Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Taki dzień tylko raz na cztery lata - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Taki dzień tylko raz na cztery lata
29-02-2016 00:43   Janusz Ludwiczak
O osobach urodzonych 29 lutego mówi się, że starzeją się raz na cztery lata. Dziś przypada dzień, który jest tylko w latach przestępnych. Dziś przypada również Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich.

Luty ma 28 dni, jednak raz na cztery lata rok kalendarzowy ma nie 365, lecz 366 dni. Dodatkowy dzień ma na celu umożliwiać dopasowanie roku kalendarzowego do roku zwrotnikowego.

Jednak dodatkowy dzień w roku przestępnym przypada między 23 a 24 lutego. Dodanie dnia powoduje przesunięcie numeracji następnych dni do końca miesiąca.

29 lutego jako ten sam dzień tygodnia powtarza się co 28 lat. Poniedziałek 29 lutego przypada w 2012 roku, ale przypadnie również w 2044 roku.

Zdarzyło się jednak, że kilkukrotnie istniał dzień... 30 lutego. Sytuacje takie miały jednak wyłącznie charakter lokalny, tj. dotyczyły każdorazowo tylko jednego kraju.

W roku 1712 w Szwecji, w związku z rezygnacją z przejścia przez ten kraj na kalendarz gregoriański i wyrównaniem wynikłej z tej próby zmiany kalendarza różnicy w rachubie czasu, luty miał 30 dni.W ZSRR dwukrotnie luty miał 30 dni. Miało to miejsce w latach 1930 i 1931 i było związane z wprowadzeniem w tym kraju w 1929 roku nowego, rewolucyjnego kalendarza, wg którego każdy miesiąc, w tym luty, trwał 30 dni. W roku 1932 zrezygnowano częściowo z odmiennej rachuby czasu i powrócono do takiej długości miesięcy, jaka stosowana jest w kalendarzu gregoriańskim.

O osobach, które urodziły się 29 lutego mówi się żartobliwie, że starzeją się raz na cztery lata. A więc urodzony 29 lutego 1980 r. zamiast kończyć 32 lata powinien świętować dziś 9. urodziny. Osoby, które urodziły się 29 lutego są rozsądne i opanowane. Lubią wypoczywać, wiele poświęcają dla swej wygody i korzyści. Mało aktywne, są za to przenikliwe, serdeczne, sympatyczne i mają wielu przyjaciół. Urodzeni 29 lutego mają niezwykłą intuicję, która pozwala im osiągnąć postawiony cel lub wyjść obronną ręką z każdej sytuacji. Prawdomówni, zrażają się i bezpowrotnie tracą zaufanie do osób, które ich zawiodły.

29 lutego raz na cztery lata imieniny obchodzą Antonia, August, Dobrosiodł, Oswald i Roman.


29 lutego przypada również Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich, utworzony przez Europejską Federację Rodziców Pacjentów i Pacjentów z rzadkimi chorobami (EURORDIS) - w Polsce obchodzony od 2010 r. Dzień ten ustanowiono specjalnie 29 lutego, gdyż występuje on tylko raz na cztery lata i ma na celu ma na celu przypominać o bardzo rzadkich przypadkach chorób takich jak m.in. Zespół Pradera-Williego, chorobę Alexandra, Miopatię, chorobę Kennedy`ego, Homocystynurię, zespół Retta, Tibial Hemimelię, stwardnienie boczne zanikowe SLA, zespół Leigha, chorobę Huntingtona czy Mukopolisę-Charydozę. Do tej pory stwierdzono ponad sześć tysięcy rodzajów chorób rzadkich.

Na całym świecie żyje ponad 350 milionów osób z chorobami genetycznymi. W Europie na choroby rzadkie cierpi ok. 6% społeczeństwa, czyli ponad 30 mln osób. W Polsce choroby te mogą dotyczyć nawet 2 milionów ludzi i są praktycznie nieznane. Jeżeli wszyscy ludzie z chorobą genetyczną mieliby zamieszkać w jednym kraju, byłby to trzeci co do wielkości kraj na świecie.

Jest to bardzo różnorodna grupa chorób - różnią się objawami i skutkami, łączy je bardzo ciężki przebieg. Dotychczas zdiagnozowano blisko 6 tysięcy takich nietypowych schorzeń, lecz tylko około 5% może być skutecznie leczonych. Cierpią na nie osoby w każdym wieku, jednak aż 75% z nich dotyka dzieci.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje"PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

08

maj

do 10-05-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki Pyrkon 2020 → PRZENIESIONE na inny termin: 10-12.07.2020

10

maj

21:00
Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: