Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Protestanci obchodzili Święto Reformacji. Podczas synodu rozmawiali o kobietach w kościele - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Protestanci obchodzili Święto Reformacji. Podczas synodu rozmawiali o kobietach w kościele
01-11-2015 00:18   Janusz Ludwiczak
31 października to data szczególna dla ewangelików, którzy podobnie jak inni wierni kościołów protestanckich obchodzili w tym dniu Pamiątkę Reformacji. Jest to jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym przypominające wydarzenia z roku 1517, kiedy to augustiański mnich, profesor teologii biblijnej ks. dr Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez przeciwko odpustom. Było to wezwanie do publicznej debaty teologicznej nad kondycją ówczesnego Kościoła Zachodniego. W sobotę w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej odbył się również synod diecezjalny, którego tematem przewodnim była rola kobiet w kościele. Dyskutowano także o kapitalizmie, seksualności, tolerancji, judaizmie i islamie.

Pamiątka Reformacji jest to jedno z ważniejszych świąt obchodzonych w kościołach protestanckich. Święto to upamiętnia początek dzieła odnowy (reformacji) kościoła chrześcijańskiego, czego symbolem stało się ogłoszenie 31 października 1517 r. przez Marcina Lutra w Wittenberdze 95 tez. Obejmowały one m.in. krytykę ówczesnego Kościoła rzymskokatolickiego. Wystąpienia dra Lutra dały początek reformacji. Jak mówi podanie, Luter wywiesił swoje Tezy na drzwiach Kościoła zamkowego w Wittenberdze. W przeciwieństwie do typowo luterańskiego święta – Pamiątki Wyznania Augsburskiego – Święto Reformacji ma charakter ponadwyznaniowy i obchodzone jest przez różne Kościoły protestanckie – zarówno ewangelickie, jak i ewangelikalne.

Obchodom Święta Reformacji towarzyszy nabożeństwo i zazwyczaj odśpiewanie hymnu reformacji autorstwa Marcina Lutra pt. "Warownym grodem jest nasz Bóg".

W sobotnie popołudnie w kościele pw. Łaski Bożej przy ul. Obozowej 5 odbyło się nabożeństwo Słowa Bożego i uroczystość konwersji.

Reformacja polegała na powrocie do tego co było, do korzeni, do ewangelii. Reformacja mówiła o Jezusie Chrystusie i to ukrzyżowanym. Dlatego z dumą nazywamy się ewangelikami, sięgamy wprost do ewangelii Jezusa Chrystusa. W tym roku w naszych kościołach rozpatrujemy słowo z kazania na górze, tzw. serię błogosławieństw, którą zapisał w takiej postaci jak zapamiętał Mateusz, autor pierwszej ewangelii – mówił w kazaniu biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. prof. Marcina Hintza.

W sobotę w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej odbył się również synod diecezjalny, w trakcie którego dr Małgorzata Grzywacz wygłosiła referat pt. "Kobiety Reformacji". W dalszej części V Synodu Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej odbył się panel dyskusyjny "Reformacja dzisiaj. Wymiana myśli", podczas którego poruszane były kwestie etyczne i społeczne w świetle tradycji reformacyjnej. Dyskutowano o kapitalizmie, seksualności, tolerancji, judaizmie i islamie, a także liberalizmie, małżeństwie i rodzinie.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

sty

18:30
Łazarz
21. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: