Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PeSTka znów nie będzie jeździć przez Dworzec Zachodni, i to aż przez trzy miesiące - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
PeSTka znów nie będzie jeździć przez Dworzec Zachodni, i to aż przez trzy miesiące
17-01-2016 14:17   Janusz Ludwiczak
W połowie lutego na trzy miesiące zamknięta zostanie przedłużona trasa PST od ulicy Głogowskiej przez Zachodnią, Dworzec Zachodni do Mostu Teatralnego. Tramwaje linii nr 12 i 14 przez trzy miesiące będą jeździć objazdem "górą". Zmiany mają związek z budową przystanku PeSTki pod Rondem Kaponiera. Jak zapewnia wiceprezydent Maciej Wudarski będzie to już na pewno ostatnie zamknięcie przedłużonej trasy PST przez Dworzec Zachodni.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza Poznań" zamknięcie PeSTki mają związek z budową przystanku tramwajowego trasy PST na poziomie -2 Ronda Kaponiera. Jak powiedział Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich zamknięcie PeSTki jest konieczne, gdyż prace nie mogą być wykonywane przy czynnym ruchu tramwajowym.

Trasa PeSTki od ulicy Głogowskiej, przez Zachodnią, Dworzec Zachodni, pod Mostem Dworcowym, Uniwersyteckim i Teatralnym ma być zamknięta od 15 lutego aż do 15 maja. W tym czasie tramwaje linii nr 12 i 14 przez cały czas będą jeździć przez ulicę Roosevelta i "górą" przez Rondo Kaponiera. Zawieszone zostanie kursowanie "dziewiętnastki".

Jak policzyliśmy przez ponad dwa lata funkcjonowania PeSTka do Dworca Zachodniego była zamykana aż 19 razy, głównie z powodu przebudowy Most Uniwersyteckiego i budowy nowego wiaduktu. Pierwsze zmiany zostały wprowadzone już pięć miesięcy po otwarciu nowej inwestycji. Od 29 stycznia do 31 marca 2014 r. PeSTka nie jeździła wieczorami, po godz. 19 oraz w soboty i niedziele. Kolejne zmiany miały miejsce w kwietniowe, majowe i sierpniowe weekendy. Po raz pierwszy całkowicie trasa PST została zamknięta w listopadzie 2014 r. Wtedy "12" i "14" musiały przez cały dzień jeździć objazdem przez ul. Roosevelta.

Ostatnie zamknięcie przedłużonej PeSTki miało miejsce od 28 listopada do 23 grudnia 2015 r. Od Wigilii tramwaje linii nr 12 i 14 (a od 4 stycznia również linii nr 19) kursują normalnie trasą PST do Dworca Zachodniego.

Budowa PeSTki rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku. Nowa trasa tramwajowa ma 2 km długości, liczy łącznie 4021 metrów torów pojedynczych i 8911 metrów sieci trakcyjnej, a także składa się z dwóch przystanków - na dawnym peronie 7 poznańskiego dworca kolejowego, który jest w całości zadaszony oraz przy Moście Teatralnym, jednak będzie to przystanek tymczasowy - będzie on funkcjonować do czasu wybudowania nowej stacji PST pod przebudowywaną Kaponierą. W ramach inwestycji wybudowano również przejście podziemne, a także windy i schody ruchome do przystanku PST oraz na Dworzec Zachodni.

Inwestycja kosztowała ponad 131 mln zł, z czego prawie 43 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


R E K L A M A

Komentarze (2)

17-01-2016 18:58:27
WstrętneBabsko
Szczerze mówiąc wolę jak "Czternastka" jeździ górą, jest więcej możliwości jeśli chodzi o przesiadki. Ponadto jestem rozczarowana, że docelowo nie będzie przystanku przy Moście Teatralnym. I jak on tam szybki ten tramwaj na tym odcinku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju? Pętla, która robi "Dwunastka", to jakieś nieporozumienie. Po wybudowaniu przejścia dla pieszych na przystanku "Dworzec Główny", puszczanie "Dwunastki" dołem powinno być zakazane. Zwłaszcza, że żadne schody na Zachodnim nie działają! I po co nam ten odcinek PeSTki? Nie lepiej było od razu w tramwaj na Naramowice zainwestować?
17-01-2016 18:32:43
as
tak w sumie to na jakiego grzyba otwierali te trase, skoro pewnie wiecej czasu byla ona zamknieta niz przejezdna??
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

do 18-07-2020
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
w godz. 20:00-2:00

18

lip

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

lip

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ
w godz. 12:00-16:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: