Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dawna parowozownia zamieni się w teatr akrobatyczny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dawna parowozownia zamieni się w teatr akrobatyczny
02-04-2016 01:24   Janusz Ludwiczak
W sobotni wieczór dawna parowozownia z 1892 r. przy ul. Kolejowej zamieni się w scenę Teatru "Z głową w chmurach". Docelowo znajdzie się tutaj siedziba pierwszego w Polsce teatru akrobatycznego oraz Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej.

Od blisko 10 lat budynek starej parowozowni stoi pusty i niszczeje. Kolej chciała nawet rozebrać obiekt, jednak w połowie ubiegłego roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu został wpisany do rejestru zabytków. W listopadzie parowozownię wydzierżawił na kilka lat Teatr "Z głową w chmurach", który w sobotni wieczór zaprezentuje swój spektakl i pokaże możliwości wykorzystania tego miejsca.

Stwierdziliśmy, że musimy pokazać to miejsce i jego możliwości. W sobotę wieczorem przedstawimy historię tego miejsca i naszego teatru. Będzie dużo elementów akrobatyki, będą szczudła skaczące, akrobaci na pneumatycznej ścieżce, taniec na szarfach, a nawet balet. Sama widownia znajdzie się na obrotnicy – zapowiada Tomasz Rodak, założyciel Teatru akrobatycznego "Z głową w chmurach".

Spektakl obejrzy 200 osób. Niestety nie ma już zaproszeń.

Pierwszy spektakl będzie zamknięty. Musimy zdobyć doświadczenie, jak dobrze wykorzystać to miejsce i jak możemy dobrze się zaprezentować. Zaprosiliśmy wszystkich, z którymi współpracujemy i prowadzimy rozmowy o tym projekcie. Na pewno niebawem przygotujemy otwarte spektakle – dodaje Tomasz Rodak.

Docelowo przy Kolejowej ma powstać "Scena Parowozownia", czyli siedziba pierwszego w Polsce teatru akrobatycznego.

W 1932 roku powstał w Poznaniu pierwszy, stały budynek cyrkowy w Polsce. Charakterystyczny budynek stał na Jeżycach, w sąsiedztwie ulicy Poznańskiej. W latach 30-tych odbywały się tam przedstawienia cyrkowe oraz działało varietes. Po II wojnie światowej mieściły się tam magazyny Teatru Wielkiego. Budynek spłonął w noc sylwestrową w 1994 roku. Obecnie w tym miejscu stoją budynki mieszkalne. Postanowiliśmy reaktywować ideę teatru akrobatycznego w Poznaniu. Tego typu instytucje z powodzeniem funkcjonują w Europie zachodniej i Ameryce północnej. Wystarczy wspomnieć tu słynny kanadyjski teatr akrobatyczny Cirque du Soleil. W parowozowni chcemy stworzyć teatr, foyer i sale do szkoły artystyczno-akrobatyczne oraz miejsca do przygotowań naszych spektakli – przekonuje Tomasz Rodak, właściciel teatru.

W zabytkowym, 124-letnim budynku ma powstać również sala z widownią na pół tysiąca osób. Pieniądze na realizację projektu mają pochodzić z dotacji unijnej i od sponsorów. Teatr akrobatyczny miałby powstać w ciągu dwóch lat.

Budynek parowozowni przy ul. Kolejowej 23 powstał w 1892 roku. Zbudowany został w tzw. systemie Vieregge (system lokomotywowni wachlarzowej opracowany w końcu lat 70 XIX w. w Królewskiej Kolei Żelaznej we Wrocławiu przez dyrektora kolejowego Vieregge. W XX wieku budynek był kilkukrotnie modernizowany. Dobudowano do niego między innymi podłużne skrzydło warsztatowe oraz wykonano nowe, trójkątne świetliki na dachu. Od kilkunastu lat lokomotywownia jest nieużywana. Ze względu jednak na jej historyczny charakter w lipcu 2015 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu wpisał obiekt do rejestru zabytków (Nr rejestru 967/Wlkp/A).


R E K L A M A

Komentarze (1)

02-04-2016 07:02:25
figa
Szkoda, że spektakl będzie zamknięty :(
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

13

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: