Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Skwer przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Szylinga otrzyma imię Wincentego i Jana Wierzejewskich - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Skwer przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Szylinga otrzyma imię Wincentego i Jana Wierzejewskich
04-12-2015 08:06   Janusz Ludwiczak
Zasłużeni działacze harcerscy, propagatorzy idei skautingu, odznaczeni Krzyżem Powstania Wielkopolskiego, dwaj bracia Wincenty i Jan Wierzejewscy będą mieli swoje miejsce pamięci na Łazarzu. Ich imieniem nazwany zostanie skwer przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Szylinga.

Podczas czwartkowego posiedzenia Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania jednogłośnie zaopiniowała projekt nazwania skweru przy zbiegu ulic imieniem Wincentego i Jana Wierzejewskich. Pod koniec września pozytywną opinię w tej sprawie wydała Rada Osiedla Św. Łazarz, ale pod warunkiem montażu na skwerze tablicy informacyjnej dotyczącej działalności Wincentego i Jana Wierzejewskich oraz zagospodarowania skweru zielenią i małą architekturą. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta Poznania podczas wtorkowej sesji.

Wincenty Wierzejewski – ur. 29 listopada 1889 r. w Poznaniu. Działacz harcerski, współtwórca skautingu poznańskiego oraz twórca i komendant Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego. Był jednym z założycieli pierwszego w Wielkopolsce zastępu skautowego Poznań, który w miarę powiększania się przekształcił się w drużynę, a następnie w hufiec Piast. W powstaniu wielkopolskim dowodził kompanią skautową, która zdołała oswobodzić z rąk niemieckich Bastion III (Grolman) w Poznaniu. Działał w ramach Federacji Polskiego Związku Obrony Ojczyzny i w innych organizacjach powstańczych. Zajmował się także twórczością artystyczną (malarstwo, rzeźba). W sierpniu 1939 r. przydzielono go do Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Po kampanii wrześniowej służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie (m.in. w I Brygadzie Strzelców w Szkocji). Po wojnie pozostał w Anglii. Zmarł w Leeds 8 września 1972 roku. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Walecznych (czterokrotnie) oraz harcerską Odznaką Wdzięczności. Pośmiertnie otrzymał Krzyż Powstania Wielkopolskiego.

Jan Wierzejewski – urodził się w dniu 4 grudnia 1884 r. w Poznaniu. W latach 1902-1905 działał w tajnych kołach narodowo-oświatowych młodzieży rzemieślniczej w Poznaniu, współzałożyciel Towarzystwa Samokształceniowego ,,Iskra". Współpracował z niezależnym pismem ,,Głos Młodzieży" w Poznaniu oraz był propagatorem idei skautingu. Współzałożyciel działającej w Krakowie Czytelni Robotniczej im. Jana Kilińskiego, związanej z Towarzystwem Szkół Ludowych. W latach 1910-1914 w Nadrenii – Westfalii organizował tajne kursy oświatowe dla polskich górników. W 1917 r. założył w Bydgoszczy I Drużynę Skautów im. Stanisława Staszica, w której szkolił młodzież do walki z zaborcą. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego, uczestniczył w powstaniu wielkopolskim. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości pracował w poznańskich drukarniach. Był działaczem Polskiego Związku Graficznego. W latach 1918-1920 pełnił funkcję naczelnika Harcerskich Drużyn Wielkopolskich. Zmarł w Poznaniu 14 października 1937 r.
W uznaniu wielkich zasług dla Harcerstwa Polskiego został odznaczony dwukrotnie harcerską Odznaką "Za Zasługę" i Odznaką 25-lecia Harcerstwa Wielkopolskiego, był również odznaczony Medalem Niepodległości oraz pośmiertnie Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.


R E K L A M A

Komentarze (1)

04-12-2015 09:23:42
albańczyk
Kluczowa informacja
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: