Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz zrodził się w XVIII wieku i początkowo był osadą - Past Forward o dzielnicy w 239 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz zrodził się w XVIII wieku i początkowo był osadą - Past Forward o dzielnicy w 239
26-11-2015 01:19   Janusz Ludwiczak
O tym, że Łazarz zrodził się w XVIII wieku i początkowo był osadą można było się dowiedzieć podczas spotkania w ramach cyklu "Past Forward Łazarz", poświęconego historii architektury i urbanistyki dzielnicy, które w środowy wieczór odbyło się w klubokawiarni 239 przy ul. Sczanieckiej.

Podczas spotkania Magdalena Bączkowska, architekt, asystentka w Zakładzie Historii Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej oraz doktorantka Bauhaus-Universität w Weimarze przybliżyła w skrócie historię architektury Łazarza. Podczas wykładu można było się dowiedzieć, że świetliki, które powstały w kamienicach Maxa-Johowa miały za zasadzie doświetlić pomieszczenia w mieszkaniach. Łazarz dużo zyskał dzięki Powszechnej Wystawie Krajowej i samym Międzynarodowych Targom Poznańskim. To właśnie w latach 70. i 80. Targi były jedynym oknem na świat. Nawiązano również do architektury modernistycznej, w tym nieistniejącej już Adrii czy hali Arena.

"Past Forward Łazarz" było pierwszym spotkaniem poświęconym architekturze i historii dzielnicy.

To miejsce powstało jako połączenie pracowni architektonicznej z klubokawiarnią. Zależało nam, by było to lokalne miejsce, związane z dzielnicą. Cała nasza trójka jest stąd. Ja wychowywałem się przy ulicy Siemiradzkiego. Nazwa wzięła się z A 239, czyli numeru z miejskiego rejestru zabytków, pod którym funkcjonuje ta część miasta jako zespół zabytkowych założeń architektonicznych. Chcemy organizować cykliczne spotkania związane z architekturą, ale również kulturą – powiedział Łukasz Nowak z klubokawiarni 239.


Komentarze (3)

28-11-2015 12:16:00
Marta
Dziękuję :-)
26-11-2015 22:21:40
REDAKCJA
@Marta: Zapowiedź była podana we wtorek: http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=9394. Zapowiedzi wydarzeń podawane są przede wszystkim w "Niezapominajce" - z prawej strony portalu. Pozdrawiam.
26-11-2015 22:17:14
Marta
Szkoda, że wcześniej nie zapowiedziano tego spotkania tu na portalu. (teraz odkryłam, że jest strona na FB) Może powtórka? Ja chętnie bym skorzystała, gdyż uwielbiam architekturę Łazarza.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

21

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: