Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ubędzie pustostanów? Miasto udostępni za darmo lokale w zamian za remont i działalność kulturalną - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ubędzie pustostanów? Miasto udostępni za darmo lokale w zamian za remont i działalność kulturalną
28-01-2016 08:07   Janusz Ludwiczak
Puste od lat pustostany przy ul. Głogowskiej, Małeckiego, Łukaszewicza, Kanałowej i Strusia w końcu mogą zostać ożywione. Miasto w zamian za remont na trzy lata udostępni za darmo lokale użytkowe. Warunkiem będzie przeprowadzenie remontu lokalu przez wynajmującego i prowadzenie działalności kulturotwórczej na rzecz mieszkańców Łazarza.

Projekt ma ruszyć w pierwszej połowie lutego. W tym celu powołana zostanie Grupa Programowa Inkubatora Kultury Pireus, w skład której wejdą przedstawiciele Otwartej Strefy Kultury, Rady Osiedla Św. Łazarz oraz Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Lokal będzie można wynająć na min. 3 lata, a nie jak do tej pory na rok, z możliwością przedłużenia umowy na preferencyjnych warunkach. Warunkiem będzie przeprowadzenie remontu lokalu. Pierwszeństwo będą miały podmioty działające w dziedzinie kultury i organizacje społeczne. Musi pojawić się założenie, że prowadzone będą działania kulturotwórcze, które ożywią Łazarz – objaśnia Agnieszka Szablikowska z Fundacji Otwarta Strefa Kultury.

Do wynajęcia będzie w sumie sześć lokali, m.in. przy ul. Głogowskiej 48, Kanałowej, Strusia, Małeckiego i Łukaszewicza. Najemcy przez trzy lata będą mogli w zamian za przeprowadzenie remontu lokalu korzystać za darmo. Później będą płacić czynsz na preferencyjnych warunkach w kwocie od 7 do 35 zł/m2 w zależności od standardu lokalu.

Jeszcze w styczniu ma zostać podpisane porozumienie społeczne dotyczące współpracy w zakresie działań społeczno-kulturalnych prowadzonych na terenie Osiedla św. Łazarz.

Mamy pewne zastrzeżenia. Początkowo była mowa, że w radzie programowej zasiądzie 5 przedstawicieli rady osiedla, 5 z Otwartej Strefy Kultury i jedna osoba z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Tymczasem Otwarta Strefa Kultury chce, by zasiadło 8 przedstawicieli. Poza tym nie chcemy, by prowadzona była działalność komercyjna – wskazuje Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.


Komentarze (5)

28-01-2016 20:26:22
M.
@morlocku, czy sądzisz, że wyłącznie działalność niekomercyjna jest wyczekiwana przez mieszkańców naszej dzielnicy? A może warto wspierać inicjatywy komercyjne, ale mniej dochodowe (i przez to nieistniejące na Łazarzu) dzięki którym będzie się zwyczajnie przyjemniej żyło?
28-01-2016 13:24:55
morlock
@M No na miłość Boską!Ile tej komercyjnej działalności ma być na naszym bidnym Łazarzu? Przyciągnij dorosłych, świadomych inwestorów to po kolanach na Twój ołtarz przypełznę. Ale nie pisz bzdur.
28-01-2016 12:19:55
M.
Działalność komercyjna nie musi kłócić się z funkcją kulturotwórczą lub na rzecz mieszkańców Łazarza. Może np. księgarnia połączona z małą kawiarnią? Z książkami i gazetami, które można zabrać do stolika. Tego typu lokale nie przynoszą wielkiego zysku, wsparcie miasta poprzez niższy czynsz mogłoby kogoś zachęcić do poprowadzenia firmy tego typu.
28-01-2016 11:53:11
morlock
@egon Odpowiem - czynszem za wynajem straszą, Miejskim Końserwatorem Zabytków czyli instytucją która zabrania jakichkolwiek przeróbek wewnątrz hangarów w których cała wiocha Tuaregów się mieści, brakiem miejsc na autka też. Najważniejsze - wyremontujesz za swoją krwawicę a za rok zgłosi się "prawowity" właściciel obiektu. Ps. Zawsze możesz dogadać się ze squotersami i jeszcze, jak się POstarasz to Kolegiata Ci dopłaci.
28-01-2016 09:00:51
egon
a co z pustymi mieszkaniami dalej mają straszyć
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: