Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza" - premiera spektaklu Polskiego Teatru Tańca na MTP - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza" - premiera spektaklu Polskiego Teatru Tańca na MTP
29-11-2015 01:19   Janusz Ludwiczak
W sobotni wieczór w pawilonie MP2 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się premiera spektaklu "Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza", który jest ostatnim spektaklem w reżyserii Ewy Wycichowskiej, dyrektorki Polskiego Teatru Tańca.

"Lament" inspirowany jest twórczością Tadeusza Różewicza. Równoważąc znaczenie słowa i ruchu, spektakl wpisuje się gatunkowo w formę teatru tańca, przypisując niezwykle istotną rolę multimediom. Do współpracy przy spektaklu Ewa Wycichowska zaprosiła wybitne indywidualności artystyczne: Janusza Stolarskiego (reżyseria i rola aktorska), Krzysztofa Wikiego-Nowikowa (muzyka), Bohdana Cieślaka (scenografia), Annę Czyż (kostiumy) i Daniela Stryjeckiego (multimedia).

Na premierze pojawił się prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który podziękował Ewie Wycichowskiej za dotychczasową pracę.

Dziękuję Profesor Ewie Wycichowskiej za 27 lat walki o kulturę w Poznaniu. To były trudne czasy - koncentrowano się głównie na budowie dróg, autostrad i stadionów. Dziękuje za Pani pracę, mam nadzieję, że idą lepsze czasy dla kultury. Mam zamiar korzystać z Pani wiedzy i doświadczenia, mam nadzieję, że będziemy dalej razem pracować dla Poznania – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Ewa Wycichowska otrzymała również Złoty Medal Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Labor Omnia Vincit.

Do tego spektaklu dochodziłam przez inne przedstawienia, również trudne jak "Baśnie inspirowane listami Kleista", "Niebezpieczne związki", jak "Faust". Literatura i poezja, która jest ważna między słowami stwierdziłam, że jest bardzo bliska tego co można alinearnie zrealizować w takim gatunku jakim jest teatr tańca. Do tego trzeba mieć wspaniałych wykonawców, udało mi się znaleźć Janusza Stolarskiego, który jest tą postacią w spektaklu, którą nazwałam poetą. Myślę że to wszystko co powstawało dookoła czyli muzyka, scenografia, kostiumy i rewelacyjna prezentacja video, które przygotował Daniel Styjecki nie przygniatało tego tematu - słowa, a jeszcze bardziej wydobywało to, co Tadeusz Różewicz oczekiwał, czyli teatru realistyczno-poetyckiego – powiedziała Ewa Wycichowska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca.

Nowy spektakl jest ostatnią premierą Ewy Wycichowskiej, która od 1988 roku kieruje Polskim Teatrem Tańca.

Przy powołaniu z góry powiedziałam, że będzie to mój ostatni etap kierowania Polskim Teatrem Tańca, tej misji. Teraz czekam na następcę z wielką obawą, ale również z chęcią pomocy, aby Polski Teatr Tańca doczekał się w końcu swojej siedziby, a tancerze nie tracili swojego zawodu i pracy – podsumowuje Ewa Wycichowska.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: