Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rusza rewitalizacja skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rusza rewitalizacja skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza
24-11-2015 07:56   Janusz Ludwiczak
Rozpoczyna się modernizacja skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej. Do połowy grudnia ma placu pojawi się nowa zieleń - w tym berberysy, derenie, byliny, trawa ozdobna i rośliny cebulowe. Zamontowane zostaną również ławki i siedziska.

Przypomnijmy. Pod koniec września Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął przetarg na "zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji skweru położonego przy ul. Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza w ramach zadania Rozwój terenów zielonych w Śródmieściu". Na ten cel na początku lipca Komisja Rewitalizacji Rady Miasta Poznania przekazała 100 tysięcy złotych. Do przetargu stanęły w sumie dwie firmy. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka cywilna Gardenae z ul. Skrytej, która inwestycję zrealizuje za 67 110 złotych. Do przetargu stanęły dwie firmy. Drugi wykonawca zaoferował kwotę 96 405 zł.

Jak już informowaliśmy inwestycja miała rozpocząć się jeszcze na początku października, jednak okazało się, że zmiany w organizacji ruchu planuje Miejski Inżynier Ruchu. Wykonawca musiał uzyskać kolejne dodatkowe dokumenty i pozwolenia. Prace mają rozpocząć się dzisiaj.

Prace potrwają ok. 2 tygodnie. Jako Komitywa.org w ramach Łazarz - Otwarta Strefa Kultury, koordynowaliśmy proces społecznego tworzenia skweru. Przeszliśmy długą drogę i negocjacje z różnorodnymi interesariuszami. Po jakimś czasie okaże się, jak przyjmuje się nowa funkcja skweru. Będziemy organizować tu różne akcje a za 2-3 lata przeprowadzimy następne konsultacje. Wiele osób liczy na woonerf za kilka lat (strefa, gdzie piesi mają pierwszeństwo). Wtedy mielibyśmy tu plac z prawdziwego zdarzenia. Dziękujemy Radzie Osiedla św. Łazarz, za zaufanie do nas. Dziękujemy także wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób uczestniczyły w dyskusjach o nowym kształcie tego miejsca – tłumaczy Wojciech Sańko z grupy Komitywa.

Projekt rewitalizacji skweru zakłada oczyszczenie terenu w miejscach nasadzeń wraz z usunięciem wyznaczonych krzewów, przesadzenie krzewów, wykonanie nawierzchni, przygotowanie gruntu pod nasadzenia i trawniki, posadzenie roślin, ściółkowanie powierzchni pod nasadzeniami oraz rozmieszczenie małej architektury.

Będziemy musieli wykonać nawierzchnię, która będzie częściowo utwardzona, wykonana z płyt piaskowych. Będzie wymieniona część zieleni, wprowadzimy gatunki ozdobne, od roślin cebulowych, przez byliny i trawę ozdobną. Powstanie siedzisko z drewna egzotycznego, na starej istniejącej studni. Pojawi się również mała architektura. Pierwotne założenie projektu było to zaangażowanie lokalnej społecznej i działanie oddolne. Chcemy nasadzenia roślin cebulowych dokonać wspólnie z mieszkańcami. Wszystko będzie trzeba wykonać w tym roku, sama realizacja powinna nam zająć ok. 2 tygodnie. Może uda się całość zrealizować do końca listopada – wyjaśnia Ewelina Gutowska.

"Projekt zagospodarowania terenu ma uwzględniać potrzeby lokalnej społeczności, aktywując ludność do współtworzenia przestrzeni miejskiej. Ma na celu stworzenie przyjaznego terenu do rekreacji oraz animacji społecznej. Kompozycja nasadzeń jest oparta na geometrycznych, prostych kształtach. Zagospodarowanie terenu wraz z zielenią zostało zaprojektowane w sposób funkcjonalny, nie wymagający specjalnej pielęgnacji w późniejszej eksploatacji. Poszczególne kwatery będą obsadzone monogatunkowymi krzewami: berberys oraz dereń, a także trawami ozdobnymi bylinami: rozplenica japońska, krwawnik pospolity wraz z tulipanami. Zaproponowane gatunki uwzględniają ekspozycję, na której będą sadzone"– czytamy w opisie projektu.


Fot: Wiz: Gardenae S. C./materiały inwestora (1-4), Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Chcą zorganizować sąsiedzki sylwester "z płonącą kanapą" na Małeckiego

Komentarze (3)

24-11-2015 19:41:15
albańczyk
@morlock - oho, wiedzę, że robimy się na intelektualistę lokalnego forum. Pełen pakiet, wraz z przewidywaniem odpowiedzi i satysfakcją zostawionych postów. A wracając... przy kiosku Ruch, na rogu Dmowskiego i Rynku Łazarskiego są kamery, lecz nie zauważyłem by to obniżyło poziom krzyków czy ilości oddawanego moczu przy śmietnikach. Skoro mamy robić skwer i instalować tam kamery to znaczy, że na skwer nie jesteśmy jeszcze gotowi. Podziwiam idealistów zamieszkałych w okolicach RŁ. Chyba że Kolega nagle się tu znalazł i wywęszył "klimat" starych murów.
24-11-2015 11:07:03
morlock
@Albańczyk Ja mogę równie dobrze zaproponować Twój tekst. 21 wiek a miauczysz o menelach. Zostań jednym z nich i skonstatujesz nagle że nie chcesz być "gwiazdą" YT. Jak pewnie również nie PornT.;-). Jeśli na latarni, na wprost Łazarka zainstalowano kamerki to co stoi na przeszkodzie montażowi lepszych (HD) przy rewitalizowanym skwerku? Przecież jest udowodnione że to, ehm... miejsce, jak sam z resztą ujadasz? Ps. Możesz jeszcze się odszczeknąć czymś w stylu "powszego podglądactwa". Masz takie prawo. Ujadaj do woli.
24-11-2015 09:55:52
Albanczyk
Janusz, przewidujesz plebiscyt na najśmieszniejsze teksty o Łazarzu roku? Proponuję: "Projekt zagospodarowania terenu ma uwzględniać potrzeby lokalnej społeczności, aktywując ludność do współtworzenia przestrzeni miejskiej. Ma na celu stworzenie przyjaznego terenu do rekreacji oraz animacji społecznej." Szczególnie w perspektywie penerów obalających flaszki w bramie na przeciw skweru, którzy tylko się czają by skwer był ich kolejną miejscówą.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

02

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 1: Miłość rodzicielska - bezwarunkowa, akceptująca, nieoceniająca, również wobec siebie

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: