Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rok temu zmieniliśmy prezydenta Poznania - Jacek Jaśkowiak już rok rządzi miastem - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rok temu zmieniliśmy prezydenta Poznania - Jacek Jaśkowiak już rok rządzi miastem
30-11-2015 11:04   Janusz Ludwiczak
Równo rok temu, 30 listopada 2014 r. po 16 latach z fotelem prezydenta Poznania pożegnał się Ryszard Grobelny. A jak oceniamy pierwszy rok rządów nowego prezydenta, Jacka Jaśkowiaka?

W sumie o fotel prezydenta Poznania ubiegało się ośmiu kandydatów. Największe poparcie zyskali Ryszard Grobelny (28,58 %) i Jacek Jaśkowiak (21,46 %) i to oni ostatecznie rozstrzygnęli między sobą walkę o głosy poznaniaków. Po pierwszej turze z gry odpadli całkowicie: Tadeusz Dziuba z PiS, Tomasz Lewandowski (SLD), Anna Wachowska-Kucharska, Zygmunt Kopacz (Nowa Prawica), Maciej Wudarski (Prawo do Miasta) i Bogdan Grobelny.

Nowego prezydenta wybrano dopiero w II turze. W całym Poznaniu frekwencja wyniosła 35,6 %. Prezydenta Poznania wybrało 147 988 z 416 322 uprawnionych osób do głosowania. Jacek Jaśkowiak uzyskał w skali całego miasta 86 164 głosów, czyli 59,08%. Natomiast na Ryszarda Grobelnego zagłosowało 59 666 poznaniaków - 40,92%.

Natomiast na Łazarzu Jacek Jaśkowiak uzyskał 4 726 (57,97%) głosów, na Ryszarda Grobelnego zagłosowało 3 427 (42,03%) mieszkańców Łazarza. Frekwencja w wyborach wyniosła 30,17%. Do urn poszło 8 287 z 27 471 osób uprawnionych do głosowania.

Rok to jeszcze zbyt krótki czas na podsumowania, jednak prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi udało się wreszcie wybudowano naziemne przejście dla pieszych na ulicy Matyi. Podróżni mogą z przystanku tramwajowego udać się na dworzec Poznań Główny bez konieczności korzystania z tunelu podziemnego i centrum handlowego Poznań City Center. Co prawda prezydent deklarował, że przejście powstanie w marcu, tymczasem "zebrę" udało się otworzyć dopiero na początku listopada ale jednak jest. Poprzedni prezydent Ryszard Grobelny był stanowczo przeciwny skróceniu drogi z tramwaju na dworzec.

Udało się również uruchomić bezpośrednie połączenie tramwajowe z Łazarza na dworzec Poznań Główny i deptak. Co prawda "trójka" jeździ tylko w dni robocze między godz. 6 a 19 co 20 minut, ale dzięki temu można dojechać bezpośrednio, bez przesiadek z Głogowskiej np. na Półwiejską.

Ubiegłoroczne wybory samorządowe przyniosły jeszcze jedną zmianę. Z Radą Miasta Poznania pożegnał się Wojciech Wośkowiak, który mimo otrzymania piątego wyniku w głosowaniu nie zdobył mandatu ze względu na fatalny wynik Komitetu Ryszarda Grobelnego w całym Poznaniu. Klub prezydencki zachował tylko trzy mandaty, dotychczas miał ich osiem.

Wojciech Wośkowiak na Łazarzu uzyskał 922 głosy (11,02%), zajmując tym samym po Lidii Dudziak drugie miejsce. Jednak w całym okręgu II, obejmującym również Jeżyce, Ogrody i Stary Grunwald na Wojciecha Wośkowiaka zagłosowało o 262 osób więcej, tym samym kandydat do Rady Miasta Poznania znalazł się na piątym miejscu, zdobywając 1184 głosów (7,02%). Mandat dotychczasowego radnego Wojciecha Wośkowiaka przypadł Januszowi Kapuścińskiemu z PiS, który w całym okręgu 2 zdobył zaledwie 341 (2,02%) głosów, a na samym Łazarzu tylko 160 głosów (1,91%).

A jak Państwo oceniacie pierwszy rok rządów prezydenta Jacka Jaśkowiaka? Pytaliśmy o to w naszej sondzie od 12 do 17 listopada. Najwięcej z nas prezydenta Poznania ocenia na "jedynkę" (28,6%) i "czwórkę" (26,8%).


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: