Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie i nauczyciele "Ósemki" protestują {GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie i nauczyciele "Ósemki" protestują {GALERIA ZDJĘĆ}
21-03-2009 00:19   Janusz Ludwiczak
Szkoła udekorowana kirami i czarnymi flagami, banery z napisami "Nie zabierajcie nam szkoły - drugiego domu" oraz "biurokracja i kalkulacje, nie ludzie i tradycja", a także uczniowie ubrani w ciemne stroje - tak od piątku wygląda VIII Liceum Ogólnokształcące. Tymczasem rozmowy z Kurią w celu wykupienia budynku Zespołu Szkół Muzycznych rozpoczęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeżeli rozmowy nie przyniosą rezultatów ZSM czeka przeprowadzka - likwidacji placówki dyrekcja szkoły nie dopuszcza.

Kiry, czarne flagi, siedemset uczniów ubranych w ciemne stroje i banery z napisami "Nie zabierajcie nam szkoły - drugiego domu" oraz "biurokracja i kalkulacje, nie ludzie i tradycja" - tak od piątku wygląda VIII Liceum Ogólnokształcące. To znak protestu na zaistniałą sytuację pomiędzy Kurią, a miastem.
Przypomnijmy. W czwartek pisaliśmy o drastycznym podwyższeniu rocznego czynszu przez Archidiecezję Poznańską, która zażądała od miasta kwoty 1,8 mln złotych. Dla porównania za Publiczne Gimnazjum Katolickie przy ulicy Kanclerskiej kościół płaci miastu 2 złote za metr kwadratowych. Kuria natomiast chce nawet dwudziestokrotnie wyższej stawki od miasta za budynek, w którym stacjonuje VIII LO (według nieoficjalnych informacji stawka ta wynosi 37 zł/m2).

W piątkowe popołudnie, w auli "ósemki" odbyło się wspólne spotkanie uczniów, nauczycieli i rodziców z wiceprezydentem Poznania Maciejem Frankiewiczem odpowiedzialnym m.in. za oświatę oraz przedstawicielami Wydziału Oświaty i Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania.

Dzisiejsze spotkanie w VIII Liceum Ogólnokształcącym z Panem Prezydentem, przedstawicielami Wydziału Oświaty i Wydziału Gospodarki Nieruchomościami miało na celu dokładne zapoznanie zainteresowanych - przede wszystkim nauczycieli i uczniów z obecnym stanem negocjacji ze stroną kościelną w sprawie dalszego użytkowania budynku szkoły. Pan Prezydent przedstawił obecny stan, ale równocześnie wyraził nadzieję, że uda się osiągnąć kompromis, który będzie zadawalał obie strony - powiedział Wojciech Wośkowiak, radny miasta Poznania oraz radny Osiedla Świętego Łazarza.

Społeczność szkolna jest zdeterminowana jeżeli chodzi o kwestię związaną z utrzymaniem tej placówki , która pięknie wpisała się w tradycję szkół na terenie naszego miasta i to właśnie w tym miejscu - dodaje Wojciech Wośkowiak.

Uczniowie nie świętowali powitania wiosny poprzez Dzień Wagarowicza. Postanowili zostać w szkole i dowiedzieć się o ich przyszły los. Sytuacja jest bardzo poważna. Młodzież obawia się najgorszego - wyprowadzki z ulicy Głogowskiej.

Piątkowe spotkanie pokazało, że wciąż trwają negocjacje pomiędzy kurią a miastem. Miasta nie stać na tak wysoki czynsz, jakiego zażądała strona kościelna. Nieoficjalnie mowa o kwocie 1,8 mln zł rocznie. Kuria otrzymała propozycję zamiany budynku na nieruchomość, w której mieści się obecnie Publiczne Gimnazjum Katolickie przy ulicy Kanclerskiej lub nawet dwukrotnie większą od "Ósemki" szkołę prowadzoną przez Ojców Pijarów na poznańskim Piątkowie. Kancelaria prawna reprezentująca archidiecezję nie zgadza się jednak na zaproponowane oferty.

Co więc stanie się z "Ósemką"? Rozważane są najgorsze warianty – m. in. wyprowadzka z ulicy Głogowskiej i przeniesienie szkoły na ulicę Łozową. Uczniowie musieliby więc dojeżdżać kilkoma tramwajami i autobusami na Dębiec. Brane jest także pod uwagę przeniesienie VIII LO do budynku przy ulicy Berwińskiego, w którym mieści się Szkoła Podstawowa nr 26. A co wtedy stałoby się z uczniami "dwudziestki szóstki"? Dzieci z tej podstawówki musiałby chodzić na zajęcia do szkoły przy ulicy Wyspiańskiego, gdzie mieściło się już kiedyś SP33 lub do "dziewiątki" na Łukaszewicza.

Mówi się także o ewentualnym przeniesieniu "Ósemki" do budynków u zbiegu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego, w którym mieści się obecnie Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 3. Wtedy nie wykluczone będzie połączenie 33 LO z 8 LO, a zawieszona może zostać działalność 33 Gimnazjum i MDK3.

To jednak najgorszy wariant z możliwych. Póki istnieje nadzieja na jakiś kompromis prowadzone będą więc negocjacje.

Tymczasem list do Metropolity Poznańskiego księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego wystosowali w środę nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, prawie 700 uczniów ze wszystkich klas a także rodzice. Jego treść znajduje się na przybranej w czarne barwy stronie internetowej VIII LO.

Podobny los co "Ósemkę" czekać może Zespół Szkół Muzycznych, gdyż działka i budynek szkoły także należy do kurii. W piątek do publicznej wiadomości został przekazany komunikat do uczniów Zespołu Szkół Muzycznych, a także ich rodziców i zainteresowanych. Szkoła zapewnia, że jej organ założycielski i właściciel, czyli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozmawia z Archidiecezją Poznańską niezależnie od sytuacji w VIII Liceum Ogólnokształcącym. Z punktu widzenia ZSM najlepsze byłoby wykupienie na własność budynku szkoły. Jeśli kuria się na to nie zgodzi trzeba będzie poszukać nowej siedziby gdyż na dłuższą metę wynajem stanie się nieopłacalnyi. Zespół Szkół Muzycznych zapewnił także w swoim komunikacie, że nie ma możliwości likwidacji placówki, w której mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia oraz Policealne Studium Piosenkarskie.


Fot: eRTe (01-09), Wojciech Wysocki (11-92)

ZOBACZ TAKŻE: Ósemka i ZSM będą musiały się wyprowadzić?

Komentarze (16)

07-05-2009 14:39:52
Hania
Witam, pamietam jak napisalam tutaj na ten temat bardzo ,bardzo dawno kiedy dopiero powstal plan "odzyskania" budynkow szkolnych przez Archidiecezje. Napisalam wtedy, ze pierwsze co zrobi Kuria to podniesie czynsz. No i sie nie pomylilam. Ale teraz do rzeczy. Nie rozumiem polityki Kosciola absolutnie, czy nie dosc, ze Kosciol nie placi podatkow do panstwa to jeszcze musi sie "dorabiac" kosztem mlodego pokolenia ? Kosciol religii katolickiej ? chyba raczej oportunisci, ktorzy widza tylko mozliwosci dorabiania sie i napychania kabzy. To jest poprostu zenujace jak moze Kosciol robic takie rzeczy ?!!! Czy my sie wracamy w wiek XVII i XVIII kiedy "koscielni" panoszyli sie jak bogowie swiata a wierni odrabiali panszczyzne ? Moje przekonanie, ze Kosciol tylko mysli o zysku materialnym jest takie samo od dziesiatkow lat, nic sie nie zmienilo. Zamiast pozyskiwac sobie mlodych wiernych - odpycha ich wlasnie takimi decyzjami jak sprawa z "Osemka". WSTYD, WSTYD i jeszcze raz WSTYD Kosciolowi. Chciwosc Kosciola przerosla wszelkie granice. Ja w Boga wierze ale do kosciola nie chodze bo jedno nie ma NIC wspolnego z drugim. Zycze "osemkowiczom" powodzenia i optymizmu, oby wszystko zakonczylo sie dobrze dla Was.
23-03-2009 11:36:47
madzia
"madzia 2" nie gniewam się :-) Wiesz potem czytelnicy mogliby mylić wypowiedzi, w których ja nie wypowiadałam się.
22-03-2009 19:07:20
MAREK
TO KOLEJNY PRZYKLAD JAKI JEST W ISTOCIE KOSCIOL KATOLICKI. ZAPRZECZENIE NAUKI CHRYSTUSOWEJ. PO PROSTU RęCę OPADAJ¡. ICH CHCIWOŚć NIE ZNA GRANIC!!!
22-03-2009 18:05:06
Janusz8
Jedyne co moge powiedziec na temat tey szkoły to to,że chodzą tam fajne dupy i szkoda by było stracić takie mięso na rejonie :) pozdro
22-03-2009 01:40:34
max
Kuria żąda praktycznie od miasta tyle za czynsz, ile za wynajęcie biurowca. Dla przykładu wynajęcie m2 w dobrym biurowcu w Poznaniu to stawka 16 euro/m2 (tj. ponad 70 zł), czyli połowę tego ile chce kuria.
21-03-2009 18:59:57
madzia 2
przepraszam madzie ze użyłem jej nicku. co do tego to skoro ósemkę mają przenieś to niech przeniosą w wolne miejsce a nie niszczą kolejne. prawda? jeśli już ma do tego dojść to nie kosztem ZSGL! niech zamienią się ze szkołą katolicką na kurlandzkiej i będzie wszystko ok.
21-03-2009 17:59:12
Joanna
Absolwencie! Chyba faktycznie ósemka cię skrzywdziła. Część ludzi nie wspomina jej dobrze. Też miałam zajęcia z Mielnikiem , jego stosunek do uczniów mi nie odpowiadał, ale Twoje zdanie jest wysoce krzywdzące. Ja spotkałam w ósemce ludzi z którymi przyjaźnie się do dzisiaj, spędziłam niezapomniane chwile. Chodziłam do ósemki w czasach największych represji komuny wobec szkoły jak więc możesz mówić iż jest to szkoła powstała z ducha MO?????
21-03-2009 15:15:37
max
Do studenta: Miasta też nie bronię, bo zchrzanili z postanowieniami, za mało starali się wtedy prawnicy miejscy. Czytałem orzeczenie, o którym wspominała w poprzednim temacie "mira": http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/1FFD977451 oraz http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/23CDCD6ABA. W żadnym wypadku nie usprawiedliwia to kościoła. Kościół nie robi rozliczeń: ile dali wierni w składkach, ile wydali. Nie dość, że utajniają wszystko to jeszcze potrafią tylko o kasę wołać. A mało to kościół ma już na swojej skórze? Zapomieliście o słynne tereny na Malcie, których właścicielem jest Parafia Św.Jana Jerozolimskiego. Dzięki tej przyśródeckiej parafii były problemy z termami maltańskimi. Dzięki nim groziło zamknięcie dla mieszkańców Malty, bo parafia chciała odgrodzić cześć terenów od ogólnodostępnych. "Student" chcesz kolejne przykłady? Byłeś chociażby w nowej bazylice w Licheniu? Po co to komu? Wierzę w Boga, ale nie toleruję zachowania kościoła. Jak można zarządać tyle od miasta? 37 zł/m2? Pogięło ich? A oni płacą 2zł za Kanclerską. Mówią tu o przykazaniach, a sami łamią grzechy główne jak chciwość i pycha. Co tu jest chyba nie tak? Niestety obawiam się, że zarówno 8mka jak i szkoła muzyczna będą się musiały wyprowadzić. A podejrzewam, że pójdą kolejne następstwa. Tak jak p. red. pisał w tekście - zmiany mogą czekać też szkoły 26, 33 zarówno gimnazium jak i liceum oraz mdk3.
21-03-2009 14:03:48
student
Skoro Kuria jest chciwa, to co powiedzieć o miastu które nie wywiązuje się z umów zawartych z Archidiecezja?
21-03-2009 13:55:59
madzia
Oj widzę, że ktoś podszył się pod mój nick ale ok. Chodź madziu wpisująca się o godzinie; 21-03-2009 12:55:40 mogłabyś chociaż wpisać madzia2. Madziu moja imienniczko nie wiń w tym przypadku ósemki. W tym przypadku winna jest tylko i wyłącznie Kuria, która jest chciwa. Mam wrażenie, że Ewangelicy czy Żydzi bardziej dogadaliby się z miastem, postanowiliby także skorzystać z oferty zamian. Archidiecezja niech się ma na baczności. Czy "kler" wie, że Kościół Św.Anny był kościołem ewangelickim??? Skoro Ewangelicy odzyskali park na Górczynie to chciałabym, aby odzyskali kościół Św.Anny. Protestantów i osób o innych wyznaniach jest trochę w Poznaniu. Religia katolicka nie jest jedyna i monopolistyczna.
21-03-2009 13:20:30
absolwent
uzdolniona w przedmiotach scislych mlodziez, elita gardzaca mniej inteligentnymi. VIII LO powstala z ducha MO i Mielnika na majatku polskiego, poznanskiego Kosciola, z gimnazjum przed 1939 nie ma nic wspolnego.
21-03-2009 12:57:51
ola
kościół to parafianie. parafianie to katolicy. katolicy to uczniowie LO VIII. czy można krzywdzić bliźniego swego? jeśli tak to ..........................
21-03-2009 12:55:40
madzia
jestem uczennicą G33. to najlepsze gimnazjum w poznaniu. nie chcemy aby ósemka była na naszym miejscu. przepraszam ale kosztem ósemki mamy pość my? dlaczego.
21-03-2009 12:53:35
stas
tak zniszczyć przy okazji gimnazjum 33!! dlaczego? jeśli czarni nie dogadają sie z miastem to nie róbcie krzywdy dzieciom z gimnazjum nr 33, tylko znajdźcie budynki dla ósemki. tak sie nie robi!!!!!
21-03-2009 11:25:25
jan
tam jest gimnazjum 33 i oni na pewno sie nie wyniosą ta szkoła ma za duże tradycje związane z tym miejscem ósemka jak już to na kurlandzką lub łozową
21-03-2009 09:36:20
dobre opcje
budynki szkolne na Berwinskiego i narozniku Wyspianskiego/Jarochowskiego to idealne miejsce na VIII LO, byle nie Łozowa!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: