Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W dawnej lokomotywowni przy Kolejowej powstanie teatr akrobatyczny? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W dawnej lokomotywowni przy Kolejowej powstanie teatr akrobatyczny?
14-12-2015 09:19   Janusz Ludwiczak
Czy w starej parowozowni z końca XIX wieku przy ul. Kolejowej powstanie "Scena parowozownia"? Założyciele i aktorzy Teatru "Z głową chmurach" chcieliby, by w tym miejscu powstał teatr akrobatyczny.

Kilka tygodni temu Teatr "Z głową w chmurach" podpisał umowę najmu budynku starej parowozowni przy ul. Kolejowej. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem projektu architektonicznego budynku oraz pozyskaniem funduszy na budowę.

Tomasz Rodak, założyciel i aktor poznańskiego teatru akrobatycznego "Z głową w chmurach", absolwent UAM i AWF, performer i akrobata chciałby, by w tym miejscu odbywały się przedstawienia cyrkowe i akrobatyczne.

W 1932 roku powstał w Poznaniu pierwszy, stały budynek cyrkowy w Polsce. Charakterystyczny budynek stał na Jeżycach, w sąsiedztwie ulicy Poznańskiej. W latach 30-tych odbywały się tam przedstawienia cyrkowe oraz działało varietes. Po II wojnie światowej mieściły się tam magazyny Teatru Wielkiego. Budynek spłonął w noc sylwestrową w 1994 roku. Obecnie w tym miejscu stoją budynki mieszkalne. Postanowiliśmy reaktywować ideę teatru akrobatycznego w Poznaniu. Tego typu instytucje z powodzeniem funkcjonują w Europie zachodniej i Ameryce północnej. Wystarczy wspomnieć tu słynny kanadyjski teatr akrobatyczny Cirque du Soleil – wskazuje Tomasz Rodak, założyciel Teatru akrobatycznego "Z głową w chmurach".

Reaktywowany teatr akrobatyczny "Z głową w chmurach" miałby mieć swoją siedzibę w dawnej lokomotywowni PKP przy ulicy Kolejowej. Budynek powstał w 1892 roku. Zbudowany został w tzw. systemie Vieregge (system lokomotywowni wachlarzowej opracowany w końcu lat 70 XIX w. w Królewskiej Kolei Żelaznej we Wrocławiu przez dyrektora kolejowego Vieregge. W XX wieku budynek był kilkukrotnie modernizowany. Dobudowano do niego między innymi podłużne skrzydło warsztatowe oraz wykonano nowe, trójkątne świetliki na dachu. Od kilkunastu lat lokomotywownia jest nieużywana. Ze względu jednak na jej historyczny charakter w lipcu 2015 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu wpisał obiekt do rejestru zabytków (Nr rejestru 967/Wlkp/A).

Teren opracowania nie posiada opracowanego lub wszczętego planu miejscowego. Według wytycznych zawartych w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta Poznania znajduje się na obszarze identyfikacji wizualnej "Wolne Tory" oraz "City".

Koncepcja architektoniczna opracowana przez Autorską Pracownię Projektową Sławomira Rosolskiego (która przygotowała projekt między innymi Brovarii na poznańskim Starym Rynku oraz City Park w dawnych koszarach przy ulicy Ułańskiej) zakłada stworzenie w budynku dawnej parowozowni szkoły akrobatycznej (obecnie szkoła funkcjonuje w budynku przy ul. Mansfelda na Jeżycach), siedziby teatru "Z głową w chmurach", parku trampolin oraz sali widowiskowej z widownią na blisko 500 osób – przekonuje Paweł Grzybowski, rzecznik Teatru "Z głową w chmurach".

Teatr "Z głową w chmurach" istnieje od 2007 roku.

Naszą specjalnością są: spektakle, etiudy teatralne, parady i ceremonie otwarcia, choreografie, działania performatywne – słowem: robimy wszystko i jeszcze więcej. Aktualnie w naszym zespole działa 20 aktorów, którzy rocznie dają ponad 50 przedstawień w całym kraju i za granicą. Działalność artystyczną łączymy z działalnością edukacyjną. W 2013 roku powstała pierwsza w Poznaniu Szkoła Artystyczno-Akrobatyczna, w której prowadzimy regularne zajęcia z szerokiego obszaru sztuk cyrkowych skierowane do dzieci i dorosłych oraz uczymy zawodu performera. Wśród naszych osiągnięć są m.in. cykl 8 występów na plażach nad morzem Bałtyckim w ramach Lech Summer Epicentrum, oprawa artystyczna Mistrzostw Europy w Koszykówce EuroBasket 2009, występ przed królem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w trakcie uroczystości z okazji 40-lecia istnienia tego Państwa – jako najlepsi wśród 112 najlepszych performerów zaproszonych z całego świata od Brazylii po Rosję - Abu Dhabi 2011, Opracowanie i przeprowadzenie ceremonii otwarcia Światowych Regat Wioślarskich (Poznań 2009 i 2011), sworzenie spektaklu towarzyszącego ceremonii otwarcia Kolejki Górskiej Adrenaline - Poznań 2012 czy opracowanie chorografii i występy grupy szczudlarzy w ramach Dubai Shopping Festival w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (edycje 2012, 2013, 2014 oraz 2015). Od ponad dwóch lat przygotowujemy choreografię do przedstawienia baletowo-akrobatycznego, które jest prezentowane na scenie Teatru Wielkiego. W 2013 roku zaprezentowaliśmy sztukę "Askarian", a w 2014 i 2015 – znaną wszystkim "Alicję w krainie czarów" – podsumowuje Paweł Grzybowski.

Aktorzy Teatru "Z głową w chmurach" od dwóch lat prowadzą również szkołę artystyczno-akrobatyczną, w której w różnego rodzaju zajęciach, m.in.: akrobatyka i gimnastyka artystyczna bierze udział około 200 dzieci i dorosłych.


R E K L A M A

Komentarze (4)

11-02-2016 04:55:07
Obserwator
Moim zdaniem w opisywanym obiekcie powinien powstać podmiot o charakterze muzealnym, upamiętniający między innymi przywiązanie miasta do kolei, ekspozycja zabytkowych pojazdów kolejowych, urządzeń oraz dokumentów i innych pamiątek. Miasto ma ogromne tradycje kolejowe(ZNTK,Cegielski) no i oczywiście jest to jednak jeden z większych węzłów kolejowych w naszym kraju...
14-12-2015 18:59:33
Hania
Kultury nigdy nie za wiele. Bardzo dobry pomysl ! Lokomotywownia ocaleje od zaglady i "Teatr z glowa w chmurach" bedzie mial super lokum. Tylko popierac takie inicjatywy. A jak sie komus nie podoba ten pomysl to zawsze moze znalezc cos innego dla siebie.
14-12-2015 13:11:28
mieszkaniec
Czy teraz kultura będzie jak Żabka - tuż za rogiem?
14-12-2015 11:40:31
as
Znowu jacys lewacy miejsce znalezli i beda lazili po ulicach z martwymi rybami
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: