Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PeSTka zostanie przedłużona z Dworca Zachodniego wzdłuż Kolejowej na Górczyn i Dębiec? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
PeSTka zostanie przedłużona z Dworca Zachodniego wzdłuż Kolejowej na Górczyn i Dębiec?
02-02-2016 08:16   Janusz Ludwiczak
19. urodziny świętuje PeSTka, która już od prawie 2,5 roku dojeżdża również na Dworzec Zachodni. Poznański radny PiS Adam Pawlik uważa, że trasa szybkiego tramwaju powinna zostać wydłużona wzdłuż ulicy Kolejowej i dalej poprowadzona na Górczyn i Dębiec, a w przyszłości również dalej do Lubonia. Z kolei nad ulicą Hetmańską miałby powstać przystanek przesiadkowy.

Już w 1928 roku pojawiły się pierwsze plany uruchomienia Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Wtedy zakładano, że tramwaje po szynach kolejowych połączą Luboń z Winiarami. W pierwszej połowie XX wieku sądzono, że szybki tramwaj będzie mieć aż 27 km i prowadzić będzie z Lubonia do Owińsk przez Winogrady, Piątkowo i Morasko. Po wojnie w 1945 roku powrócono do śmiałej koncepcji planując przebieg trasy albo po wydzielonym torowisku na powierzchni albo w tunelu. Projekt obecnego kształtu PeSTki zaczął rodzić się pod koniec lat 60. Realizację inwestycji rozpoczęto w 1978 roku, a pierwszy tramwaj z Piątkowa do centrum miasta po całkowicie wydzielonym torowisku przejechał równo 19 lat temu, 30 stycznia 1997 roku.

Od blisko 2,5 roku PeSTka jeździ jeszcze dalej, aż na Łazarz. Dotychczasowy ponad 6-kilometrowy odcinek został przedłużony pod Mostami: Teatralnym, Uniwersyteckim i Dworcowym, równolegle pod ulicą Roosevelta na Dworzec Zachodni (dawny peron 7) i dalej przez Zachodnią do ulicy Głogowskiej. Poznański radny PiS Adam Pawlik postuluje, by w przyszłości trasa PeSTKi została przedłużona z Dworca Zachodniego, wzdłuż ulicy Kolejowej, równolegle do ulicy Kolejowej w kierunku Dębca i Górczyna.

Koncepcja zagospodarowania Wolnych Torów opracowana przez ZDM przewiduje trasę tramwajową, przedłużoną od ulicy Towarowej do Hetmańskiej. Pytanie tylko po co. Linia byłaby kolizyjna, tramwaj zatrzymywałby się na każdym skrzyżowaniu. Na Wildzie jest już linia tramwajowa, a nawet dwie: na Wierzbięcicach i Górnej Wildzie, po co więc trzecia?– zauważa Adam Pawlik, Radny Miasta Poznania z PiS.

Mamy doprowadzoną PeSTkę do Dworca Zachodniego, do peronu 7. Jest to jedna z najbardziej obciążonych linii tramwajowych w Poznaniu. Z tej trasy korzysta najwięcej pasażerów. Wydłużenie PeSTki na południe miasta zapewni standard metra. Tramwaj należy poprowadzić równolegle wzdłuż torów kolejowych i dalej nad ulicą Hetmańską, gdzie powinien powstać przystanek tramwajowy, który umożliwiłby przesiadkę na Rataje lub Grunwald. Dalej PeSTka powinna zostać poprowadzona z rozwidleniem na Górczyn i Dębiec, a przyszłości również do Lubonia. PeSTka byłaby szansą rozwoju Wolnych Torów, ale również Dębca, Górczyna i Świerczewa. Powstałoby szybkie, bezpośrednie, bezkolizyjne połączenie w osi północ-południe – przekonuje radny Adam Pawlik.

Inwestycja miałaby powstać w ramach zagospodarowania Wolnych Torów. W przyszłości PeSTka miałaby dowozić pasażerów Kolei Dużych Prędkości od stacji Poznań-Południe, która ma powstać na Górczynie lub Dębcu.

Jeśli wydano miliard 800 milionów złotych na tunel w Łodzi z pieniędzy centralnych, to dlaczego rząd nie miałby wydać pieniędzy na budowę PeSTki, która woziłaby ludzi, pasażerów z Kolei Dużych Prędkości do centrum miasta – podsumowuje Adam Pawlik.


R E K L A M A

Komentarze (14)

07-02-2016 10:02:55
Olga
Tyle było gadania na temat porządków przy ul. Matyji. Ile razy tamtędy przejeżdżałam , myślałam ... " co za wstyd dla mojego Poznania, co za wizytówka miasta przy targach i kiedy to uporządkują?"Doczekałam się , nie oglądam starych ramp i ruder. Teraz pozytywnie myślę , że jeśli przedłużą "Pestkę" , znikną również rudery wzdłuż ulicy Kolejowej , na jej zapleczu. Jakieś baraki , komórki na węgiel , pseudo warsztaty, place CARGO itp. Dla mieszkańców przyjemniejszy będzie widok i milsza infrastruktura. Nie bójmy się piękna i czystości wokół nas!!!
03-02-2016 09:25:52
Hania
Dlatego w Polsce jest jak jes,t a nie jest dobrze bo Polacy nie potrafia ze soba rozmawiac w cywilizowany sposob, tylko kloca sie i prowadza jalowe dyskusje, ktore nie prowadza do niczego a po drodze obrazja sie i obrzucaja blotem, im wiecej tym lepiej. Zadnego szacunku nie ma w narodzie polskim do nikogo i do niczego. Wstyd mi wielokrotnie, ze jestem Polka. Tu nic sie nie zmieni na lepsze, nigdy.
02-02-2016 20:43:16
Olga
O czym Wy do diabła dyskutujecie ? jakieś wymiany słów: PiS kontra PO! a chodzi o przedłużenie linii Pestki i jestem za! Przede wszystkim malkontenci najpierw muszą szukać kontr. Jeśli projekt dojdzie za kilka lat do skutku , to będą się martwić o finanse ( może zmieni się prezydent?). Jak na razie w Poznaniu nastąpiło wiele korzystnych zmian , bez względu na to czy narzekaliście , czy nie?!A potem , jak zwykle z przyzwyczajenia zaakceptujecie!!!
02-02-2016 20:22:40
pyra
Pomysł dobry, ale w pierwszej kolejności priorytetem powinien być tramwaj na Naramowice!!
02-02-2016 17:44:46
kaśka
@as: akurat nie jestem członkiem PO, ale za ich rządów przynajmniej coś się w tej Polsce działo, mało pobudowano??? Ale zobaczysz jak Twój kochany PiS doproeadzi nas do ruiny. Będziemy drugą Grecją. A właśnie dostal już ktoś z was 500 zł na dziecko i niższą emeryturę, bo póki co tylko Rydzyk ma dostać 20 mln zł na geotermię.
02-02-2016 16:04:22
as
@Platfomiana kasko, wystarczy że Twoj Ryży i pediatra z Szydłowca sprawili by żyło się lepiej (swoim kolesiom)
02-02-2016 15:03:53
morlock
Może pora wdrożyć Adminie publikację numerów IP przy każdym naszym poście, wzorem innych portali. No cóż, lazarz.pl stał się tak prestiżowym portalem w Poznaniu że nawet trolle u nas hejtują codziennie. Uprzedzając resztę przegrywów- ja też.
02-02-2016 13:59:38
morlock
@kaśka. Przepraszam, ale moim zdaniem powinnaś się nieco ogarnąć. A tak na prawdę nie wierzę że to Ty. Ps.PANIE JANUSZU! Chyba pora by wzorem co uczciwszych portali publikować nasze ip wzorem konkurencji.
02-02-2016 13:12:12
kaśka
@morlick: tą mowę nienawiści sam PiS tworzy. Ale jestem za tym by podzielić Polskę na pół. A niech sobie wezmą Kraków i Warszawę ze wszystkim za Wisłą, a Rydzyka zrobią Prymasem.
02-02-2016 11:57:40
morlock
@kaśka a skąd ta mowa pełna zajadłej nienawiści? Iżby TA faza księżyca dopadła? Jak widzisz próbuję Cię wytłumaczyć Łazarzanom za brak netykiety. Fujjj!
02-02-2016 10:58:20
kaśka
@as: PiSiorku ile obietnic spełnił już twój fan Beata Szydełko będąca marionetką Jarusia III Kaczego?
02-02-2016 10:53:00
as
Lepiej zeby to sfinansowal Twoj teczowy Jaskowiak, zamiast dawac ciapatym nowy budynek, czy tez mnozyc stanowiska urzednicze dla swoich kolesi
02-02-2016 10:50:06
De.
Nie ma pieniędzy na mniejsze projekty a oni wyjeżdżają z takim czymś.
02-02-2016 10:37:06
poznaniak
rozumiem, że PiS to sfinansuje
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 26-09-2021
Park Wilsona
Poznań Wood Festival - festiwal rzeźby
W programie: - warsztaty malowania w drewnie
- warsztaty rzeźby w glinie>br> - licytacje drewnianych rzeźb
- konkurs główny

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert Dominiki Dobrosielskiej "Moje serce to jest muzyk"
(w przypadku deszczu koncert odbędzie się w sali domu kultury Klub "Krąg")

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

27

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: