektora Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta Poznania.

Tymczasem zdaniem społeczników: Włodzimierza Nowaka i Arkadiusza Borkowskiego tramwaj na os. Kopernika powinien zostać poprowadzony od ul. Grunwaldzkiej, przez Jawornicką. Trasa miałaby niecały kilometr, a jej budowa miałaby kosztować ok. 30 mln zł.

Osiedle Kopernika jest drugim po Naramowicach dużym skupiskiem mieszkańców pozbawionych dobrej oferty transportu publicznego. Nie traktowano tych potrzeb mieszkańców poważnie nie tylko przez ostatnie 16 lat, ale i przez okres PRL. Osiedle Kopernika wciąż się powiększa. W ostatniej dekadzie wiele tysięcy nowych mieszkańców zasiedliło domy przy ul. Smardzewskiej, Krośnieńskiej, Międzyborskiej, Przepiórczej i Giżyckiej dołączając do 10 tysięcy mieszkańców dotychczasowej zabudowy wysokiej na Os. Kopernika. Mieszkańcy Ci mogą podróżować tylko kluczącymi po ulicach autobusami albo przesiadać się przy Grunwaldzkiej, Arciszewskiego, bądź Grochowskiej na wyjątkowo nieprzyjaznych dla przesiadek rozległych skrzyżowaniach wielopasmowych ulic. Mogą też oczywiście wygodniej wsiąść w samochód. Zaopatrzenie w możliwie krótkim terminie Osiedla Kopernika w linię tramwajową jest jednym z najważniejszych zadań samorządu poznańskiego w zakresie transportu – wskazuje Włodzimierz Nowak.

Plany miejskie przewidują budowę bardzo potrzebnego połączenia przez Raszyn po ulicach Arciszewskiego - Zamkniętej - Pogodnej - Raszyńskiej - Promienistej. Dodatkowo pojawiają się też wg nas zasadne głosy, że pętlę Promienista należy w takim przypadku powiązać z ulicą Grunwaldzką łącznikiem po ulicy Jawornickiej. Jednak realizacja takiego całościowego projektu na pewno nie nastąpi szybko o czym przesądza koszt, który zapewne przekroczy 150 milionów złotych – dodaje Arkadiusz Borkowski.

Miasto chce jednak realizować pierwotny projekt.

Projekt społeczników nie jest zgodny z planem miejscowym. Poza tym od lat w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego trasa tramwajowa projektowana jest w ciągu ulicy Arciszewskiego, w rejon cmentarza Górczyńskiego i Raszyna – zaznacza Jan Gosiewski z Wydziału Transportu i Zieleni.

Przygotowanie koncepcji trasy tramwajowej na os. Kopernika będzie kosztować 200 tysięcy złotych.


R E K L A M A

Komentarze (2)

07-04-2016 17:34:43
Hania
Morlocku drogi ta trasa tramwajowa nie popwstanie szybciej jak za 10 lat, wspomnisz moje slowa :)
07-04-2016 09:16:40
morlock
No to pa, pa "parkingu" przed górczyńską nekropolią. Nie piszę o sobie bo rodzinkę i przyjaciół odwiedzam "z buta" ale wystarczy przyjrzeć się autom parkujących 1 listopada. Przegląd blach z całej Polski. W zamian może jakiś parking przy pętli górczyńskiej by się zdał. Mógłby pełnić rolę buforowego w dni powszednie a i dla odwiedzających groby, cmentarz jest w zasięgu spaceru.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Uwertury i Suity
wstęp wolny

01

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Bianco e nero
wstęp wolny

02

paź

do 04-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów
Jesienny Targ Ogrodniczy (02-03.10.)

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Da Camera
wstęp wolny

03

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Kantaty Włoskie
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: