Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dawna parowozownia zamieniła się w scenę teatru akrobatycznego {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dawna parowozownia zamieniła się w scenę teatru akrobatycznego {WIDEO}
04-04-2016 02:12   Janusz Ludwiczak
Magicznie i bajkowo zrobiło się w sobotni wieczór w zabytkowej, 124-letniej parowozowni przy ul. Kolejowej, w której swój spektakl zaprezentował Teatr "Z głową w chmurach".

Jak już informowaliśmy dawna parowozownia z 1892 r. przy ul. Kolejowej 23 ma zamienić się w siedzibę siedziba pierwszego w Polsce teatru akrobatycznego oraz Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej.

W sobotni wieczór wystąpił tutaj ze swoim spektaklem Teatr "Z głową w chmurach". Widzów na spektakl zawiózł specjalny szynobus Kolei Wielkopolskich, który odjechał kilkanaście minut przed spektaklem z Dworca Letniego. Już przed wejściem do pociągu gości witały mimy.

Widownia znalazła się na obrotnicy. Spektakl przedstawiał historię parowozowni oraz Teatru "Z głową w chmurach", który został założony blisko 10 lat temu. W każdej z bram parowozowni pojawiały się występy z elementami akrobatyki, nie zabrakło również szczudlarzy, tańca na szarfach i baletu.

Docelowo przy Kolejowej ma powstać "Scena Parowozownia", czyli siedziba pierwszego w Polsce teatru akrobatycznego.

W 1932 roku powstał w Poznaniu pierwszy, stały budynek cyrkowy w Polsce. Charakterystyczny budynek stał na Jeżycach, w sąsiedztwie ulicy Poznańskiej. W latach 30-tych odbywały się tam przedstawienia cyrkowe oraz działało varietes. Po II wojnie światowej mieściły się tam magazyny Teatru Wielkiego. Budynek spłonął w noc sylwestrową w 1994 roku. Obecnie w tym miejscu stoją budynki mieszkalne. Postanowiliśmy reaktywować ideę teatru akrobatycznego w Poznaniu. Tego typu instytucje z powodzeniem funkcjonują w Europie zachodniej i Ameryce północnej. Wystarczy wspomnieć tu słynny kanadyjski teatr akrobatyczny Cirque du Soleil. W parowozowni chcemy stworzyć teatr, foyer i sale do szkoły artystyczno-akrobatyczne oraz miejsca do przygotowań naszych spektakli – przekonuje Tomasz Rodak, założyciel Teatru akrobatycznego "Z głową w chmurach".

W zabytkowym, 124-letnim budynku ma powstać również sala z widownią na pół tysiąca osób. Pieniądze na realizację projektu mają pochodzić z dotacji unijnej i od sponsorów. Teatr akrobatyczny miałby powstać w ciągu dwóch lat.

PKP Cargo chciało rozebrać ten obiekt. Były nawet gotowe projekty rozbiórki i zlecenie prac konkretnej firmie wykonawczej. Wystąpiłam do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o interwencyjny wpis do rejestru. W zeszłym roku w trybie pilnym udało się parowozownię wpisać do rejestru zabytków. Cieszę się, że znalazł się inwestor, który jest zainteresowanym tym miejscem. Teatr z działalnością edukacyjną to świetna inicjatywa, która ożywi tą część Poznania – powiedziała w rozmowie z portalem lazarz.pl Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.


Budynek parowozowni przy ul. Kolejowej 23 powstał w 1892 roku. Zbudowany został w tzw. systemie Vieregge (system lokomotywowni wachlarzowej opracowany w końcu lat 70 XIX w. w Królewskiej Kolei Żelaznej we Wrocławiu przez dyrektora kolejowego Vieregge. W XX wieku budynek był kilkukrotnie modernizowany. Dobudowano do niego między innymi podłużne skrzydło warsztatowe oraz wykonano nowe, trójkątne świetliki na dachu. Od kilkunastu lat lokomotywownia jest nieużywana. Ze względu jednak na jej historyczny charakter w lipcu 2015 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu wpisał obiekt do rejestru zabytków (Nr rejestru 967/Wlkp/A).

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

mar

do 21-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"SalMed" - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
"Labs Expo" - Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych (do 20.03)

20

mar

18:30
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
64. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

21

mar

do 23-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi polskich win i winnic

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spotkanie literackie “Wyszeptać życie” - wiersze Krystyny Suwiczak

22

mar

do 24-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Produktów Łowieckich, Strzeleckich, Militarnych i Survivalowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: