Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Przypinam igłą do swojego ciała polską flagę" - performance o sytuacji w kraju i Polakach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Przypinam igłą do swojego ciała polską flagę" - performance o sytuacji w kraju i Polakach
21-02-2016 20:39   Janusz Ludwiczak
Wojciech Kowalczyk, inicjator i kurator Bydgoskiego Spichlerza Sztuki wystąpił ze swoim "Performance art. Alo art. A może i coś innego" w sobotni wieczór w dawnym Hortexie.

W każdym z czterech performance Wojciech Kowalczyk nawiązywał do Polski i Polaków. W pierwszej części swojego "Performance art. Alo art. A może i coś innego" artysta zawiązał kilka supłów na linie, którą następnie obwiązał sobie nogi, po czym wyjął trzy płyty gramofonowe i nucił piosenkę "Szła dzieweczka do laseczka", hymn Polski oraz pieśń "Bogurodzica". Po złożeniu trzech płyt w jedną powstała nietypowa pieśń, która była komentarzem artysty do obecnej sytuacji w Polsce.

W kolejnej części swojego widowiska Wojciech Kowalczyk przygotował ALO ART, czyli rzeźbę teoretyczną i antyrzeźbę teoretyczną.

Przypinam igłą do swojego ciała polską flagę, i stojąc prezentuję ją. Następnie kładę się na podłodze, odpinam flagę i pozostawiam rozpostartą. Odcinam fragment flagi i przesuwam go po podłodze, przy pomocy silnie wydmuchiwanego powietrza po to, aby umieścić w ten sposób fragment flagi w pozostałej jej części. Przypinam do swojego ciała odcięty kawałek flagi, i stojąc prezentuję go, po czym kładę się na podłodze tak, aby dopasować do całości przypięty fragment flagi. Leżę z rękami założonymi na głowie – poinformował publiczność na kartkach o swoim performance Wojciech Kowalczyk, po czym zrealizował swój alo art.


Wojciech Kowalczyk ukończył studia pedagogiczne i studia podyplomowe w zakresie kulturoznawstwa. W sztuce zajmuje się: performance art., video art., instalacją, malarstwem oraz sformułowanymi przez siebie gatunkami sztuki takimi jak: GHNO art(sztuka właściwościowa), KATEEM art.(ogłaszanie kolorów teoretycznych), ALO art.(rzeźba teoretyczna – antyrzeźba teoretyczna), MEZIT art.( sztuka pośredników), HIPERIMPRESJONIZM PARAMETRALNY, ARX art.(sztuka odnosząca się do osób nieżyjących). Inicjator i kurator „Bydgoskiego Spichlerza Sztuki” – Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance – wyjaśnia Agnieszka Szablikowska z Galerii Raczej.

Artysta należy również do Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu bydgoskiego, Stowarzyszenia Artystów Sztuk Innych w Warszawie, grupy artystycznej "Młodzi Sztuką" z siedzibą ZPAP w Warszawie. Jest współzałożycielem Biura Wtrąceń Artystycznych Bydgoszcz Główna. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i działaniach artystycznych w kraju i za granicą.


Komentarze (8)

23-02-2016 07:42:40
Negatyw
@ Jedyny Normalny: Dzięki. Co nie zmieni mojego punktu widzenia na to, co nie popierasz.
22-02-2016 14:24:36
z Łazarza
Pomieszczenia w dawnym Horteksie wynajmowane są przez Galerię Raczej i a nie jak niektórzy piszą "Za czyje to pieniądze są te lokale wynajmowanie - za Nasze. Pani za to płaci, tak Pani także, Pani też a i Pan oczywiście także też.". Zanim coś napiszecie to sprawdzcie swoją wiedzę.
22-02-2016 12:59:51
Poznaniak
Co się "wyrabia" w dawnym Hortexie ? Kto na to pozwala ? Widać, że ten lokal, a także inne np. po restauracji Greckiej czy po restauracji Magnolia, trafiają w ręce jakiś OSZOŁOMÓW którzy "goszczą" jakiś artystów "NORMALNYCH INACZEJ". Za czyje to pieniądze są te lokale wynajmowanie - za Nasze. Pani za to płaci, tak Pani także, Pani też a i Pan oczywiście także też. Czy nie lepiej było obniżyć czynsz prowadzącym tam wcześniej działalność i fakt, że mniejsze ale zawsze pieniądze trafiałyby do miejskiej kasy, a tak TO NIESTETY MY DOPŁACAMY. Po co było podnosić opłaty, jak w efekcie restauracje zostały zamknięte.
22-02-2016 09:48:14
Polak
-Ostatni normalny napisał "Pierwszy raz w życiu popieram Negatywa..." >>> Wnioskuję z tego, że nie jestem ostatnim - jest nas więcej NORMALNYCH.
22-02-2016 09:43:41
Polak
-Negatyw napisał "Powinien się tym zająć dobry psychiatra..." >>> Jestem pewien, że nawet dobry psychiatra nie miałby tu nic do roboty. >>> >>> >>> Cytując za Wikipedią "Performance (z ang.: przedstawienie, wykonanie) – sytuacja artystyczna, której przedmiotem i podmiotem jest ciało performera w określonym kontekście czasu, przestrzeni i własnych ograniczeń." >>> Dlaczego zapożyczamy jakieś słownictwo z angielskiego, gdzie okazuje się iż nie rozumiemy jakie ono ma znaczenie. Chyba zrozumiałem o co w tym chodzi, bo gdyby chcieć nazwać tą "KPINĘ" przedstawieniem to okazało by się, że nie ma to z tą nazwą nic wspólnego. Natomiast nazwanie tej "PARODII" z angielska "Performance" powoduje, że ludziska nie wiedząc o co chodzi, otwierają kalafy ze zdziwienia.
22-02-2016 09:06:36
Ostatni normalny
Pierwszy raz w życiu popieram Negatywa...
22-02-2016 08:05:40
Polak
To BEZCZESZCZENIE polskiej flagi, a może się mylę ? Kto temu "artyście" pozwolił na coś takiego ??? Tym wątpliwej jakości przedstawieniem powinna zająć się prokuratura.
22-02-2016 06:24:37
Negatyw
Powinien się tym zająć dobry psychiatra...
Aktualności
Niezapominajka
19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: