Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poezja zawisła na ścianach bloków przy Lodowej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poezja zawisła na ścianach bloków przy Lodowej
21-10-2015 11:12   Janusz Ludwiczak
Na ścianie budynków przy zbiegu Rynku Łazarskiego i Lodowej oraz Lodowej i Stablewskiego pojawiły się murale z fragmentem wiersza Krystyny Miłobędzkiej "Jestem do znikania" oraz wiersz stworzony przez samych mieszkańców, który powstał w wyniku rozmów o kobietach na Rynku Łazarskim.

Poetyckie murale pojawiły się w ramach drugiej edycji akcji "Poezja jest tym, co rodzi się z życia" autorstwa Joanny Pańczak i Tomasza Genowa. Autorzy projektu na ten cel otrzymali 20 055 zł z miejskiego programu "Centrum warte Poznania".

Akcja umieszczenia poezji na murach kamienic wnosi do przestrzeni publicznej trwały element artyzmu, przydając atmosfery i uatrakcyjniając daną budowlę i ulicę. Realizacja projektu podkreśla to, że Poznań jest miastem, w którym literatura jest istotną częścią kultury, jest mile widziana. Warto pamiętać, że Poznań jest ojczyzną kilku literatów o uniwersalnej randze.
Poza funkcją estetyzującą projekt ma też znaczący wymiar społeczny. Wchodzi w kontakt z mieszkańcami Poznania na dwa sposoby: jeden to wiersz oddolny, gdzie zarówno przypadkowi przechodnie, jak i osoby, które przyjdą umyślnie, będą mogły przekazać jakąś cząstkę swojego doświadczenia. Drugi sposób, trwający dopóki wiersze będą widoczne na ścianach, to codzienna interakcja ze słowami. Wiersze "zagadują", dają do myślenia, łagodnie napominają. Nie są jak reklamy: wypranymi ze znaczenia sloganami. Wręcz przeciwnie, znaczenie wersów nigdy nie jest do końca docieczone. Przy różnej pogodzie wiersz może wywoływać inne obrazy myślowe. By uczestniczyć w akcji nie potrzeba zaproszenia, kupna biletu. Wystarczy iść ulicą, rozglądać się i czerpać z poezji
– wyjaśnia Joanna Pańczak, autorka projektu "Poezja tym co rodzi się z życia".

W drugiej edycji projektu chcielibyśmy oddać pole poetkom, zgodnie z sądem, że głos kobiet nie jest dostatecznie słyszalny w przestrzeni publicznej. Krystyna Miłobędzka w wierszu "Jestem do znikania" czyni rozrachunek ze swoją tożsamością, nie przyznając jej wiele materii: "jestem wszystkim, czego nie mam…". Wiersz można już przeczytać przy skrzyżowaniu ul. Potockiej i Lodowej.
Wartościowym elementem naszej akcji już po raz drugi jest wiersz oddolny. Polega na zadaniu pytań mieszkańcom, a potem, z uzyskanego materiału, ułożeniu wiersza i odmalowaniu go. W zeszłym roku wiersz taki znalazł się w ogrodzie społecznym na Wildzie. W tym roku wybraliśmy kamienicę przy Rynku Łazarskim. Rynek to miejsce lokalnych spotkań, wymiany nie tylko towarów, ale też doświadczeń i historii. To tam zebraliśmy wypowiedzi do wiersza, rozmawiając z mieszkankami i mieszkańcami o kobietach. Wypowiedzi w wiersz ułożył Tomek Genow
– dodaje Joanna Pańczak.

O autorach:

Joanna Pańczak - socjolożka i teatrolożka. Od wielu lat współpracuje z festiwalem teatralnym Malta, programując i animując wydarzenia kulturalne i projekty społeczne.

Tomasz Genow - filozof, historyk sztuki i działacz społeczny.


Komentarze (3)

23-10-2015 21:48:48
Ewa
Bardzo podoba mi się ten pomysł. Oby więcej miejsc można było tak ozdobić. SUPER POMYSŁ!
22-10-2015 22:42:32
mar
fantastyczny pomysl!
21-10-2015 12:56:15
Anka
Podoba mi się to. Jeszcze prosi się, by na kilku ścianach budynków zwłaszcza kamienic pojawiły się takie murale jakie są chociażby w Gdańsku.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: