Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznańscy radni przekazali 900 tys. zł na remont Chociszewskiego. 2016 - rok inwestycji na Łazarzu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznańscy radni przekazali 900 tys. zł na remont Chociszewskiego. 2016 - rok inwestycji na Łazarzu
23-12-2015 10:12   Janusz Ludwiczak
W przyszłym roku rozpocznie się remont chodnika wraz z nasadzeniem zieleni na ul. Chociszewskiego. To nie jedyne planowane inwestycje. Wśród nich są m.in. modernizacja pływalni letniej w Parku Kasprowicza, budowa siłowni dla seniorów przy ul. Dmowskiego, termomodernizacja Palmiarni, dalszy remont Areny czy dostosowanie budynku przy ul. Głogowskiej na potrzeby nowej siedziby Straży Miejskiej. W przyszłym roku ma rozpocząć się również budowa Centrum Sportów Wrotkarskich w Parku Kasprowicza - to zadanie realizowane będzie w ramach budżetu obywatelskiego.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania przyjęła budżet na przyszły rok. Wśród przyjętych poprawek na wniosek Rady Osiedla Św. Łazarz, klubu radnych PO i Zjednoczonej Lewicy oraz radnej Katarzyny Kretkowskiej jest przebudowa ulicy Chociszewskiego.

Już w listopadzie Rada Osiedla Św. Łazarz wnioskowała do Rady Miasta o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie miasta na remont nawierzchni chodnika wraz z ochroną zieleni i poprawą warunków siedliskowych drzew na ulicy Chociszewskiego na odcinku od Kasprzaka do Reymonta.

Rada Osiedla Św. Łazarz w 2015 roku przeznaczyła środki finansowe w wysokości 25 000 zł na wykonanie dokumentacji projektowej remontu chodnika wraz z ochroną zieleni i poprawą warunków siedliskowych drzew – czytamy w uzasadnieniu do projektu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Rada Osiedla wnioskowała o przekazanie 1 883 677,19 zł na to zadanie. Wiadomo, że w przyszłym roku na tą inwestycję ze środków miasta przekazanych zostanie 900 tysięcy złotych, w marcu Rada Miasta będzie dokonywać korekt w budżecie, może się więc okazać, ze cała inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłym roku.

Rada Miasta przegłosowała również przekazanie 150 tys. zł na budowę placu zabaw dla seniorów (m.in. siłowni na wolnym powietrzu) przy ul. Dmowskiego.

W ramach przyszłorocznego budżetu miasta przygotowany zostanie również projekt przebudowy Rynku Łazarskiego (na ten cel w 2016 r. przekazanych zostanie 500 tys. zł), powstanie również droga rowerowa w ciągu ul. Grunwaldzkiej, na odcinku od Roosevelta do Ronda Jeziorańskiego (2-3 mln zł). Z kolei ze środków Wydziału Oświaty zrealizowany zostanie remont hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 69 i Gimnazjum nr 51 (50 tys. zł).


Kąpielisko przy Arenie zostanie zmodernizowane

Ze budżetu miasta zrealizowana zostanie również modernizacja pływalni letniej w Parku Kasprowicza. W latach 2016 - 2018 na to zadanie miasto chce przeznaczyć w sumie 6,4 mln zł, z czego w przyszłym roku remont miałby kosztować 1 050 000 złotych.

Obiekt w Parku Kasprowicza wymaga kompleksowego remontu. W przyszłym roku ruszą pierwsze prace. Chcemy przeprowadzić modernizacje niecek basenowych – powiedział Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta Poznania.

Remont pływalni w Parku Kasprowicza jest niezbędny. Dwa lata temu kąpielisko przy Arenie zostało całkowicie zamknięte, a to ze względu na przeciekające dno w brodziku i średnim basenie, korzenie drzew niszczące nieckę dużego basenu i wysłużoną aparaturę do flirtowania i uzdatniania wody. Po raporcie przygotowanym przez nadzór budowlany wiosną 2013 roku POSiR postanowił zamknąć baseny.

Rok później znalazły się środki na remont kąpieliska. W ramach inwestycji, która kosztowała 364 655 złotych przeprowadzono remont chlorowni, niecki brodzika dla dzieci wraz z hydroizolacją basenu, remont placu przy brodziku dla dzieci, a także remont niecki średniego i dużego basenu. Zadanie obejmowało również modernizację zewnętrznych pryszniców przy basenach kąpielowych, wymianę rur, remont cząstkowy chodników z płyt betonowych. Wymienione zostały także drewniane siedziska i toalety. 12 osób przez miesiąc robiło wszystko, by prace zakończyły się przed wakacjami. W ubiegłym roku baseny przy Arenie odwiedziło 17 420 miłośników kąpieli wodnych i słonecznych. W tym roku z kompleksu skorzystało blisko 15 tysięcy osób. W upalne dni, kiedy temperatura przekroczyła 35°C z obiektu korzystało ponad tysiąc osób. W jeden upalny sierpniowy weekend z kąpieliska przy Arenie skorzystało nawet 2 600 osób.

W sierpniu dwukrotnie w dużym basenie pojawiła się brudna woda. Najpierw zamiast przezroczystej woda w basenie była zielona, a dno było klejące, o czym informowaliśmy 13 sierpnia. Dzierżawca obiektu postanowił wymienić wodę i oczyścić dno basenu. Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku. Pod koniec lipca 2014 r. woda w dużym basenie zamiast przezroczysta również była zielona. Na dnie basenu tworzyły się osady i odpadała farba, a woda w basenie znów była brudna, o czym więcej pisaliśmy 27 sierpnia. POSiR chce poszukać nowego dzierżawcy obiektu.

Remont pływalni to nie jedyne miejskie inwestycje jakie mają zostać zrealizowane w przyszłym roku. Władze miasta zaplanowały 5 294 650 zł na modernizację hali Arena.

Trwają dyskusje w jakim zakresie Arenę zmodernizować. Szacujemy, że na tą inwestycję należy wydać ok. 40 mln zł. W najbliższym czasie Poznania nie będzie stać na wybudowanie zupełnie nowej hali widowiskowo-sportowej. Hala Arena objęta jest ochroną konserwatorską musimy myśleć o tym, żeby na poprawie jej wizerunku stanu technicznego się skupić – wyjaśnia wiceprezydent Arkadiusz Stasica.

W ramach przyszłorocznego budżetu miasta zaplanowano również modernizację pawilonów Palmiarni w kwocie 400 tys. zł (przygotowanie projektu), prace modernizacyjne w Parku Wilsona (350 tys. zł) oraz zakup nowych roślin i sprzętu wyposażenia Palmiarni (200 tys. zł). Jedną z inwestycji, którą zapisano w projekcie budżetu ma być również rozpoczęcie przygotowań "projektu związanego z budową zbiornika akwarystycznego z akrylowym przejściem tunelowym" (na przygotowanie projektu przeznaczono 100 tys. zł).

Ponadto w przyszłym roku 800 tysięcy złotych będzie kosztować adaptacja pomieszczeń na potrzeby nowej siedziby Straży Miejskiej, która znajdzie się przy ul. Głogowskiej 26. Rozpocznie się również przebudowa budynku dawnego kina Olimpia, w którym znajdzie się siedziba m.in. Teatru Strefa Ciszy i Sceny Roboczej. Inwestycja ma kosztować ok. 12 mln zł. W przyszłorocznym budżecie zabezpieczone zostanie 3 mln zł na przebudowę ulicy Kolejowej.


Na terenie niewybudowanego lodowiska stanie wrotkarnia

Z kolei w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego w przyszłym roku ma ruszyć budowa Centrum Sportów Wrotkarskich w Parku Kasprowicza, na kilku ulicach nasadzonych zostanie 100 drzew, a w stawach w Parku Wilsona pojawią się fontanny.

Natomiast ze środków Rady Osiedla Święty Łazarz przeprowadzone zostaną remonty chodników na ul. Wojskowej (na odcinku od Grunwaldzkiej do Marcelińskiej po stronie zachodniej) oraz na ul. Dmowskiego (od Rynku Łazarskiego do Stablewskiego po stronie wschodniej). Na ten cel Rada Osiedla Św. Łazarz przekaże łącznie 200 tys. zł. Ponadto 32 tys. zł będzie kosztować wykonanie placu zabaw dla psów w Parku Kasprowicza.

O wszystkich inwestycjach będziemy jak zawsze informować Państwo na bieżąco.


Komentarze (6)

26-12-2015 22:11:17
Pozytyw
Zlikwidować pływalnię! Generuje hałas, szczególnie latem. @Negatyw - żal pupę ściska, że będzie tor wrotkarski na Arenie, obok pływalni?
26-12-2015 20:10:56
Negatyw
Niech więcej forsy przeznaczą na remont pływalni + ławki i place zabaw dla dzieci. Wrotkarzy jest mała garstka. Mają pasję? - niech sobie wybudują miejsce poza Poznaniem, gdyż będzie hałas.
25-12-2015 13:45:11
Mieszkaniec Łazarza
Negatyw - wrotki i rolki to nie samochody. Więcej hałasu przysparza ten nieuporządkowany teren. Bardzo dobrze, że ktoś się tym zajął. Dla centrum wrotkarskiego w tym miejscu ogromny plus.
25-12-2015 09:31:13
Negatyw
Siana tyle, co kot napłakał. Dobre jednak i to. Ta wrotkarnia kompletnie niepotrzebna i tylko generator hałasu!
24-12-2015 10:49:53
K2
50 tys. na remont hali sportowej w 2 szkołach to chyba jest żart? Tyle to chyba kosztuje sam projekt przebudowy! Hala w SP 69 wymaga wymiany dachu i ocieplenia .... Latem jest tam gorąco 40 st. a zimą zimno. Do tego grzyb i pleśń ... Chyba, ze hala będzie remontowana etapami albo autor artykułu pomylił się o jedno 0.
23-12-2015 10:29:00
Mieszkaniec Łazarza
A co z ulica Kolejową? Też już na nią przeznaczono spore kwoty, a remont stale pozostaje w sferze marzeń.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: