Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będzie nowa radna Osiedla Św. Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będzie nowa radna Osiedla Św. Łazarz
29-03-2016 00:31   Janusz Ludwiczak
Agnieszka Michalak-Pietkiewicz będzie nowym członkiem Rady Osiedla Św. Łazarz. Nowa radna zastąpi Maję Zbierską-Kawecką, która ze względu na przeprowadzkę do Wrocławia złożyła rezygnację. Ustępująca radna była jedną z najmniej aktywnych, była obecna tylko na 4 z 15 sesji (27% obecności).

Jak już informowaliśmy w ubiegłą środę - minął rok od wyborów do Rady Osiedla Św. Łazarz. W najbliższym czasie nastąpią zmiany w składzie łazarskiego samorządu pomocniczego.

Rezygnację złożyła właśnie radna Maja Zbierska-Kawecka, która była obecna tylko na 4 z 15 sesji (27% obecności). Nie udało nam się porozmawiać z radną, nie otrzymaliśmy również odpowiedzi na nasz e-mail. Jak udało nam się dowiedzieć Maja Zbierska–Kawecka złożyła mandat ze względu na przeprowadzkę do Wrocławia.

Wiadomo już, że mandat radnej otrzyma 33-letnia Agnieszka Michalak–Pietkiewicz, magister gospodarki przestrzennej, która uzyskała w kolejności największą liczbę głosów (187 głosów - 1,78%).

Zgadzam się na przyjęcie mandatu. W Radzie Osiedla Św. Łazarz chciałabym zająć się infrastrukturą i bezpieczeństwem – powiedziała w rozmowie z portalem lazarz.pl Agnieszka Michalak-Pietkiewicz. Ślubowanie nowej radnej odbędzie się prawdopodobnie w połowie kwietnia podczas najbliższej sesji Rady Osiedla Św. Łazarz.

Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, lat 32, mgr gospodarki przestrzennej - wywiad przedwyborczy (marzec 2015)

Kilka słów o sobie:
Od ponad 5 lat mieszkam na Łazarzu. Ukończyłam studia gospodarki przestrzennej oraz studia podyplomowe z wyceny nieruchomości. Obecnie pracuję w Urzędzie Miasta Poznania. Jestem mamą 2,5 letniego Karolka.

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Łazarz potrzebuje zmian, mieszkam tutaj od ponad 5 lat, lubię tą część Poznania, widzę tu duży potencjał. Łazarz ma swój klimat, jednak jest zaniedbany. Poza inwestycjami w poprawę infrastruktury brakuje mi oferty rekreacyjnej i kulturalnej dla ludzi młodych, mających dzieci, którzy chcieliby aktywnie spędzać czas nie tylko na spacerach i zakupach.

2. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej kadencji? Jakie widzi Pani trzy najważniejsze sprawy do załatwienia w najbliższym czasie?
1. Rewitalizacja części dzielnicy Kolejowa/Graniczna/Gąsiorowskich
2. Rewitalizacja Rynku Łazarskiego, promocja targowiska, organizowanie imprez okolicznościowych, itp.
3. Ul. Głogowska dla mieszkańców. Obecnie ul. Głogowska jest trudną do przebycia linią dzielącą dwie części Łazarza. Przejścia dla pieszych nie są bezpieczne – mimo świateł zdarzają się potrącenia, wiele osób przechodzi na czerwonym świetle. Jestem za wprowadzeniem progów zwalniających w okolicy przystanku tramwajowego Rynek Łazarski oraz za nadaniem priorytetu komunikacji pieszej.

3. Czy jest Pani za uruchomieniem bezpośredniego połączenia tramwajowego, łączącego Łazarz z deptakiem (m.in. z dworcem Poznań Główny i Starym Browarem). Jeśli tak, to jaka linia miałaby realizować takie połączenie? Jeśli nie, to dlaczego?
Tak, jestem za bezpośrednim tramwajem skręcającym w stronę ul. Królowej Jadwigi. Przez Łazarz przejeżdżają obecnie 4 linie tramwajowe, jednak żadna nie skręca przy dworcu w prawo. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dodatkowej linii, co pewnie wiązałoby się z szerszą reorganizacją rozkładu jazdy. Najprostsza w chwili obecnej wydaje się być zmiana trasy tramwaju linii nr 5.

4. Czy na Łazarzu powinna zostać wprowadzona strefa płatnego parkowania?
Tak, jednak nie powinna obejmować całego Łazarza. Dla mnie strefa może powstać w rejonie Rynku Łazarskiego oraz przy ul. Głogowskiej.

5. Co można zrobić z Rynkiem Łazarskim, by nie przypominał XIX-wiecznego jarmarku? Targowisko jest w katastrofalnym stanie, maleje również liczba kupujących. Jaką ma Pani receptę?
Ale XIX-wieczny jarmark ma swój urok, i to na pewno doceniają wszyscy mieszkańcy Poznania. Rynek Łazarski przyciąga mieszkańców także innych dzielnic. Z pewnością naprawy wymaga płyta rynku, przydałaby się także spójność wizualna straganów. W części rynku działa „pchli targ”, który często kończy się spotkaniem przy piwie w obrębie straganów – to z pewnością odstrasza, zwłaszcza rodziców z dziećmi. Myślę jednak, że na tej bazie można by było organizować bardziej zorganizowane/ uporządkowane wyprzedaże garażowe, imprezy cykliczne, jak np. odbywające się już w Poznaniu Babie Targi, Targi Różności czy targi staroci na Starej Rzeźni. Warto też pomyśleć o cyklicznych imprezach promujących zdrową żywność oraz rękodzieło.

6. Co można zrobić z pustostanami?
Pustostany to duży problem na Łazarzu. Najłatwiej moim zdaniem zagospodarować lokale, które są własnością Miasta. W budynkach, które są w dość dobrym stanie technicznym można wprowadzić najem krótkoterminowy na czas np. imprez lub wydarzeń okolicznościowych. Oczywiście należałoby takie wydarzenia zorganizować, aby stworzyć popyt na takie lokale. Natomiast pustostany będące we władaniu osób prywatnych lub mające nieuregulowaną sytuację prawną, to bardziej złożony problem. Należałoby aktywnie szukać inwestorów i negocjować z nimi pewne kwestie przy okazji innych inwestycji. Wydaje się, że dobry przykład takiej inwestycji to rewitalizacja budynku po Starej Rowerowni przy ul. Kasprzaka.

7. W ubiegłym roku udało się wyremontować pływalnię letnią w Parku Kasprowicza, która z powodu złego stanu technicznego była zamknięta. Co można zrobić z tym obiektem? Czy są szanse na dalszy remont pływalni, a nawet powstanie krytego basenu?
Moim zdaniem w Parku Kasprowicza powinien znajdować się nowoczesny obiekt sportowy z krytym basenem oraz wyremontowaną Areną. Pozostaje problem środków. Jednak wierzę, że przy dobrym gospodarowaniu i dotacjach jest na nie szansa.

8. W ciągu ostatniego roku Łazarz wyludnił się o prawie 6 tysięcy mieszkańców. Pod koniec 2012 roku liczba mieszkańców Osiedla Św. Łazarz wynosiła 34 579. Dla porównania rok później Łazarz liczy już 28 753 mieszkańców. Oznacza to, że w ciągu jednego roku liczba mieszkańców dzielnicy pomniejszyła się o 5 826 osób. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy? Jak przyciągnąć poznaniaków i turystów do odwiedzania Łazarza?
A skąd takie dane? Z pewnością na Łazarzu jest duża rotacja ludności. Dużo mieszkań jest wynajmowanych przez studentów. Mieszkania w nowych budynkach są drogie, natomiast nieremontowane przez lata kamienice nie są atrakcyjna ofertą dla młodych. Dlatego wiele osób wybiera mieszkanie na peryferiach, kosztem dojazdu do pracy.
Jak dla mnie powinno być więcej wydarzeń promujących Łazarz, koncerty, imprezy okolicznościowe. Ponadto wiele miejsc wymagałoby rewitalizacji. Jeśli chodzi o turystów należałoby umieścić Łazarz na turystycznej trasie Poznania. Mamy Palmiarnię, piękne kamienice secesyjne, Park Wilsona oraz ciekawą historię. Warto pomyśleć o większej promocji Łazarza np. w punktach informacji miejskiej CIM, na Dworcu Głównym.

9. Główna ulica dzielnicy - Głogowska (podobnie jak Św. Marcin i Dąbrowskiego) jeszcze do niedawna tętniła życiem. W tej chwili powstają tu praktycznie same banki i salony sukien ślubnych. Czy jest szansa przywrócenia dawnego charakteru ulicy Głogowskiej, poprzez np. zrobienie z niej deptaku z ogródkami i kawiarenkami?
Salony ślubne są kojarzone z ul. Głogowską i jak dla mnie można ten trend rozwinąć, np. organizować pokazy mody ślubnej, itp. Odbywające się raz w roku Targi Ślubne przyciągają bardzo dużą ilość osób odwiedzających, więc może warto iść w tym kierunku? Wśród działalności wzdłuż ul. Głogowskiej można zauważyć dużą rotację. Myślę, że na Głogowskiej powinny znajdować się małe sklepiki i drobne usługi, jeśli biznes jest prężnie prowadzony, to ma szansę się utrzymać. Najemcom może pomóc nadanie priorytetów komunikacji pieszej, np. wprowadzenie progów zwalniających na ul. Głogowskiej.

10. Chodniki na których trzech ulicach Pani/Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
ul. Kolejowa, ul. Graniczna, ul. Dmowskiego (cała ulica) – wraz z obniżeniem krawężników


R E K L A M A

Komentarze (2)

30-03-2016 09:29:56
xyz
Rzeczywistość działania to scenariusz na niejeden film...
30-03-2016 06:07:35
Negatyw
Oby była zaradna...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: