Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wytyczono ją 80 lat temu. Za Niemców zwała się Langobardenstrasse - ul. Zakątek - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wytyczono ją 80 lat temu. Za Niemców zwała się Langobardenstrasse - ul. Zakątek
18-01-2016 01:03   Janusz Ludwiczak
Jest to jedna z najkrótszych arterii na Łazarzu, ma 151 metrów długości. Ulica stanowi dojazd do garaży dla mieszkańców budynków przy ul. Niecałej i Wojskowej, ale również skrót dla pieszych, którym można błyskawicznie przedostać się od skrzyżowania Grunwaldzkiej i Wojskowej do Przybyszewskiego, dzięki przejściu przez budynek przy ul. Wojskowej 11/13. Ulica ta po raz pierwszy pojawia się na planie Poznania w 1937 roku i od 80 lat nosi wciąż taką samą nazwę, z wyjątkiem okresu II wojny światowej, kiedy Niemcy przemianowali Zakątek na Langobardenstrasse. Powracamy do naszego z cyklu "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic", który pomału dobiega końca. W 84 odcinku zaglądamy na ulicę Zakątek.

Ulica Zakątek:

 • Długość: 151 m
 • Kod pocztowy: 60-801
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - Poznań 2 (ul. Głogowska 17), najbliższa poczta - Agencja Pocztowa ul. Grunwaldzka 17
 • Ilość budynków: 3
 • Najwyższy numer: 12
 • Status drogi: gminna/dojazdowa, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Michała Archanioła (ul. Stolarska 7)
 • Okręg wyborczy: II (Łazarz-Stary Grunwald-Jeżyce-Ogrody)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 52, Szkoła Podstawowa nr 71, ul. Przybyszewskiego 37
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 71 (ul. Przybyszewskiego 37), Gimnazjum nr 33 (ul. Wyspiańskiego 27)
 • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir It, rejon dzielnicowych 3t


Skrót przez blok

Ulica Zakątek to jedna z najkrótszych arterii na Łazarzu, ma 151 metrów długości. Jest to boczna uliczka od Marcelińskiej, równoległa do Niecałej i Wojskowej.

Przy ul. Zakątek znajdują się tylko cztery budynki, w tym dwa mieszkalne, głównie jest to droga stanowiąca dojazd do garaży mieszkańców budynków przy ul. Niecałej i Wojskowej, ale również skrót dla pieszych, którym można błyskawicznie przedostać się od skrzyżowania Grunwaldzkiej i Wojskowej do Przybyszewskiego, dzięki przejściu przez budynek przy ul. Wojskowej 11/13.


Wytyczono ją 80 lat temu. Za Niemców zwała się Langobardenstrasse

Ulica Zakątek po raz pierwszy pojawia się na planie Poznania w 1937 roku i od 80 lat nosi wciąż taką samą nazwę, z wyjątkiem okresu II wojny światowej, kiedy Niemcy przemianowali Zakątek na Langobardenstrasse.


W Kamyku pomagają niepełnosprawnym

Przy ul. Zakątek 8 znajduje się Środowiskowy Dom Samopomocy "Kamyk", który powstał w kwietniu 2007 roku z inicjatywy Stowarzyszenia "Na Tak". Jest to dzienna placówka terapeutyczna, która opiekuje się 20 dorosłymi osobami z wieloraką niepełnosprawnością.

Podopieczni "Kamyka" uczestniczą w zajęciach terapeutycznych w kilku pracowniach, m.in. kulinarnej, plastycznej, muzykoterapii i rehabilitacyjnej, a także w zajęciach z terapii ręki, hipoterapii i hydroterapii.

Głównym celem działania ośrodka jest pomoc dorosłym osobom z wieloraką niepełnosprawnością w korzystaniu z podstawowych praw człowieka takich jak prawo do komunikacji, samostanowienia, szacunku i godnego życia.

"Kamyk" otacza wparciem również rodziny osób niepełnosprawnych, które mogą skorzystać z porad prawnych i wsparcia medycznego lub socjalnego.


Ciekawostki:

Ulica Zakątek znajduje się m.in. w Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Toruniu i Warszawie. Ulicy o tej nazwie nie znajdziemy za to w Gdańsku czy Wrocławiu.


Opracowanie na podstawie - źródła:

 • System Informacji Przestrzennej - wykaz ZGiKM Geopoz
 • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
 • lazarz.pl - materiały własne


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

do 14-06-2022
Łazarz
32. DNI ŁAZARZA

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: