Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powstała w połowie lat 30. XX wieku. Nosiła nazwę Seelandstrasse - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Powstała w połowie lat 30. XX wieku. Nosiła nazwę Seelandstrasse
15-11-2015 22:18   Janusz Ludwiczak
Ulica ta ma pół kilometra długości. Jeszcze na planie Poznania z 1931 roku można zobaczyć, że w miejscu, gdzie znajduje się obecna ulica były tutaj pola uprawne i łąki. Dopiero na początku lat 30. XX wieku zaczęły również powstać pierwsze domy. Ulica ta nigdy nie zmieniała nazwy z wyjątkiem okresu II wojny światowej, gdzie Niemcy przemianowali ją na Seelandstrasse. W 80. odcinku naszego cyklu "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic" zaglądamy na Winklera.

Ulica Winklera:

 • Długość: 528 m
 • Kod pocztowy: 60-246
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - FUP Poznań 74 (ul. Chociszewskiego 18/20), inna poczta w pobliżu - UP Poznań 74 (ul. Głogowska 132/140)
 • Ilość budynków: 24
 • Najwyższy numer: 36
 • Status drogi: gminna/dojazdowa, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Chrystusa Sługi, ul. Palacza 7
 • Obwód wyborczy: komisja nr 39, Szkoła Podstawowa nr 69 (ul. Jarochowskiego 62)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 69 (ul. Jarochowskiego 62), Gimnazjum nr 53 (ul. Winklera 9)
 • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir III, rejon dzielnicowych 24


Półkilometrowa uliczka z willami

Ulica Winklera ma 528 metrów długości. Prowadzi z zachodu na wschód. Krzyżuje się z ośmioma ulicami: Arciszewskiego, Rogalińskiego, Biedrzyckiego, Cybulskiego, Jarochowskiego, Nehringa, Kasprzaka i Głogowską. Na odcinku pomiędzy Głogowską a Kasprzaka jest jednokierunkowa (przejazd odbywa się w kierunku ul. Arciszewskiego).

Na tym samym odcinku znajduje się pierwszy na Łazarzu kontrapas, dzięki któremu rowerzyści mogą jechać pod prąd.

Przy ulicy tej znajdują się głównie domy jednorodzinne, podobnie jak przy willowych pobliskich ulicach: Biedrzyckiego, Cybulskiego czy Rogalińskiego.


Powstała ok. 1935 roku. Swego czasu nazywała się Seelandstrasse

Jeszcze na planie Poznania z 1931 roku można zobaczyć, że w miejscu, gdzie znajduje się obecna ulica były tutaj pola uprawne i łąki. Dopiero na początku lat 30. XX wieku zaczęły również powstać pierwsze domy. Według "Spisu zabytków architektury" (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004) w latach 30. powstały domy pod numerem: 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24.

Od samego początku, gdy ulica została wytyczona, nosi nazwę Winklera. Jedynie podczas II wojny światowej zwała się Seelandstrasse.


Gimnazjum z przedszkolem

W gmachu przy ul. Winklera 9/11 znajduje się Przedszkole nr 90 im. Jana Brzechwy, a obok Gimnazjum nr 53 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego, które od września 2010 r. wchodzą skład Zespołu Szkół nr 8 (wraz ze Szkołą Podstawową nr 69 przy ul. Jarochowskiego 62).

Budowę placówki rozpoczęto na początku 1955 roku. Utworzenie szkoły było bardzo potrzebne, gdyż budynki Szkół Podstawowych 33 i 34 nie mogły pomieścić wszystkich dzieci rozbudowującej się nieustannie dzielnicy. Pierwsze lekcje w nowej szkole rozpoczęły się 3 września 1956 r. W 1968 r. szkoła otrzymała imię Jana Mazurka. Szesnaście lat później Szkole Podstawowej nr 69 nadano status Szkoły Sportowej o profilu akrobatyka sportowa i lekkoatletyka. Tym samym była to jedna z pierwszych szkół sportowych w Poznaniu.

We wrześniu 1999 roku wraz z reformą szkolnictwa w budynku przy ul. Winklera powstało Gimnazjum nr 53. 25 października 2002 r. szkole nadano imię Pawła Edmunda Strzeleckiego, wybitnego geografa, podróżnika i działacza charytatywnego. Rok później, 6 października 2003 r. odsłonięto przed budynkiem obelisk z postacią patrona, który jest repliką pomnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który stoi w miejscowości Jindabyne, w Australii. Autorem obelisku jest Jerzy Sobociński.


Patronuje jej burmistrz i kronikarz miejski

BŁAŻEJ WINKLER – najsłynniejszy pisarz miejski królewskiego Poznania, zreorganizował system prowadzenia ksiąg, prowadził kroniki miejskie.

Urodził się ok. 1510 roku. Posiadał wykształcenie humanistyczne. Przed 1535 roku został powołany do prowadzenia kronik i ksiąg miejskich. Swoje obowiązki pełnił przez ponad trzydzieści lat. W tym czasie zreorganizował miejską kancelarię, założył wielką księgę przywilejów Poznania.

Założyciel wielkiej księgi przywilejów Poznania, do której wpisał kopie 130 przywilejów. Systematycznie wpisywał do ksiąg radzieckich wilkierze miejskie i ortyle sądu wyższego prawa niemieckiego w Poznaniu (88 wilkierzy i 41 ortyli). Zreorganizowany został przez niego system prowadzenia ksiąg rady miejskiej. Zamiast chronologicznego wpisywania do jednej serii ksiąg wszelkiego rodzaju aktów prawnych rady miejskiej wprowadził z dniem 17 stycznia 1535 pięć serii ksiąg radzieckich: wpisy dotyczące spraw całego miasta i wpisy spraw prywatno–prawnych o długotrwałym znaczeniu (na pergaminie); akta procesowe (księgi papierowe); brulion do wpisów wszelkiego rodzaju; kopiarz listów wysyłanych przez radę miejską; księgi kryminalne. Założył jeszcze w 1551 szóstą serię: wpisy spraw załatwionych przed sądem burmistrza. Prawie 100 lat przetrwał ten system. Przeznaczał kilka pierwszych kart w założonych przez siebie księgach pergaminowych na wpisywanie informacji natury kronikarskiej o ważniejszych wydarzeniach w mieście oraz o wydarzeniach natury ogólniejszej (sejmy, sejmiki wlkp., wydarzenia polityczne).

Będąc pisarzem rady uczestniczył w jej obradach, protokołował je, redagował uchwały oraz listy wysyłane przez radę. Posiadając wykształcenie ogólne i znajomość prawa nie tylko spisywał akty prawne, ale jak to stwierdza w nekrologu jego następca oddawał radzie miejskiej poważne usługi swymi radami i opiniami. Korzystano więc chętnie z jego kwalifikacji i uzdolnień przy załatwianiu spraw miasta na dworze królewskim i na sejmach, u starosty generalnego Wielkopolski, na sądzie królewskim i sejmowym.

W uznaniu zasług otrzymał do dyspozycji od rady miejskiej kamienicę w Rynku, a na własność parcelę poza miastem, miejsce na budę handlową na Rynku, a w związku z wyjazdami na sejm do Piotrkowa otrzymał mieszkanie w tym mieście i dwie budy handlowe.

Był żonaty z Jadwigą, córką burmistrza poznańskiego Jana Grodzickiego, miał synów Jana rajcę i ławnika poznańskiego oraz Stefana. Zmarł 17 lutego 1569 w Poznaniu. Został pochowany w dawnym, nie istniejącym już kościele farnym, gdzie rodzina Winklerów miała swoją kaplicę.


Ciekawostki:

 • Ulica Winklera znajduje się tylko w Poznaniu.
 • Na ulicy tej znajduje się pierwszy na Łazarzu kontrapas, dzięki któremu rowerzyści mogą jechać pod prąd.
 • Winklera 1 - to oficjalny adres Górczyńskiego Centrum Handlowego i hipermarketu E.Leclerc. Mimo, iż wejście do obiektu znajduje się od strony ulicy Kasprzaka i Głogowskiej to jego oficjalny adres to właśnie Winklera 1. Co więcej mimo, iż centrum znajduje się jeszcze na Łazarzu (granicę stanowi ulica Palacza) to nosi ono nazwę Górczyńskie Centrum Handlowe.
 • stojąc na ulicy Winklera możemy zobaczyć stadion miejski przy ul. Bułgarskiej.
 • w tym roku przeprowadzono remont chodników na ul. Winklera, po południowej stronie pomiędzy ulicami Jarochowskiego i Kasprzaka. Inwestycja kosztowała 58 164,35 zł.


Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • "Spis zabytków architektury", Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004
 • System Informacji Przestrzennej - wykaz ZGiKM Geopoz
 • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
 • lazarz.pl - materiały własne


R E K L A M A

Komentarze (2)

17-11-2015 10:50:25
Szczur
Bardzo klimaciasta ulica. Nieco ostatnio zdewastowana, ale mimo wszystko lubię to miejsce.
15-11-2015 22:25:54
Lazarzanka
Piękna ulica, szkoda tylko, że tak zniszczyły ją firmy mające tutaj siedziby. Parkują gdzie popadnie i niszczą każdy skrawek zieleni!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

01

paź

19:00
Rynek Łazarski
Cyrkowo-ogniowe show na pożegnania Łazarskiego Lata (Abstract show)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: