Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Obrazy - Metafory - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Obrazy - Metafory
06-12-2015 10:32   Janusz Ludwiczak
W Klubie Osiedlowym "Krąg" można oglądać wystawę prac malarskich "Obrazy - Metafory" Janusza Bierdnackiego. Artysta przenosi na swoje prace wrażliwość i wyobraźnie poety, powodując, że dzieła można odczytywać jak wiersze. Istotną rolę odgrywają również tytuły obrazów. Stanowią one swoisty trop dla widza - by odczytywać przesłanie artysty.

Bliska artyście zarówno poezja, jak i muzyka w sposób naturalny mają prawo obywatela w jego malarstwie. Tak właśnie formułuje swoje credo artystyczne: "staram się zawrzeć w swoim malarstwie takie wartości, aby było ono odbierane nie tylko jako sztuka wizualna, lecz by emanowało również muzyką i poezją...".
Przenosi więc twórca na swoje prace wrażliwość i wyobraźnie poety, tworząc obrazy-metafory. Wieloznaczność, harmonia kształtów, linii, wyczucie koloru, kompozycji, rysunku - składają się na rzadkie we współczesnym malarstwie piękno; zaś linearny układ tworzy melodyczność frazy
– wyjaśnia Izabella Hermanowska, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.

Malarz - poeta tworzy plastyczną wizję pojęć takich jak smutek, tęsknota, zaduma, dobro i zło; wyobrażanie anioła, pożogi, czy labiryntu... Często są to swobodne skojarzenia i połączenie ich w sposób nieprzewidywalny, zagadkowy, zaskakujący. Tworzy "rzeczywistość nadrealną", zestawiając odległe od siebie elementy oraz nieoczekiwane efekty obrazowe.
Istotną rolę odgrywają w tym kontekście tytuły obrazów. Stanowią one swoisty trop dla widza - by odczytywać przesłanie artysty. "Przepołowienie", "Tajemnica", "Drzewo o dwóch sercach", "Azyl" - to niektóre tytuły - przenośne, pobudzające wyobraźnię, tworzące nastrój i specyficzny klimat. Cechuje je indywidualna odkrywczość, nowe zmienione widzenie i plastyczność znaczeń
– dodaje Izabella Hermanowska z Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.

Wystawę można oglądać w małej sali Klubu Osiedlowego "Krąg" przy ul. Dmowskiego 37 do połowy stycznia przyszłego roku.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: