Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Park(ing) Kasprowicza: "Skala naruszeń była zbyt duża, by można było im przeciwdziałać" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Park(ing) Kasprowicza: "Skala naruszeń była zbyt duża, by można było im przeciwdziałać"
16-03-2016 08:19   Janusz Ludwiczak
Wracamy do sprawy rozjeżdżania Parku Kasprowicza przez kierowców, którzy przyjechali na koncert Bajmu w Arenie. Auta parkowane były na dopiero co wyremontowanych alejkach, ale również na trawnikach na terenie całego parku. Przez dwa dni czekaliśmy na odpowiedź od Straży Miejskiej, jak się okazuje: "strażnicy nie stworzyli notatki", czyżby więc żaden z kierowców nie został ukarany mandatem? POSiR zdaje sobie sprawę z problemu i zamierza utworzyć dwa parkingi - przy ul. Wyspiańskiego i Reymonta. Z kolei Rada Osiedla Św. Łazarz wskazuje, że tymczasowe parkingi mogą działać na terenie boiska Gimnazjum nr 33 oraz dawnego stadionu Energetyka.

Przypomnijmy. W niedzielę wieczorem Park Kasprowicza był zastawiony dziesiątkami samochodów. Auta zaparkowane były na alejkach przy pływalni oraz równolegle wzdłuż ul. Jarochowskiego. Po brzegi wypełniony był również parking przy ul. Reymonta, ale również tutaj kierowcy parkowali na trawnikach i ścieżkach dla pieszych! Kierowcy parkowali również na dopiero co wyremontowanych alejkach w Parku Kasprowicza. Inwestycja, która została zrealizowana dopiero trzy miesiące temu kosztowała budżet Rady Osiedla Św. Łazarz, a tym samym mieszkańców Poznania ponad 210 tys. zł. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń od Państwa w tej sprawie. Mieszkańcy informowali nas również, że Straż Miejska bagatelizowała problem: "My nie możemy nic zrobić, kierowcy muszą gdzieś parkować" - słyszeli w odpowiedzi po wykręceniu numeru Straży Miejskiej 986. M.in. po naszej interwencji na miejsce zostały skierowane patrole municypalnych i radiowozy drogówki. Więcej na ten temat w artykule: Park(ing) Kasprowicza.

Przez dwa dni czekaliśmy na odpowiedź od Straży Miejskiej. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasz e-mail. W poniedziałek Jacek Kubiak, zastępca rzecznik prasowego Straży Miejskiej Miasta Poznania w rozmowie telefonicznej z portalem lazarz.pl przeprosił, ale strażnicy mieli inne, ważne interwencje. We wtorek również skontaktowaliśmy się telefonicznie ze Strażą Miejską, oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy:

Nie ma strażników, którzy byli tam obecni. Oni muszą stworzyć notatkę. Mamy państwa na uwadze, monitorujemy to – powiedziała w rozmowie z portalem lazarz.pl Anna Nowaczyk ze Straży Miejskiej.

Sprawę tą poruszyli na wtorkowej sesji poznańscy radni, którzy złożyli interpelacje i ustne zapytanie.

Chciałbym zapytać ile było zgłoszeń, ile kierowców zostało ukaranych mandatem. Czy miasto rozmawia z organizatorami imprez, by w ramach biletu wstępu na daną imprezę można było podróżować za darmo komunikacją miejską, tak jak ma to miejsce w przypadku meczów czy obchodów Chrztu Polski – zapytał podczas sesji Tomasz Wierzbicki, Radny Miasta Poznania.

Kiedyś już zgłaszałam sprawę, straż miejska poinformowała mnie, że nie otrzymali żadnego zgłoszenia. W sobotę byłam na meczu koszykówki, Arena była zastawiona cała samochodami. Jak miasto widzi rozwiązanie tego problemu? Co można z tym zrobić. Barierki? Na teren Parku Kasprowicza nie można wjeżdżać samochodem, trzeba coś z tym zrobić! – dodała radna Lidia Dudziak.

Podczas sesji nikt nie odpowiedział na zapytania radnych.

Problem z parkowaniem w rejonie Parku Kasprowicza pojawia się nie tylko podczas koncertów zespołów, ale wielu imprez w Arenie. Przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz wskazują, że można byłoby utworzyć tymczasowe parkingi na terenie boiska Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Jarochowskiego oraz na dawnym stadionie Energetyka przy Reymonta.

Będziemy chcieli spotkać się z POSiR i Straż Miejską. Trzeba rozwiązać ten problem. Jednym z rozwiązań może być montaż słupków, ale nie można ogrodzić całego parku. Muszą być chociażby zapewnione drogi ewakuacyjne i przeciwpożarowe. Będziemy chcieli porozmawiać z Gimnazjum nr 33 i właścicielem terenu dawnego stadionu Energetyka o możliwość utworzenia tymczasowych parkingów, które mogą być również dodatkową formą zarobku dla podmiotów – mówi Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zdają sobie sprawę z problemu. Jednym z planów jest uporządkowanie terenie przy ul. Wyspiańskiego i Reymonta i stworzenie tam parkingów dla gości odwiedzających Arenę.

Przed każdą imprezą odbywającą się w Arenie ustalana jest z organizatorem imprezy oraz ochroną konieczność pilnowania dojazdów do hali od strony ul. Reymonta i ul. Wyspiańskiego. W obu tych miejscach znajdują się osoby odpowiedzialna za kontrolę pojazdów próbujących podjechać pod halę i tak też było tym razem. Są to jedyne dojazdy do hali, które przy każdej imprezie są pilnowane – wyjaśnia Błażej Daracz, rzecznik POSiR.

Mamy świadomość, że w pobliżu hali brakuje dużego parkingu z odpowiednią ilością miejsc dla osób korzystających z Areny podczas koncertów czy wydarzeń sportowych. Dlatego planujemy uporządkowanie terenu od ulicy Wyspiańskiego i montaż systemu parkowania przy wjeździe od ul. Reymonta. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Poznania na 2017 r. wpisany jest zakup i instalacja takiego systemu parkingowego. Nic nie usprawiedliwia jednak kierowców, którzy mimo zakazów stają w niedozwolonych miejscach, niszcząc zieleń czy alejki. Park nie jest i nie może być miejscem, które będzie zamknięte ogrodzeniem. Dlatego też tylko od kultury osób użytkujących (w tym wypadku kierowców) zależy, jak to miejsce będzie traktowane i jak będzie wyglądać– dodaje Błażej Daracz.

Aktualizacja godz. 13:38: Otrzymaliśmy odpowiedź od Waldemara Matuszewskiego, komendanta Straży Miejskiej:
"Dnia 13 marca strażnicy miejscy prowadzili działania z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Strażnicy za zadania mieli utrzymanie drożności drogi przeciwpożarowej, co jest niezbędne przy realizacji imprezy masowej.
W wyniku zgłoszeń mieszkańców skierowano dodatkowy patrol w rejon Areny, jednakże skala naruszeń przepisów związana z parkowaniem samochodów była zbyt duża, by można było w sposób konstruktywny im przeciwdziałać.
Wcześniej działania represyjne wobec kierowców podjęła policja z ruchu drogowego.
Natomiast strażnicy po właściwym zabezpieczeniu drogi ewakuacyjnej od ulicy Wyspiańskiego, podjęli czynności prewencyjne wobec osób, które przebywały w najbliższej okolicy.
Biorąc pod uwagę nieskuteczność organizowania imprez masowych w Parku Kasprowicza w dniu 21 marca odbędzie się spotkanie robocze na terenie Areny, w którym wezmą udział przedstawiciele POSiR-u, ZZM i Straży Miejskiej. Spotkanie będzie miało na celu wypracowanie skutecznych środków, niepozwalających na powtarzanie się sytuacji z dnia 13 marca. O podjętych decyzjach powiadomimy w oddzielnym mailu"
– tłumaczy Waldemar Matuszewski, komendant Straży Miejskiej Miasta Poznania.


R E K L A M A

Komentarze (12)

29-03-2016 19:03:37
Maciej
Zgłaszajcie proszę przez formularz https://www.um.poznan.pl/mim/forms/sm_zgloszenia.html SM musi odpowiedzieć na tak zarejestrowane zgłoszenia.
17-03-2016 07:11:14
poznaniak
Znamienne jest jedno: jak zakładają blokady kół to źle - jak nie dają mandatów kierowcom też źle ... Poza tym na miejscu była tez policja tylko jakoś nikt jej nie dostrzegł... Ewidentnie straz dała ciała. Szkoda że radni troszczą się o park dopiero gdy jest taka medialna sytuacja a nie myślą do przodu by jej przeciwdzialać. Oby tylko wszyscy wyciągneli wnioski z tego zdarzenia. Psioczyć każdy potrafi - oby też potrafił myśleć na przyszłość.
16-03-2016 21:16:52
mieszkaniec
Po prostu jaja! Są tak samo niekompetentni jak za Grobelnego może jeszcze nawet gorzej. Wprowadzić im normy i jak się im nie chce robić to do widzenia, przyjdą tacy którym się będzie chciało! albo zlikwidować w diabły ich funkcjonowanie kosztuje nie mało, a efektów brak!
16-03-2016 17:21:32
Tutejszy
Nie rozumiem. SM powinna się czaić na każdy koncert czy inne wydarzenie w Arenie z rękoma w majtkach! Terminarz na najbliższe tygodnie mieć w głowie i recytować na wyrywki. Nie fajnie założyć 100-150-200 blokad w ciągu 2 godzin? Ile za taką przyjemność się płaci? Stówkę? Żniwa...panie..żniwa. Widać, że nie ma systemu prowizyjnego za ilość nałożonych blokad w ciągu dnia bo by się zabijali w 10 ekip kto więcej zdarzy nałożyć. SM do likwidacji jak nie chce im się robić!
16-03-2016 17:11:21
wrrr
SM jest nikomu niepotrzebna, niepotrafią ukarać łamiących przepisy kierowców, nie potrafią rozwiązać problemu palenia śmieci w piecach, nie potrafią ukarać właścicieli psów niesprzątających kup z chodnika. Do niczego się nie nadają, albo każdy z tych problemów ich przerasta. Przypomnę że Straż miejska jest po tzw "reformie" i każda z tych spraw leży w ich kompetencjach.
16-03-2016 15:15:45
max
To są po prostu kpiny. Po co w tym mieście banda nierobów zwanych strażą miejską?
16-03-2016 13:37:33
Negatyw
Strażnicy odbywający tam służbę - do zwolnienia dyscyplinarnego.
16-03-2016 12:04:01
zły
To jest skandal... Powinien być całkowity zakaz wjazdu na teren parku.. Nie chodzi mi tylko o koncerty. Wczoraj na spacerze z żoną, prawie nas potrącił samochód, który wyjeżdżał spod budynku areny. Jestem oburzony takim zachowaniem, nie tylko kierowców ale też ludzi odpowiedzialnych za park. Może od razu zmienimy nazwę na Parking Kasprowicza?
16-03-2016 11:28:44
tonny
I po co nam straż miejska... ile kasy przeszło im koło nosa...
16-03-2016 11:01:24
mieszkanka łazarza
Również ja przy okazji jednej z imprez w Arenie chciałam złgosić na SM źle zaparkowane auto, które zostało pozostawione dokładnie na jednym ze skrzyżowań w taki sposób, że całkowicie zasłaniało widoczność dla wyjeżdżających z ulicy podporządkowanej. Po moich 3 telefonach w przeciągu 3 godzin, zawsze słyszałam odpowiedź, że partol jest już w drodze. Kiedy zadzwoniłam 4 raz, z pytaniem, dlaczego nikt się nie pojawił, usłyszałam, że nie mają takiego zgłoszenia. Państwo bezprawia!
16-03-2016 10:15:22
amb
w Ciagu ostatniego roku, przy okazji roznych koncertow, wielokrotnie dzwonilem do SM aby przyjechali i posprzatali parking w Parku Kasprowicza. Nie pojawili sie ani razu. Prosilbym Rade Osiedla o interwencje w SM, bo inaczej nowe alejki nie wytrzymaja dlugo
16-03-2016 09:38:09
aga
Zamiast mandatu usypiają pojazdy ?! Takie auto to dużo waży, z kasy podatników będzie opłacany anestezjolog i srodki ? ;)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: