Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Raport" i spektakl o Rosji rozpocznie działalność centrum teatrów niezależnych w budynku Olimpii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Raport" i spektakl o Rosji rozpocznie działalność centrum teatrów niezależnych w budynku Olimpii
18-11-2015 07:24   Janusz Ludwiczak
Jak już informowaliśmy w budynku dawnego kina Olimpia przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Matejki powstanie centrum teatrów alternatywnych i niezależnych. Otwarcie zaplanowano na 11 grudnia spektaklem "Wot takaja żizń" Teatru Biuro Podróży, a dwa dni później finał projektu badań nad dorobkiem 22 poznańskich teatrów niezależnych - offowych i alternatywnych, a także związanych z nimi trzech ośrodków rezydencyjnych.

Budynek Olimpii stoi i niszczeje, dlatego na czwartym piętrze w ciągu półtora miesiąca swoje miejsce znajdzie Teatr Strefa Ciszy. Na pewno będzie miał lepsze warunki do tworzenia kultury i sztuki niż obecnie. Będziemy musieli przystosować ten budynek, dlatego na wtorkowej sesji radni będą głosować zmianę w tegorocznym budżecie w kwocie niespełna 400 tysięcy złotych na niezbędne prace remontowe. Są to pieniądze z oszczędności w budżecie miasta na ten rok – powiedział w połowie września Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W połowie grudnia na czwarte piętro Olimpii wprowadzi się Teatr Strefa Ciszy i Scena Robocza.

To krok w stronę budowania sceny i ratowania obiektu, który jest w gestii miasta i powinien pełnić funkcję kulturalną. Mamy duże plany. W grudniu będziemy chcieli pokazać premierę Teatru Biuro Podróży. Budynek kina Olimpia będzie mógł stać się miejscem, gdzie kultura niezależna znajdzie swoje miejsce. Dzięki nowej siedzibie będziemy mogli w przyszłym roku przygotować osiem premier, czyli tyle co w Teatrze Nowym czy Polskim. Będziemy chcieli również podjąć współpracę międzynarodową z ośrodkami rezydencyjnymi, również formacją czesko-izraelską. W baraku przy Grunwaldzkiej 55 mieliśmy do dyspozycji 80 metrów kwadratowych. Nowa siedziba to będzie Hilton w porównaniu do warunków, w których byliśmy przez 13 lat. Łącznie na jednym piętrze będzie do dyspozycji 857 m kw., w tym dwie sale o powierzchni 200 i 150 m kw. – wskazuje Adam Ziajski, szef Teatru Strefa Ciszy.

W budynku przy zbiegu ulic Matejki i Grunwaldzkiej mają odbywać się spektakle również innych teatrów alternatywnych z całej Polski. 11 i 12 grudnia o godz. 19:00 zaplanowano premierę spektaklu "Wot takaja żizń" w wykonaniu Teatru Biuro Podróży.

Każdy nosi w sobie inny obraz Rosji. Na wrażenia składają się wspomnienia, lektury, przeżycia, obecność na miejscu zdarzeń. Dla nas najważniejsze były nasze podróże na Wschód, spotkania z ludźmi, przyjaźnie, obserwacje. Bezpośrednim impulsem do powstania spektaklu stały się opowiadania Dmitra Głuchowskiego "Witajcie w Rosji", bez których nie wpadlibyśmy na pomysł opowiedzenia o tym kraju. Choć w spektaklu jego literatura nie istnieje namacalnie, to jego duch towarzyszył nam w pracy. Czuliśmy, że o Rosji trzeba opowiedzieć szczególnie dzisiaj, kiedy polityczne zwierciadło wykrzywia obraz Rosjan, a imperialne mrzonki po raz kolejny budzą trwogę i śmiech – czytamy w recenzji spektaklu.

Bilety na spektakl w cenie 15 złotych można nabyć w Centrum Informacji Miejskiej (CIM) przy ul. Ratajczaka 44 (rezerwacje i bilety grupowe w cenie 10 zł/osob: bilety@scenarobocza.pl).

Z kolei w niedzielę, 13 grudnia o godz. 18:00 odbędzie się premiera publikacji "Raport, czyli nic o nas, bez nas" - finał projektu badań nad dorobkiem 22 poznańskich teatrów niezależnych - offowych i alternatywnych, a także związanych z nimi trzech ośrodków rezydencyjnych.

To "wiekopomne dzieło" uświetni zaskakujące wydarzenie stające się znakomitym pretekstem do spotkania z poznańskim środowiskiem artystycznym w nowej teatralnej przestrzeni. Poznacie poznańskich reżyserów i aktorów w rolach w jakich ich jeszcze nie widzieliście. Realizatorami badań jest zespół naukowców i absolwentów związany z Zakładem Performatyki Instytutu Kulturoznawstwa UAM i kierowany przez prof. Juliusza Tyszkę. Producentem przedsięwzięcia jest Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza przy współudziale Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Wstęp na to wydarzenie będzie wolny.


W budynku przy ul. Grunwaldzkiej 22, przy skrzyżowaniu z ul. Matejki od połowy XX wieku mieścił się Dom Kultury Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Później powstało Kino Olimpia, które istniało do 2004 roku. Po nim działał tutaj, od 2006 roku Teatr Rewiowy "Viva", który z powodu problemów finansowych został zlikwidowany w styczniu 2008 roku. Jeszcze do niedawna pomieszczenia po Olimpii wynajmowała Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, a później kształcili się tutaj studenci wydziału Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. Niedawno uczelnia przeprowadziła się do nowej siedziby przy ul. Bułgarskiej.

Do obiektu tego miał przeprowadzić się Teatr Muzyczny. W 2009 roku obiekt po dawnym kinie Olimpia został przekazany Miastu przez dotychczasowego właściciela, Policję, a ściślej Skarb Państwa. Obecnie budynek jest pusty. Zniknął również neon "Olimpia" z dachu budynku.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: