Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z budynkiem starego dworca głównego PKP? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z budynkiem starego dworca głównego PKP?
17-01-2016 00:16   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Wypełniona po brzegi sala Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych oraz wizyta w gmachu starego dworca głównego, która przyniosła wiele ciekawych pomysłów i spostrzeżeń, dotyczących zagospodarowania budynku dawnego dworca Poznań Główny - to efekt debaty, w której uczestniczyli mieszkańcy.

Ta debata była inna niż wszystkie. Jej uczestnicy mogli wcielić się w rolę pasażerów i spacerując po budynku starego dworca PKP, zweryfikować czy projekt jego zagospodarowania w pełni odpowiadać będzie potrzebom podróżnych.

Dzisiejsza debata to kontynuacja dyskusji na temat ostatecznego wyglądu budynku starego dworca PKP. Myślę, że wszelkie uwagi, które podsunęli mieszkańcy, zostaną uwzględnione przez inwestora w taki sposób, aby miejsce to było funkcjonalne i przyjazne podróżującym – powiedział Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Uczestnicy debaty, organizowanej przez Urząd Miasta i Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania, musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. zlokalizowania kas, wizji stworzenia kładki czy przedłużenia tunelu pod budynkiem galerii w kierunku wschodnim, za którym opowiadał się wiceprezydent Maciej Wudarski.

Budynek samego dworca to jedno, ale bardzo istotne jest to, aby z tego miejsca zrobić dobrze funkcjonujące centrum komunikacyjne. Mam wątpliwości co do kładki, bo ruch i tak będzie odbywał się tunelami – postulował senator Piotr Florek.

Debata dotyczyła wszelkich istotnych kwestii związanych z przyszłością budynku starego dworca. Na spotkaniu obecni byli parlamentarzyści z Poznania, przedstawiciele wojewody wielkopolskiego, PKP S.A., Tri-Granit Development Polska, Urzędu Miasta Poznania, radni, architekci, organizacje, stowarzyszenia, a także mieszkańcy Poznania.

Jestem mieszkańcem Poznania i interesuje się tematem transportu. Dosyć kontrowersyjnym punktem na mapie problemów w tej dziedzinie jest dworzec główny. Chciałem zapoznać się z obecnym stanem prac nad jego przyszłością. Jako pasażer bardzo często korzystam z tego miejsca i z własnego doświadczenia wiem, że architekci rzadko kiedy patrzą na potrzeby pasażerów. Nasz głos i nasza opinia może zatem zwrócić im uwagę na aspekty, które umknęły ich uwadze – mówił obecny na spotkaniu Filip Bebenow.

Jesteśmy tu po to, aby odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, by przestrzeń była funkcjonalna i dostępna dla pasażerów. To nasze zadanie! – zadeklarowała Lidia Dudziak, radna Miasta Poznania.

Sporo kontrowersji wywołał problem komercjalizacji dużej przestrzeni budynku.

Kilka lat temu zabrano nam stary dworzec i nie było szans na to, aby wróciła do niego obsługa pasażerów. Teraz PKP zmienia front, co cieszy. Musimy wrócić jednak do dyskusji na temat tego, żeby funkcja usługowa nie przytłoczyła funkcji pasażerskiej – zauważyła Dorota Bonk-Hammermeister, przewodnicząca Rady Osiedla Wilda.

Staraliśmy się, aby część komercjalizacyjna była jedynie dodatkiem do części pasażerskiej. Jeśli nasze rozwiązanie wzbudza kontrowersje to chętnie rozpoczniemy dialog na ten temat – tłumaczył Michał Lah, architekt.

Na debacie poruszono również kwestię budynków biurowych, które mają pojawić się w pobliżu dworca.

Nie interesuje nas problem umów czy własności. Nas interesuje przestrzeń, która zostanie z poznaniakami na długie lata. Myślę, że pomysł powstania w tym miejscu wysokich obiektów jest zły – wskazywał Stefan Wojciechowski ze Stowarzyszenia My-Poznaniacy.

Apel ten spotkał się z ripostą prezydenta Wudarskiego. Przywołał on wyniki konkursu przeprowadzonego w 2015 r. przez Urząd Miasta Poznania, PKP oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Przesłane prace architektów udowodniły, że zagospodarowanie Wolnych Torów i miedzytorza przy dworcu PKP w sposób urbanistyczny i architektonicznie spójny jest możliwe. Taką ideę poparł też Włodzimierz Nowak, działacz społeczny.

Wszelkie wskazówki zostały zebrane przez przedstawicieli Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania i przekazane autorom koncepcji.

Z pewnością zapoznamy się z wszelkimi uwagami i zrobimy wszystko, aby zapewnić wysoką jakość obsługi pasażerów – zapewnia Grzegorz Tomaszewski, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości PKP S.A.

ZOBACZ TAKŻE: Stary dworzec będzie mieć nadbudowany budynek z 11 piętrami i porośniętą zielenią fasadę


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: