Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zygzak" opowiadał o tym jak został ochotnikiem w Batalionie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zygzak" opowiadał o tym jak został ochotnikiem w Batalionie
04-03-2016 12:32   Janusz Ludwiczak
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kaplicy przy kościele Matki Boskiej Bolesnej odbyło się spotkanie z generałem Janem Podhorskim, ps. "Zygzak", "Marciniak", które zorganizowało Forum Młodych PiS.

Generał Jan Podhorski, ps. Zygzak, Marciniak przez wiele lat związany był ze spółdzielczością pracy, był rzecznikiem patentowym, ochotnikiem Batalionie Obrony Narodowej na początku II wojny światowej, członkiem Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Brał również udział w powstaniu warszawskim i konspiracji antykomunistycznej. Był represjonowany i więziony przez władze Polski Ludowej. Ma tytuł Generała Sił Zbrojnych RP, od tego roku jest generałem brygady w stanie spoczynku.

Podczas czwartkowego spotkania gen. Jan Podhorski opowiadał o swojej przygodzie z wojskiem i dlaczego postanowił wstąpić m.in. do Armii Krajowej.

Już w gimnazjum byłem zaangażowany w działalność harcerską. Harcerstwo dał mi dobre przygotowanie. Bagnet po raz pierwszy założyłem podczas kampanii wrześniowej – wspominał gen. Jan Podhorski.

Gen. Jan Podchorski urodził się 21 czerwca 1921 r. w Budzyniu w powiedzie chodzieskim. Od 1926 roku mieszkał w Rakoniewicach, a szkoły podstawową i gimnazjum ukończył w Wolsztynie, gdzie uczęszczał przez ponad rok do liceum aż do wybuchu wojny w 1939 roku. W kwietniu 1942 roku przyłączył się do Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, który wszedł w skład Narodowych Sił Zbrojnych (w 1944 r. zostały scalone z Armią Krajową).

"Zygzak" brał udział w powstaniu warszawskim, walcząc w Pułku NSZ im. Wł. Sikorskiego, następnie w 2. kompanii Batalionu AK "Miłosz" śródmiejskiej Grupy "Radwan". 23 sierpnia 1944 r. jako dowódca jednej z grup szturmowych wziął udział w zdobyciu Komendy Policji i Kościoła Świętego Krzyża, a z początkiem września szukał możliwości przebicia się wraz z oddziałem poza Warszawę, kierując się na południe.

Po zakończeniu powstania więziony był przez Niemców w Stalagu IV B w Muehlbergu nad Łabą, który został przejęty przez sowietów 23 kwietnia 1945 roku. Po przyjeździe do Poznania początkowo rozpoczął studia medyczne, ale szybko przeniósł się na leśnictwo.

Współorganizował też działalność konspiracyjną Młodzieży Wszechpolskiej, w której zajmował się sprawami wojskowymi. Po rozbiciu grupy przez Urząd Bezpieczeństwa, po 6 miesięcznym pobycie w areszcie, został skazany na 7 lat pozbawienia wolności (po uwzględnieniu amnestii na 3 lata). Więziony był Więzieniu we Wronkach. Ostatecznie w 1959 roku ukończył Wydział Leśny Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Pracował w spółdzielczości, m.in. jako specjalista kosztów i cen. Nadal pracuje jako rzecznik patentowy. Jest wieloletnim działaczem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Autor dwóch książek wspomnieniowych.

Gen. Jan Podhorski otrzymał odznaczenia: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Medal Za udział w wojnie obronnej 1939, Krzyż Kampanii Wrześniowej, Medal za Warszawę 1939-1945 oraz Medal Pro Memoria.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: