Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PeSTka przez trzy miesiące nie będzie jeździć przez Dworzec Zachodni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
PeSTka przez trzy miesiące nie będzie jeździć przez Dworzec Zachodni
15-02-2016 00:29   Janusz Ludwiczak
Od dziś na trzy miesiące zamknięta została przedłużona trasa PST od ulicy Głogowskiej przez Zachodnią, Dworzec Zachodni do Mostu Teatralnego. Tramwaje linii nr 12 i 14 aż do połowy maja będą jeździć objazdem "górą". Zmiany mają związek z budową przystanku PeSTki pod Rondem Kaponiera. Jak zapewnia wiceprezydent Maciej Wudarski będzie to już na pewno ostatnie zamknięcie przedłużonej trasy PST przez Dworzec Zachodni.

Zamknięcie PeSTki ma związek z budową przystanku tramwajowego trasy PST na poziomie -2 Ronda Kaponiera. Jak powiedział Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich zamknięcie PeSTki jest konieczne, gdyż prace nie mogą być wykonywane przy czynnym ruchu tramwajowym.

W związku z koniecznością wykonania prac wymagających wyłączenia napięcia w sieci trakcyjnej na "dolnym" odcinku PST, od 15 lutego tramwaje linii nr 12 i 14 pojadą objazdem przez ulicę Roosevelta, natomiast linia nr 19 zostanie zawieszona. Prace zaplanowano na ok. 3 miesiące. Przepraszamy pasażerów za niedogodności – wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Jak policzyliśmy przez ponad dwa lata funkcjonowania PeSTka do Dworca Zachodniego była zamykana aż 19 razy, głównie z powodu przebudowy Most Uniwersyteckiego i budowy nowego wiaduktu. Pierwsze zmiany zostały wprowadzone już pięć miesięcy po otwarciu nowej inwestycji. Od 29 stycznia do 31 marca 2014 r. PeSTka nie jeździła wieczorami, po godz. 19 oraz w soboty i niedziele. Kolejne zmiany miały miejsce w kwietniowe, majowe i sierpniowe weekendy. Po raz pierwszy całkowicie trasa PST została zamknięta w listopadzie 2014 r. Wtedy "12" i "14" musiały przez cały dzień jeździć objazdem przez ul. Roosevelta.

Ostatnie zamknięcie przedłużonej PeSTki miało miejsce od 28 listopada do 23 grudnia 2015 r. Od Wigilii tramwaje linii nr 12 i 14 (a od 4 stycznia również linii nr 19) kursują normalnie trasą PST do Dworca Zachodniego.

Budowa PeSTki rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku. Nowa trasa tramwajowa ma 2 km długości, liczy łącznie 4021 metrów torów pojedynczych i 8911 metrów sieci trakcyjnej, a także składa się z dwóch przystanków - na dawnym peronie 7 poznańskiego dworca kolejowego, który jest w całości zadaszony oraz przy Moście Teatralnym, jednak będzie to przystanek tymczasowy - będzie on funkcjonować do czasu wybudowania nowej stacji PST pod przebudowywaną Kaponierą. W ramach inwestycji wybudowano również przejście podziemne, a także windy i schody ruchome do przystanku PST oraz na Dworzec Zachodni.

Inwestycja kosztowała ponad 131 mln zł, z czego prawie 43 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

ZMIANY W KOMUNIKACJI OD 15 LUTEGO:

Linia nr 12:
STAROŁĘKA - ... - Królowej Jadwigi - Matyi - Most Dworcowy - Roosevelta - Rondo Kaponiera - Roosevelta - trasa PST - OS. SOBIESKIEGO

Linia nr 14:
GÓRCZYN - Głogowska - Roosevelta - Rondo Kaponiera - Roosevelta - trasa PST - OS. SOBIESKIEGO
W niedzielę w godz. od 16:30 do 21:30 tramwaje linii nr 14 będą jeździć co 10 minut.

Linia nr 19:
ZAWIESZONA


Komentarze (1)

09-02-2016 17:08:49
Negatyw
Kaponiera : największy cyrk w Polsce...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

gru

18:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
X sesja (uroczysta) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

20

gru

do 21-12-2019
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

19:00
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Koszykarskie derby Poznania
KKS Wiara Lecha - AZS Politechnika Poznańska

26

gru

16:00
Dworzec Letni (peron 4b)
Inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego

31

gru

do 01-01-2020
Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
Sylwester na Skwerze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: