Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Podsumowujemy rok kadencji poznańskich radnych wybranych z Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Podsumowujemy rok kadencji poznańskich radnych wybranych z Łazarza
11-12-2015 11:53   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek swój rok pracy podsumował prezydent Jacek Jaśkowiak. My natomiast sprawdzamy co przez miniony rok na rzecz mieszkańców Łazarza zrobili radni: Lidia Dudziak, Janusz Kapuściński, Katarzyna Kretkowska, Łukasz Mikuła i Krzysztof Skrzypinski.

Minął rok od wyboru nowego prezydenta Poznania i Radnych Miasta Poznania VII kadencji. O pierwszym roku kadencji prezydenta Jacka Jaśkowiaka pisaliśmy w minionym tygodniu, o czym więcej w artykule: Rok temu zmieniliśmy prezydenta Poznania - Jacek Jaśkowiak już rok rządzi miastem. Teraz podsumowujemy czwartą część kadencji Radnych Miasta Poznania wybranych z okręgu nr 2, który obejmuje Jeżyce, Ogrody, Stary Grunwald i Łazarz.

Najwięcej głosów zdobyła Lidia Dudziak z PiS - w całym okręgu 2 - 2650 (15,71%), z czego ponad połowę na samym Łazarzu - 1459 (17,44%). Drugie miejsce z ilością 1621 (9,61%) głosów w całym okręgu zdobyła Katarzyna Kretkowska z Lewicy. Z kolei na Łazarzu drugie miejsce pod względem ilości głosów uzyskał Wojciech Wośkowiak (1184 - 7,02% głosów w okręgu, na Łazarzu - 922, czyli 11,02%). Niestety były już Radny Miasta Poznania nie zdobył mandatu, a to ze względu na fatalny wynik Komitetu Ryszarda Grobelnego w całym Poznaniu. Klub prezydencki zachował tylko trzy mandaty, dotychczas miał ich osiem. Mandat Wojciecha Wośkowiaka przypadł Januszowi Kapuścińskiemu z PiS, który zajął 11. miejsce pod względem ilości głosów (w całym okręgu 341 głosów - 2,02%, na Łazarzu 160 głosów - 1,91%). Ponadto w Radzie Miasta zasiedli Łukasz Mikuła z PO (w całym okręgu 1409 głosów - 8,36%, na Łazarzu 673 głosy - 8,04%) oraz Krzysztof Skrzypinski, również z Platformy (1519 głosów - 9,01%, z czego na Łazarzu 703 głosy - 8,4%).

We wtorek Radnym Miasta Poznania przed godz. 6 wysłaliśmy e-mail z zapytaniem: Minął pierwszy rok działalności VII kadencji. Jak ocenia Pan/i Radny/Radna swoją dotychczasową pracę? Co jest jeszcze do zrobienia przez najbliższe trzy lata?
Termin ten wybraliśmy nieprzypadkowo, wtedy odbyła się sesja. Oczywiście podczas obrad radni powinni skupić się na pracy w sali sesyjnej, a odpowiedź na nasz mail mogli odesłać w jednej z trzech przerw, w tym ponad godzinnej, która trwała od 13:45 do 15:00. Radni mogli również odpowiedzieć wieczorem po sesji. Prośbę o odpowiedź na nasze pytania ponowiliśmy również smsem.

Trwa rada miasta. Jutro odpowiem – odpisał nam jako jedyny radny Janusz Kapuściński z PiS. Odpowiedzi jednak nie otrzymaliśmy.

Radnym daliśmy więc jeszcze dwa dodatkowe dni na odpowiedź, której do piątkowego poranka nie otrzymaliśmy od Lidii Dudziak i Katarzyny Kretkowskiej. Swoją pracą nie chciał się też pochwalić radny Janusz Kapuściński. Odpowiedzi, jeszcze w tym samym dniu, we wtorek popołudniu otrzymaliśmy za to od radnych Krzysztofa Skrzypinskiego i Łukasza Mikuły z PO.

Uważam, że nie do mnie należy ocena mojej działalności. Nigdy nie jest tak, że nie można zrobić czegoś lepiej. Wyzwaniem na najbliższe trzy lata jest realizacja programu wyborczego prezydenta, który wygrał ubiegłoroczne wybory. Dla Łazarza szczególnie zabiegać należy o przebudowę Rynku Łazarskiego, rewitalizację ulicy Głogowskiej oraz o uporządkowanie i zorganizowanie parku Kasprowicza zgodnie z wolą mieszkańców. Nie można zapominać również o działaniach mających na celu poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców – odpisał Krzysztof Skrzypinski, Radny Miasta Poznania z PO.

Pierwszy rok nowej kadencji - szczególnie po takiej rewolucji w składzie prezydenckim, jaka dokonała się przy ostatnich wyborach - to przede wszystkim czas na tworzenie nowych projektów, prace koncepcyjne, które powinny zostać zrealizowane przez trzy kolejne lata. Z mojej perspektywy najważniejsze są postępy przy kluczowych planach zagospodarowania przestrzennego - udało się rozstrzygnąć konkurs na Wolne Tory, uruchomić projektowanie modernizacji Rynku Łazarskiego, a także przeprowadzić kolejne etapy konsultacji w sprawie planów zagospodarowania dla Parku Kasprowicza oraz ogródków przy Dmowskiego i Potockiej. Jestem przekonany, że w kolejnym roku doprowadzimy do zakończenia procedur i zabezpieczenia tych terenów pod funkcje sportu, rekreacji i zieleni.
O najważniejszych planach na pozostałe 3 lata kadencji będzie można więcej powiedzieć po ostatecznym rozstrzygnięciu dotyczącym poprawek do budżetu miasta na rok 2016. Liczę, że uda się zrealizować projekt przebudowy ulicy Kolejowej, choć tu potrzebna jest jeszcze dalsza dyskusja o samym projekcie. Zaproponowałem przeznaczenie w latach 2016-2017 kwoty 10 mln zł na modernizację Rynku Łazarskiego, więc liczę, że w tej sprawie nie zakończy się na samej koncepcji, a niezwłocznie po zakończeniu konkursu przejdziemy do realizacji. Z mniejszych rzeczy, będę walczył o dofinansowanie plac rekreacyjnego dla seniorów przy Dmowskiego i remont ul. Chociszewskiego.
Duże szanse na najbliższe lata daje nowa ustawa o rewitalizacji – będę dążył do tego, aby jej działaniem został objęty cały Łazarz, co ułatwi pozyskiwanie funduszy na rozwój dzielnicy, w tym także renowacje kamienic: komunalnych, wspólnotowych i prywatnych.
Chciałbym powrócić w najbliższym roku do debaty i konsultacji w sprawie Strefy Płatnego Parkowania na Łazarzu. Widzę, że nastawienie mieszkańców ulega pewnej zmianie i warto podjąć konkretne decyzje – w jedna albo druga stronę.
Na pewno będę także bardzo uważnie pilnował działań inwestycyjnych, które w najbliższym czasie będą planowane na Łazarzu lub w jego najbliższym sąsiedztwie. Inwestor centrum handlowego Metropolis zrezygnował z pierwotnych planów i będzie chciał zamiast galerii zakupowej zbudować kompleks budynków biurowych. Targi będą miały pewne zamierzenia wobec terenu swojego parkingu, a PKP szykuje się do przebudowy starego dworca głównego. Jako przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej na pewno będę czuwał nad procedurami planistycznymi, które będą dotyczyć tych inwestycji
– napisał nam radny Łukasz Mikuła.

Sprawdźmy jak przez ostatni rok pracowali radni.

Radna Lidia Dudziak złożyła 42 interpelacje, z czego Łazarza dotyczyły:
• terenu na którym miało funkcjonować kryte lodowisko w Parku Kasprowicza,
• dodatkowego zabezpieczenia przy przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu Reymonta/Chociszewskiego
• rozjeżdżania alejek w Parku Kasprowicza
• możliwości zainstalowania cieplika przy ul. Kolejowej
• XXVI Dni Łazarza i Parady Łazarskiej
• wykupu mieszkań w budynku przy ulicy Mottego 10-11-11a
• planowanej wycinki drzew na Łazarzu

Radny Janusz Kapuściński złożył zaledwie 2 interpelacje, z czego jedna z nich dotyczyła bilansu strat Zarządu Transportu Miejskiego z tytułu nieopłacanych przejazdów przez tzw. "gapowiczów" oraz opłat dla kancelarii komorniczych.

Radna Katarzyna Kretkowska złożyła 25 interpelacji, z czego Łazarza dotyczyły:
• zdewastowanych chodników i krawężników przy ul. Ułańskiej na Łazarzu
• skandalicznej odpowiedzi na interpelację w sprawie stanu chodnika przy ul. Ułańskiej
• ws. totalnego zaśmiecenia każdej z ok. 20 wysepek zieleni na ul. Śniadeckich oraz ewidentnej tam bezczynności służb porządkowych
• przejścia dla pieszych przez Most Dworcowy przed nowym Dworcem Głównym w Poznaniu.

Radny Łukasz Mikuła złożył 6 interpelacji, dotyczyły m. in. poszerzenia chodników na ul. Mateckiego, układu komunikacyjnego wokół budowanego centrum handlowego na Łacinie (Galeria Posnania) czy utrzymania czystości na miejskich nieruchomościach gruntowych.

Radny Krzysztof Skrzypinski złożył tylko jedną interpelację, która dotyczyła polityki czynszowej Miasta Poznania w stosunku do lokali użytkowych stanowiących własność gminy.

A co deklarowali równo rok temu radni, których wybrali również mieszkańcy Łazarza?

Chciałbym zajmować się czyścicielami kamienic. Oprócz spraw mieszkaniowych. Zależy mi na właściwym funkcjonowaniu urzędu miasta i właściwym stosunku do obywatela. Chcę zając się sprawami kultury w Poznaniu. Na pewno zajmę się sprawami mieszkańców. Każda sprawa nie będzie mi obca. Będę głosować nie tak jak wskazuje układ, a rozsądek i dobro obywatela – mówił radny Janusz Kapuściński.

W nowej kadencji musimy koniecznie zrobić Kolejową. Sprawdzałam projekt budżetu na przyszły rok, nie ma tej uwzględnionej. W nowej radzie musimy przede wszystkim wyremontować Rynek Łazarski, a także przeprowadzić konsultacje w sprawie strefy parkowania – zapowiadała radna Lidia Dudziak.

Chciałabym, by przyszła rada miasta podejmowała uchwały zgodne z wolą mieszkańców. Zadania dla nowej rady to remont ulicy Kolejowej, Rynku Łazarskiego i dalsza rewitalizacja ulicy Głogowskiej – zapowiadała radna Katarzyna Kretkowska.

Chciałbym skupić się dalej na polityce przestrzennej, rewitalizacji, mieszkalnictwie i komunikacji. Kilka wyzwań nakreśliłem w swoim programie wyborczym. Na pewno kontynuować będzie trzeba program odnowy Śródmieścia, również Łazarza, trzeba uchwalić plany miejscowe dla Parku Kasprowicza, terenów zielonych przy Potockiej oraz teren Wolnych Torów. Trzeba dopilnować modernizację ulicy Kolejowej – wskazywał radny Łukasz Mikuła.

Trudny jest proces rewitalizacji Głogowskiej. Nie zdawaliśmy sobie sprawy jak wiele wymaga to pracy, ale dobrze, że pierwsze kroki zostały poczynione. W kolejnej kadencji prace te powinny być kontynuowane. Należy rozwiązać problemy komunikacyjne, uporządkowaniem parkowania może być wprowadzenie strefy – powiedział radny Krzysztof Skrzypinski.

A jak Państwo oceniacie radnych wybranych z Łazarza? Oto pytaliśmy w naszej sondzie na początku grudnia. Zdaniem 31,8% głosujących najlepiej pracował radny Łukasz Mikuła. Najsłabiej zostali ocenieni radni Janusz Kapuściński i Krzysztof Skrzypinski, którzy nie otrzymali ani jednego głosu.

ZOBACZ TAKŻE: Sprawdziliśmy radnych. Tylko Lidia Dudziak i Łukasz Mikuła odpowiedzieli na zapytanie mieszkańca


R E K L A M A

Komentarze (17)

16-12-2015 04:37:01
Xyz
Panie Lidia, Katarzyna, Pan Łukasz widoczni, działający reszta słabo choć ostatnio Pan Kapuściński błysnął pomysłem likwidacji ZTM. Ogólnie mało jest spotkan z mieszkańcami, ale gdyby takowe były trudno powiedzieć ilu z nas by przyszło
15-12-2015 11:55:54
Ksia
Brawo Pani Lidko.
12-12-2015 18:58:55
Kasia
O ile dobrze pamiętam Pan radny Skrzypiński w poprzedniej kadencji nie złożył ani jednej interpelacji, a w czasie debaty w zeszłym roku w Kręgu przekonywał, że jest tak łatwo dostać pieniądze z Unii. Teraz, po roku, ma aż 1 interpelację. Rozkręca się :)
12-12-2015 18:54:53
Gość
Działanie to dla Pani Beaty obsmarowywanie publicznie innych ludzi właśnie. Razem z mężem tak działają. Dziwi wszystkich, że nikt nic im nie dał? Dla mnie dziwne jest to, że reprezentuje fundację. Jeszcze nie widziałam, żeby taki podmiot w ten sposób działał.
12-12-2015 17:00:26
Magda
Pani Beato.. niestety ale zgadzam się z pania/panem M. pomagam dzieciom od dobrych 3 lat,organizuje imprezy itd..gdzie potrzebni sa sponsorzy oraz ludzie do pomocy..nie raz dostałam odpowiedz odmowną.. i jakbym miała tak każdego obsmarować publicznie jak pani to juz napewno bym od nikogo tej pomocy nie uzyskała..trzeba zacisnąć zęby i działać dalej
12-12-2015 12:11:29
morlock
...O najważniejszych planach na pozostałe 3 lata kadencji będzie można więcej powiedzieć po ostatecznym rozstrzygnięciu dotyczącym poprawek do budżetu miasta na rok 2016... I do jednoznacznego ustalenia na co Polskę i m.in. Poznań stać Panie Skrzypiński? Remanent i to ogólnopolski nieco potrwa odnośnie budżetu. Ja wolę coś konkretnego. I mam tu na myśli WSZYSTKIE poprzednie rządy. Czas pokaże, mam nadzieję.
12-12-2015 10:50:41
???
Dobrze rozumiem - ktoś postawił gdzieś w urzędzie jakąś puszkę z napisem "na chore dzieci" i jest zdziwiony, czemu nikt tam nie wrzucił pieniędzy?
12-12-2015 03:10:55
Ja
Jak ta dyskusja ma się do pracy radnych na Łazarzu?
12-12-2015 01:09:25
Ako
Po stylu pisania i wiecznych żalach poznaję fundację, w której ostatnio robi sobie PR pani Beata J. Znana też z aktywnego na portalach społecznosciowych męża Mirosława J. A fundacja to zapewne Pomocna m. :) A skoro odzywa się również przewodnicząca Maria Ł. to przypuszczenie graniczy z pewnością :)
11-12-2015 23:18:15
M,Łazarz
Fundacja istnieje i robi bardzo dużo dobrego dla dzieci i ich rodzin.Może tylko w pokoju radnych była mała informacja ale ....
11-12-2015 18:31:52
emeryt
Czy ta fundacja faktycznie istnieje. Może radni coś "wyniuchali". Beata milczy to też zastanawia.
11-12-2015 16:29:04
M.
Beato, rozumiem Twoje rozżalenie, ale trochę Ciebie poniosło. To, że ktoś nie wrzucił pieniędzy do wystawionej puszki wcale nie musi oznaczać, że te osoby są bez serca. Dawanie jest aktem dobrowolnym, a nie przemusem. Może nie dali na tę fundację, ale wspierają inna? Kilka dni temu zadzwoniono do mnie i jakaś Pani poinformowała mnie, że reprezentuje fundację, która w tej chwili zbiera na troje dzieci. Odmówiłam. Nie dlatego, że wredna ze mnie małpa (chociaż może jest w tym trochę prawdy...), ale mam taki zwyczaj, że sama wyszukuję organizacje/osoby, którym chcę pomóc. Chcę mieć pewność, że moje wsparcie w jak największym stopniu będzie służyć potrzebującym, a jak najmniej zarządowi fundacji.
11-12-2015 16:18:50
morlock
@Beata A doszłaś do porozumienia z Caritasem czy Cię krzyżyk pali? I jaką firmę/fundację reprezentujesz swoim obszernym manifestem? Bo z Twojego wpisu nic nie wynika prócz zawoalowanych inwektyw na nasz poznański pragmatyzm (tak odbieram Twój post). Może nieco szczegółów? Ludzie na zbożne cele pieniądze zbierają nawet na portalach z memami - vide dematywatory.pl ( to nie link - info dla mało kumatych) więc czemu zawdzięczamy Twoją obecność na Łazarzu.pl?
11-12-2015 14:16:04
poznaniak
Precz z Łukaszem Mikułą. Nawet w LO II się za niego wstyczą !!!!
11-12-2015 14:13:36
Pomoc
Beata - co to za fundacja?
11-12-2015 13:41:19
Beata
Oj tak. Nasi Radni są tak zapracowani że nie znaleźli czasu by wesprzeć biedne ciężko chore dzieci - podopieczne jednej z Fundacji która zwróciła się o pomoc i wsparcie w zakupie biletów na Mikołajki oraz zakupie drobnych upominków świątecznych dla swoich w większości ciężko chorych małych podopiecznych. Odebrana dziś z Urzędu z pokoju Radnych puszka okazała się PUSTA. A na sesji rady uczestników nie brakowało. To bardzo smutna i przykra wiadomość nie tylko dla dzieci ale dla wszystkich mieszkańców naszego miasta że te piękne słowa o czasie miłości i dzielenia się tak chętnie wypowiadane ostatnio przez naszych Radnych są dla nich tylko zwykłymi hasłami reklamowymi które z działaniem nie mają nic wspólnego. Przykre to i przerażające bo Poznań okazał się jedynym miastem w Polsce które ma Radnych bez serca. Pozostaje mi w tej sytuacji życzyc wszystkim naszym Radnym wesołych radosnych i bogatych Świąt Bożego Narodzenia w roku 2016.......także w imieniu chorych dzieci które w te Święta pozostaną smutne.
11-12-2015 12:49:17
tonny
Zawód: polityk. Pamiętajmy o tym, za trzy lata wybory.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

do 18-07-2020
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
w godz. 20:00-2:00

18

lip

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

lip

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ
w godz. 12:00-16:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: