Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Grunwaldzkie rady osiedli przeciwne zmianom na ul. Grunwaldzkiej proponowanym przez miasto - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Grunwaldzkie rady osiedli przeciwne zmianom na ul. Grunwaldzkiej proponowanym przez miasto
12-03-2016 01:14   Janusz Ludwiczak
"Nie dla zwężenia Grunwaldzkiej" - apelują niektórzy przedstawiciele Rad Osiedli: Grunwald Południe, Stary Grunwald, Junikowo, Górczyn i Św. Łazarz. Okazuje się, że również w samorządach pomocniczych są przeciwnicy i zwolennicy zmian na ul. Grunwaldzkiej, zakładające wytyczenie drogi rowerowej kosztem jednej nitki dla samochodów.

W piątek odbyły się dwie konferencje - zwolenników i przeciwników zmian na ul. Grunwaldzkiej, które zakładają wydzielenie torowiska tramwajowego pomiędzy ul. Matejki a Roosevelta oraz wytyczenie drogi rowerowej kosztem jednej nitki dla samochodów.

Jesteśmy przeciwko nie wzięciu pod uwagę opinii rad osiedli i przedstawieniu tylko jedynej koncepcji. Oczekujemy merytorycznej dyskusji i opracowań, powrotu do dyskusji z udziałem prawie 100 tysięcy ludzi, którzy tutaj mieszkają. Nie zostały przeprowadzone konsultacje społeczne. Nie jesteśmy ani Amsterdamem ani Berlinem. Nie bierze się pod uwagę poznańskich realiów. Budowanie infrastruktury komunikacyjnej tylko z wybiórczych elementów nie przyniesie rozwiązania bez parkingów buforowych P&R – powiedział Jacek Sobczak, przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Grunwald Południe (dawniej os. Kopernka-Raszyna).

Najłatwiej wziąć jednym i dać drugim. Powinna być przeprowadzona poważna dyskusja czy jesteśmy w stanie zainwestować w to poważne środki. Tu jest na tyle miejsca, że można inaczej rozwiązać kwestie komunikacyjne. Proste narysowanie linii niczego nie załatwia. Przy Grunwaldzkiej są miejsca na dodatkowe pasy. Przy szpitalu jest parking. Uważam, że jest niezgodny z zasadami bezpieczeństwa. Samochody wycofują się wprost pod jadące pojazdy – dodaje Grzegorz Steczkowski z Rady Osiedla Stary Grunwald.

Przedstawiciele grunwaldzkiej rad osiedli: mają pretensje do władz miasta, że nie zostali poinformowani i zaproszeni do uczestnictwie w pracach zespołu opiniującego koncepcję budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej.

"Zdziwienie budzi fakt upartego dążenia pana wiceprezydenta Wudarskiego i wspierającego go lobby rowerowego do realizacji koncepcji. Pominięto nasz głos. Koncepcja tylko w jednym wariancie, zakładająca zwężenie ulicy Grunwaldzkiej (od Wojskowej do Stolarskiej) budzi nasze poważne obawy i wątpliwości. Zwężenie tak ważnej arterii komunikacyjnej niesie ze sobą skutki dla blisko stu tysięcy poznaniaków. Najbardziej odczują je mieszkańcy Łazarza, Starego Grunwaldu i Grunwaldu Południe" – piszą w oświadczeniu przedstawiciele Rady Osiedla Grunwald Południe, Stary Grunwald, Junikowo, Górczyn i Św. Łazarz.

Tymczasem część radnych uważa inaczej i popiera zmiany proponowane przez miasto.

Należy dać bezwzględny priorytet dla transportu publicznego. To jest droga na rozładowanie korków w mieście. Musi to być jakoś rozwiązane, tramwaje nie mogą dzielić torowiska z samochodami, a rowerzyści jeździć po chodnikach. Nasza rada jest przed tą dyskusją. Nie podjęliśmy jeszcze żadnej uchwały w sprawie przebudowy ul. Grunwaldzkiej, pan przewodniczący Jacek Sobczak podjął stanowisko bez upoważnienia ani zarządu ani naszej rady osiedla – wskazuje Paulina Suszka z Zarządu Rady Osiedla Stary Grunwald.

Nasze stanowisko, podpisane przez 10 radnych na 21 w radzie osiedla Grunwald Południe przygotowaliśmy jako reakcję na wypowiedzi radnych miejskich twierdzących, że rady osiedli są przeciwne zmianom na Grunwaldzkiej. Wypowiadali się w ten sposób np. radni Fabiś, Lipiński, Sulanowski, Sternalski, Zawieja. Z 6 rad osiedli, które obsługuje ulica Grunwaldzka, stanowiska zajęły tylko dwie: Łazarz i Jeżyce. Obie te rady osiedli wypowiedziały się pozytywnie na temat projektu. Rada Osiedla Św. Łazarz zawarła kilka zastrzeżeń w swoim stanowisku i w odpowiedzi na nie także złożyliśmy solidarnie z dr Beimem i dr Rychlewskim nasze uwagi by ochronić Łazarz przed dyfuzją ruchu przez zwężenie Grunwaldzkiej już na Rondzie Jana Nowaka_Jeziorańskiego. Absurdem jest zwężanie przy Olimpii, gdyż korek będzie się kumulował na Łazarzu i uciekał na uliczki. Tak samo błędem jest zwężenie przy Wojskowej, gdy na rondzie kierujemy 2 pasy prosto. Dlatego na samym rondzie należy skierować 2 pasy w lewo i tylko 1 prosto - wówczas nie będzie pokusy by odbijać w bok, a skoro 50% kierowców jadących z Grunwaldu Grunwaldzką jedzie na prawy brzeg Warty, to taka zachęta do skrętu na Niestachowską-Serbską będzie dla nich kompensatą – wskazuje Włodzimierz Nowak z Rady Osiedla Grunwald Południe.

Rada Osiedla Górczyn trochę dziwi w tym towarzystwie. Nie ma nic wspólnego z ruchem po Grunwaldzkiej, gdyż ruch do śródmieścia stamtąd prowadzi Głogowską, a ew. komplikacje nie dotkną tej rady osiedla. Jedyny powód obecności w tym gronie, który przychodzi mi do głowy to fakt, że jej przewodniczącym wieloletnim był Bartosz Zawieja, a przewodniczący Grunwaldu Południe Jacek Sobczak i były przewodniczący Starego Grunwaldu Grzegorz Steczkowski doskonale znają się i dzielą wspólne poglądy z członkostwa w Platformie Obywatelskiej – dodaje Włodzimierz Nowak.

Projekt drogi rowerowej w ciągu ul. Grunwaldzkiej od Ronda Jeziorańskiego do Śniadeckich {POBIERZ PDF}

Projekt drogi rowerowej w ciągu ul. Grunwaldzkiej od Śniadeckich do Roosevelta{POBIERZ PDF}

Projekt drogi rowerowej w ciągu ul. Iłłakowiczówny {POBIERZ PDF}

Projekt drogi rowerowej od ul. Obozowej do Wyspiańskiego - przez Park Manitiusa{POBIERZ PDF}

Projekt drogi rowerowej w ciągu ul. Szylinga{POBIERZ PDF}

Opis koncepcji{POBIERZ PDF}


R E K L A M A

Komentarze (3)

30-01-2017 22:21:29
@garson
Tak, rowerzyści tak samo jak kierowcy płacą podatek drogowy. W Polsce podatek płaci się w paliwie, więc najmniejszy płacą ci którzy go nie zużywają (np. kierowcy samochodów elektrycznych. W takim UK podatek też płacą wszyscy. Tyle że nie w paliwie (choć jest ono droższe niż w Polsce), ale zależnie od emisji CO2. I znów najlepiej na tym wychodzą rowerzyści czy kierowcy samochodów elektrycznych. A inna sprawa to jak dany pojazd zużywa infrastrukturę. Rower nie niszczy nawierzchni w takim stopniu jak samochód. Tak, miliony przejazdów samochodów niszczą nawierzchnię jezdni, a do zniszczenia chodnika wystarczy jedynie tysiące postojów. I tu jeszcze jeden przykład z UK: tu wiele miast z Londynem na czele już dawno zakazały parkowania na chodnikach.
12-03-2016 23:31:09
garson
a czy rowerzyści płacą podatek drogowy?
12-03-2016 09:06:04
Aaaa
Spotkanie 3 smutnych panów, którzy nie mają upoważnienia wypowiadania się w imieniu całych rad osiedli. Górczyn w tym towarzystwie dlatego, że to rada mocno splatformizowana - jest w niej matka Bartosza Zawiei, ponadto przewodniczący Zarządu p. Banaś jest członkiem PO. Ich czasy mijają, jak się nie ogarną to szybko w następnych wyborach potęgą.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: