Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Mistrz Manole" na początek nowej Sceny Roboczej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Mistrz Manole" na początek nowej Sceny Roboczej
14-03-2016 01:03   Janusz Ludwiczak
Spektaklem "Mistrz Manole" rozpoczęła na dobre działalność Scena Robocza w budynku dawnego kina Olimpii przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Matejki.

Spektakl "Mistrz Manole" w reżyserii Dariusza Błaszczyka, Zbyszka Olkiewicza i Jacka Hałasa zainaugurował działalność Sceny Roboczej i Teatru Strefa Ciszy, która będą teraz działać na czwartym piętrze dawnego kina Olimpia, o czym więcej w artykule: Była Olimpia, potem Viva, teraz jest Scena Robocza.

Mistrz Manole ma w dolinie Argeszu wybudować najpiękniejszy i najpotężniejszy na świecie monastyr. Wraz z grupą dziewięciu murarzy całymi dniami ciężko pracuje. Jednak mury, które robotnicy wznieśli w ciągu dnia, nocą obracają się w pył. Rozwiązanie problemu objawia się Manolemu we śnie. Budowniczy winny jest złożyć ofiarę- ma żywcem zamurować pierwszą rankiem spotkaną kobietę. Wówczas jego wspaniała świątynia przetrwa bez uszczerbku niejedną noc i niejeden dzień. Nikt się jednak nie spodziewa, kim owa kobieta będzie...
Przejmująca legenda o Mistrzu Manole, tak popularna na terenach Rumunii i wciąż istniejąca w tradycji ustnej, została spisana anonimowo w prost z ludowych podań. Zaś jej poetyckiego przekładu na język polski dokonał Jerzy Ficowski. I to właśnie ów poemat stał się podstawą najpierw słuchowiska dla Teatru Polskiego Radia, a potem— spektaklu o tym samym tytule. Opowieść o dramacie rozdartego między miłością i wielkością człowieka ujęta jest w formę tradycyjnego ludowego śpiewu, któremu towarzyszą dźwięki takich instrumentów jak gadułki, cymbałki czy skrzypce. Spektakl Mistrz Manole. Legenda rumuńska jest rozwinięciem wersji radiowej o stronę wizualną, która ma charakter swego rodzaju obrzędu scenicznego balansującego na pograniczu koncertu, performansu i działania teatralnego.
Słuchowisko zostało nagrodzone za najlepszą reżyserię (Dariusz Błaszczyk) i najlepszą muzykę (Jacek Hałas) na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie w roku 2014. oraz było prezentowane w finałach konkursów festiwali Prix Marulič w chorwackim Hvarze oraz Prix Italia 2014. Natomiast premiera spektaklu odbyła się na festiwalu Sztuka W Obejściu na Warmii w roku 2014. W roku 2015. spektakl otwierał 18. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja; był również prezentowany na wielu innych festiwalach muzycznych i teatralnych w Polsce – czytamy w recenzji Sceny Roboczej.

W piątek, 18 marca o godz. 19:00 Teatr Rodzinny Nomadów Kultury wystawi na deskach Sceny Roboczej spektakl "Zegar bije", zaś dwa dni później (w niedzielę 20 marca o godz. 18:00) będzie można zobaczyć "Wot takaja żizń" Teatru Biuro Podróży. Bilety w cenie 15 złotych można kupić w Centrum Informacji Miejskiej, przy ul. Ratajczaka 44 (przy Empiku) oraz tuż przed spektaklem.

Ponadto w środę, 23 marca o godz. 18:00 odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach cyklu spotkań i warsztatów dotyczących tańca, ruchu scenicznego, reżyserii, aktorstwa, przywództwa, happeningu, tworzenia kostiumów i scenografii pod hasłem "Wiem, co robię". Wstęp wolny.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: