Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odnowa pływalni, centrum wrotkarskie, 100 drzew dla Łazarza - głosowanie na budżet obywatelski - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odnowa pływalni, centrum wrotkarskie, 100 drzew dla Łazarza - głosowanie na budżet obywatelski
12-10-2015 09:01   Janusz Ludwiczak
Aż 20 projektów, w tym 10 ogólnomiejskich na łączną kwotę prawie 13,7 milionów złotych mają mieszkańcy Łazarza w ramach piątej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie w wersji tradycyjnej potrwa do poniedziałku włącznie, a internetowe do 13 października.

Mieszkańcy mogą sami zdecydować jak wydane zostanie 15 milionów złotych w ramach przyszłorocznego budżetu miasta. Ruszyło głosowanie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016.

W piątej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wprowadzono kilka zmian. Jedną z nich jest zwiększenie środków z 10 do 15 mln zł. Kolejna, to rozdzielenie projektów na zadania ogólnomiejskie, na które przekazano 5 mln zł. Pozostałe 10 mln zł trafi na zadania, zrealizowane w dzielnicach. I tak po 2 mln zł otrzymają: Stare Miasto, Nowe Miasto, Jeżyce, Grunwald i Wilda.

Łazarzanie mają w sumie do wyboru 20 projektów dotyczących dzielnicy, z czego 10 z nich to projekty ogólnomiejskie, pozostałe to dzielnicowe (Grunwald). Łączna wysokość wszystkich projektów wynosi 13 662 700 złotych.

Wśród projektów są te, które były już w poprzednich edycjach jak budowa drogi rowerowej w ciągu ulicy Grunwaldzkiej - od Targów do dworca na Junikowie, renowacja Areny czy odnowa pływalni w Parku Kasprowicza. Są również projekty nowe jak remont ulicy Jarochowskiego i Kącik, budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Chociszewskiego i Kasprzaka, Centrum Sportów Wrotkarskich na terenie lodowiska w Parku Kasprowicza, modernizacja pływalni Olimpia czy budowa dróg rowerowych.

W głosowaniu w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16. rok życia. Do wyborów uprawniać będzie miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Na karcie wskazać można maksymalnie 6 projektów. Swoje głosy można oddawać do 13 października za pośrednictwem internetowego formularza na stronie: www.poznan.pl/budzetobywatelski, w punkcie informacyjnym Urzędu Miasta Poznania przy ul. Matejki 50, a także w sobotę 10 października w godz. od 10:00 do 14:00 na Rynku Łazarskim oraz w mobilnych punktach rowerowych, które pojawią się w niedzielę w Parku Wilsona i w Parku Kasprowicza.

Poniżej przedstawiamy projekty związane z Łazarzem.


PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE

Projekt nr 5 - Budowa ścieżki rowerowej w ciągu ulicy Grunwaldzkiej: 1 820 000 PLN
Opis projektu:
Projekt zakłada utworzenie pierwszego fragmentu trasy rowerowej w ciągu ulicy Grunwaldzkiej pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Bułgarską (stadion) a Rondem Kaponiera (przy MTP) na podstawie koncepcji i projektu ujętego w budżetach miasta na rok 2015 i 2016. Szczegółowe rozwiązania technicznezostaną wybrane przy pracach nad koncepcją i konsultacjach społecznych (planowane przez ZDM na IV kw. 2015 r.).
Uzasadnienie:
Na większości tego odcinka stan chodników jest w opłakanym stanie a ze względu na duży ruch samochodowy poruszanie się po jezdni jest niebezpieczne. Także piesi skorzystają na nowym ciągu komunikacyjnym, gdyż popękane płyty chodnikowe i wysokie krawężniki utrudniają poruszanie się szczególnie osobom starszym i rodzicom z wózkami. Szacunkowy koszt projektu: [zmiana pierwszego punktu kosztorysu na] budowa 2 km trasy rowerowej - ok. 500 000 zł za km.

Projekt nr 7 - Nawierzchnia ul. Kącik: 125 000 PLN
Opis projektu:
Istniejącą nawierzchnią ul. Kącik jest gruntowa. Ulica jest totalnie zaśmiecona, stanowi toaletę dla psów. Chodnik ul. Kącik powstał kilka lat temu z funduszu Rady Osiedla. Projekt przewiduje wykonanie nawierzchni z kostki betonowej na odcinku 90 m.
Uzasadnienie:
Projekt przewiduje powstanie na ul. Kącik kilku miejsc parkingowych, które są bardzo potzrebne przy Rynku Łazarskim - ul. Kącik nie jest przelotowa. Ponadto utwardzenie nawierzchni korzystne jest dla utrzymania czystości. Obecnie ulica nie jest sprzątana.

Projekt nr 18 - Modernizacja pływalni Olimpia: 1 000 000 PLN
Opis projektu:
Projekt przewiduje wymianę niecki basenowej oraz odnowienie szatni na pływalni Olimpia. W ramach remontu niecki basenowej przewidujemy likwidację niecki z blachy aluminiowej i zastąpienie jej nową z glazury. Ponadto, niezbędne będzie usprawnienie wentylacji wraz z odzyskiem ciepła. Projekt przewiduje również odnowienie szatni. W dwóch na cztery szatnie niezbędna jest wymiana szafek. Dodatkowo, w ramach projektu chcielibyśmy dostosować wejście na pływalnie dla osób niepełnosprawnych poprzez montaż podjazdu dla wózków inwalidzkich. Ponadto, przewidujemy też montaż podnośnika umożliwiającego opuszczanie osób niepełnosprawnych do basenu.
Uzasadnienie:
Pływalnia Olimpia jest jedynym obiektem tego typu w tej części miasta. Z basenu korzystają dzieci oraz dorośli, zarówno w ramach zorganizowanych zajęć nauki pływania jak i rekreacji na zasadach półrocznych i rocznych karnetów. Wśród klientów pływalni są również osoby starsze, mieszkańcy Grunwaldu, którzy cenią sobie położenie obiektu. Towarzystwo Sportowe Olimpia nie prowadzi działalności nastawionej na zysk a wszystkie przychody z basenu kierowane są na jego utrzymanie oraz działalność sportową. Pływalnia co roku jest remontowana ze środków własnych Towarzystwa, ale te zasoby umożliwiają tylko przeprowadzenie niezbędnych, podstawowych prac malarskich oraz konserwacyjnych. Obiekt wymaga jednak inwestycji proekologicznych, umożliwiających odzysk ciepła i bardziej ekologiczne funkcjonowanie. Wykonanie nowej niecki wpłynie na bezpieczeństwo oraz komfort korzystających z pływalni dzieci, młodzieży, studentów dorosłych oraz osób starszych. W interesie mieszkańców dzielnicy jest zachowanie tego sportowego obiektu na mapie Poznania, bowiem znaczna część klientów takich jak dzieci upośledzone czy osoby starsze nie są w stanie dojeżdżać na zajęcia basenowe w inne rejony miasta.

Projekt nr 20 - Rock`n`Roll-Bezkolizyjna Platforma Komunikacyjna: 1 000 000 PLN
Opis projektu:
Projekt "Rock and Roll" to oryginalna i innowacyjna koncepcja rozwiązania problemu komunikacji pieszej w rejonie Mostu Dworcowego. Rozwiązaniem jest efektowna i efektywna wieloramienna platforma unosząca się ponad pasmami jezdni i liniami tramwajowymi. Łagodne zejścia i podejścia zapewniają komfort i bezpieczeństwo w poruszaniu się pieszych pomiędzy każdym z siedmiu ramion / kierunków. Komunikacja piesza pomiędzy stronami mostu, przystankami a dworcem nie stanowi już żadnego problemu. Dodatkowo ta efektowna platforma może stać się popularnym miejscem spotkań, ciekawym punktem widokowym i bardzo charakterystycznym obiektem widocznym na satelitarnych zdjęciach Google. Najważniejszym i podstawowym powodem stworzenia tego projektu jest dotychczasowy brak jakiegokolwiek, tym bardziej odważnego, śmiałego pomysłu na rozwiązanie tego komunikacyjnego węzła. Nazwa powstała z powodu podobieństwa tego projektu / jego rzutu z góry do ekstrawaganckiej, rockowej gitary.
Uzasadnienie:
Zapewnienie wszystkim Poznaniakom i przyjezdnym bezpiecznego i bezkolizyjnego poruszania się w tym niezwykle newralgicznym i niebezpiecznym punkcie miasta oraz wymierna oszczędność czasu potrzebnego do przemieszczania się w dowolnym kierunku.

Projekt nr 36 - Remont chodnika przy ul. Jarochowskiego: 2 000 000 PLN
Opis projektu:
Wyremontowanie zniszczonego chodnika, który jest w katastrofalnym stanie i zagraża bezpieczeństwu przechodniów.
Uzasadnienie:
Ulica okala Park Kasprowicza i Arenę, jest więc wizytówką miasta, centralnym punktem na Łazarzu.

Projekt nr 39 - Poprawa bezpieczeństwa skrzyżowania ul. Kasprzaka z ul. Chociszewskiego: 750 000 PLN
Opis projektu:
Projekt zakłada montaż na skrzyżowaniu ul. Kasprzaka z ul. Chociszewskiego sygnalizacji świetlnej.
Uzasadnienie:
Skrzyżowanie ul. Kasprzaka z ul. Chociszewskiego jest najbardziej niebezpiecznym na Łazarzu. Co kilka dni dochodzi tam przeważnie do kolizji samochodowych lub rowerowych. Postawione przez Radę Osiedla lustro nie polepsza sytuacji. Potrzebna jest sygnalizacja świetlna.

Projekt nr 48 - Odnowa pływalni przy Arenie: 2 000 000 PLN
Opis projektu:
Projekt polega na modernizacji Pływalni Letniej, położonej w Parku Kasprowicza w okolicy hali sportowej „Arena”. Obiekt zbudowany w latach `70, z którego korzystało kilka pokoleń mieszkańców Poznania (w zeszłym roku około 17.500 osób), nie spełnia obecnych standardów bezpieczeństwa i wymogów sanitarnych. Projekt ma tchnąć w ten zaniedbany ośrodek sportowy nowe życie i zagwarantować by pływalnia mogła działać bezproblemowo w kolejnych latach. W ramach projektu powstanie funkcjonalna przestrzeń do spędzania czasu wolnego. Teren Pływalni Letniej, porośniętym bujną zielenią, zapewni mieszkańcom Poznania a zwłaszcza dzieciom, rekreację i zabawę na świeżym powietrzu w kontakcie z przyrodą. Zaproponowane rozwiązania obniżą ilość wody koniecznej do uzupełniania basenu oraz wyeliminują konieczność napraw interwencyjnych w trakcie sezonu letniego, wykorzystanie na Pływalni rozwiązań ekologicznych obniży z kolei koszty jej funkcjonowania. W ramach projektu wykonana zostanie modernizacja filtrów i chlorowni, by zapewnić odpowiednią czystość wody. Niecki basenów pokryte zostaną blachą lub folią basenową. Obecnie co roku baseny muszą być od nowa malowane, co powoduje, iż przed każdorazowym ich uruchomieniem ponosić należy znaczne koszty. Ponadto sposób wykonania basenów powodował, iż woda przesiąka do gruntu i należy ją nieustannie uzupełniać. Baseny należy również otoczyć rynną ściekową tak by ograniczyć ubytki wody. Montaż przesuwnego dachu (lub plandeki) pozwoli na zamykanie basenów na noc, dzięki czemu woda będzie utrzymywała wyższą temperaturę. Zastosowanie rozwiązań ekologicznych pomoże obniżyć koszty funkcjonowania obiektu (panele słoneczne, ponowne wykorzystanie tzw. „szarej wody”). Teren Pływalni Letniej powinien zapewniać rozrywkę wszystkim mieszkańcom, bez względu na to do jakiej grupy wiekowej należą. Dlatego też na jej terenie powinien znaleźć się zarówno kreatywny Wodny Plac Zabaw (rozwijający wyobraźnie dzieci poprzez umożliwienie zabawy wodą), wraz ze zjeżdżalnią przy brodziku, jak i plac/miejsce rekreacyjne mogące być miejscem do ćwiczeń (joga, zumba itp.). Umiejscowienie na tym terenie, we współpracy np. z Kolektywem Kąpielisko, Kina Letniego pozwoli na spędzanie na Pływalni czasu również po zmroku.
Uzasadnienie:
Dzięki remontowi Pływalni Letniej w Parku Kasprowicza będzie ona w dalszym ciągu stanowić miejsce rekreacji i spędzania wolnego czasu. Projekt Remontu Pływalni Letniej w pełni odpowiada na potrzeby mieszkańców Poznania, zapewniając im swego rodzaju rekompensatę z tytułu mieszkania z dala od natury. Dzięki jego realizacji zapewnione zostanie w pełni bezpieczne i higieniczne miejsce do zabawy dla wszystkich poznaniaków, w tym w szczególności tych najmłodszych. Dzięki realizacji projektu zapewnione zostanie dalsze funkcjonowanie Pływalni Letniej w Parku Kasprowicza, która w przeciwnym przypadku zagrożona będzie dalszą degradacją i ponownym zamknięciem. Zaproponowane rozwiązania pozwolą na przedłużenie okresu korzystania z basenu (obecnie z powodu swojego stanu technicznego uruchamiany jest on tylko w okresie wakacji szkolnych) oraz poszerzą ofertę aktywności dostępnych na terenie Pływalni Letniej, dzięki czemu będzie mogło korzystać z niej jeszcze więcej poznaniaków. Dzięki rozwiązaniom pozwalającym obniżyć koszty funkcjonowania obiektu możliwe będzie utrzymanie niskich opłat za wstęp i preferencyjne traktowanie rodzin z dziećmi.

Projekt nr 49 - Dwa światy-jeden człowiek: 48 000 PLN
Opis projektu:
Cykl warsztatów i spotkań integrujących środowiska osób niepełnosprawnych umysłowo oraz osób pełnosprawnych. Stworzenie projektu zajęć integracyjnych dla osób niepełnosprawnych wraz z osobami pełnosprawnymi. Tematyka zajęć różnorodna od kulinarii po teatr, film. Dotarcie do osób niepełnosprawnych, nie korzystających z Domów Pomocy Społecznej, ich integracja z osobami pełnosprawnymi, nie będącymi członkami rodzin. Dla członków rodzin stworzenie gru wsparcia, miejsca gdzie będą mogli się spotykać i wymieniać uwagami.
Uzasadnienie:
Opieka zdrowotna mieszkańców miasta Poznania jest zadaniem samorządu. W związku z tym zadanie jest zasadne. Istnieje potrzeba dotarcia i aktywizacji osób, które do tej pory nie korzystały z tego typu wsparcia. Projekt będzie wspierał osoby wykluczone społecznie.

Projekt nr 54 - Centrum Sportów Wrotkarskich "Arena" Poznań: 1 846 900 PLN
Opis projektu:
Główne założenia na pierwszy etap projektu:
1) zewnętrzny, owalny tor wrotkarski o długości bieżni 200 metrów i szerokości 8 metrów o nawierzchni asfaltowej, służący do: nauki jazdy dzieci, młodzieży i dorosłych uprawiania amatorskiej jazdy przygotowywania zawodników reprezentacji Polski we wrotkarstwie szybkim oraz łyżwiarstwie szybkim organizowania wyścigów krajowych i międzynarodowych klasy Mistrzowskiej
Tor przystosowany do zadaszenia oraz uzyskania homologacji FIRS (Światowej Federacji Sportów Wrotkarskich).
2) pośrodku toru płyta o wymiarach 50 metrów x 24 metry, służąca do nauki jazdy, slalomu, roller derby oraz innych sportów, które nadają się wymiarowo do ich uprawiania.
3) trybuny dla widzów
4) oświetlenie mające na celu zapewnienie korzystania z obiektu w godzinach wieczornych
5) pawilony z funkcjami socjalnymi, sanitarnymi oraz pod wynajem (gastronomia, sklep zgodny z charakterem toru i wypożyczalnia wrotek/rolek)
Kolejne etapy projektu (w celu uzyskania homologacji):
6) zadaszenie obiektu
7) instalacja systemów pomiarowych
8) pokrycie toru nawierzchnią Durflex.
Uzasadnienie:
Dziś Poznań bezpiecznego miejsca wrotkarskiego nie ma. Przy stale rosnącej liczbie osób uprawiających sport coraz trudniej znaleźć miejsca nie zatłoczone. Wrotkarstwo jako dyscyplina niezwykle dynamiczna potrzebuje obiektów bezkolizyjnych, ukierunkowanych dla wrotkarzy. Co więcej – projekty torów wrotkarskich, które powstały w Polsce w innych miastach są już realizowane i dofinansowywane przez Ministerstwo Sportu tj. w Tomaszowie Lubelskim, Dusznikach Zdroju oraz we Wrocławiu gdzie w 2017 r. odbędą się Mistrzostwa Świata Sportów Nieolimpijskich jaką jest właśnie wrotkarstwo. Jest to jedyna dyscyplina nieolimpijska, która bezpośrednio przekłada się na dyscyplinę olimpijską jaką jest łyżwiarstwo szybkie. Stąd w Polsce są specjalne dofinansowania na tego typu obiekty, dochodzące do 50% wartości inwestycji. Warto to wykorzystać.

Projekt nr 57 - Renowacja Areny: 450 000 PLN
Opis projektu:
Projekt "Renowacja Areny" jest kontynuacją działań prowadzonych od dwóch lat, które mają na celu poprawę warunków panujących w hali. Dzięki temu w Poznaniu będzie mogło odbywać się więcej imprez artystycznych oraz sportowych, na które bardzo licznie uczęszczają mieszkańcy miasta i okolic. Ponadto dzieci, młodzież oraz dorośli korzystający na co dzień z hali będą mieli stworzone ku temu dużo lepsze warunki.
Uzasadnienie:
HWS Arena jest największą halą widowiskowo-sportową, w której przez dekady odbywały się najważniejsze imprezy sportowe i artystyczne. Renowacja hali w najbliższych latach jest jedynym sposobem na utrzymanie w Poznaniu obiektu, w którym mogą odbywać się imprezy rangi międzynarodowej oraz koncerty największych gwiazd, a także imprezy dziecięce dla wielotysięcznej publiczności. Dzięki projektowi możliwa będzie wymiana parkietu, który jest w bardzo złym stanie, a który w ostatnich latach był jedynie odmalowywany. Parkiet jest absolutnie niezbędnym elementem większości zawodów sportowych oraz wielu imprez artystycznych. Natomiast modernizacja wejścia przyczyni się do usprawnienia gościom imprez wchodzenie oraz wychodzenie z hali, zwiększy ich komfort jak również wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

PROJEKTY DZIELNICOWE - GRUNWALD

Projekt nr 500 - Wzbogacenie infrastruktury rekreacyjno-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 90: 224 800 PLN
Opis projektu:
Propozycja ta obejmuje wykonanie boiska pokrytego sztuczną trawą z możliwością wykonywania na nim takich gier zespołowych jak piłka siatkowa, koszykowa czy "dwa ognie", oraz zamontowanie w jego sąsiedztwie sprzętów siłowni zewnętrznej. W chwili obecnej teren ten pokryty jest spękanym asfaltem, miejscami przerośniętym kępami traw, będącym pozostałością po dawnym boisku. Realizacja projektu wymagałaby rugowania terenu, jego utwardzenia, pokrycia sztuczną nawierzchnią i ogrodzenia z dwóch stron wysokim płotem. Należałoby również usunąć stare słupy, na których zamocowane były tablice do piłki koszykowej i stary słup do mocowania siatki do piłki siatkowej oraz zamontować nowe. Na pasie trawy, ciągnącym się wzdłuż znajdującego się obok, wykonanego 7 lat temu boiska do piłki nożnej zamontowane zostałyby sprzęty siłowni zewnętrznej. Wymagałoby to utwardzenia tego terenu kostką brukową, a następnie zamontowania na tym podłożu zakupionych sprzętów.
Uzasadnienie:
Zrealizowanie niniejszego projektu poszerzyłoby wachlarz form aktywnego spędzania czasu na lekcjach wychowania fizycznego i zajęciach pozalekcyjnych. Zachęciłoby dzieci i młodzież do uczestniczenia w grach zespołowych, rozwijając w nich umiejętność współpracy i wzmacniając więzi koleżeńskie. Sprzęty składające się na siłownię zewnętrzną umożliwią wykonywanie ćwiczeń również tej grupie dzieci, które w danym momencie nie uczestniczą w grach zespołowych. Ponadto, atrakcyjna infrastruktura zachęci dzieci do spędzania przerw międzylekcyjnych na świeżym powietrzu i pozwoli na rozładowanie energii, ukierunkowując zainteresowania młodzieży w stronę rywalizacji sportowej. Doposażenie terenu przyszkolnego w dodatkowe boisko i sprzęty do ćwiczeń fizycznych odciąży znajdujący się na sąsiednim boisku plac zabaw dla młodszych dzieci z klas I -III. Bardzo istotny jest fakt, że inwestycja ta byłaby wykorzystywana również przez mieszkańców pobliskich osiedli w godzinach popołudniowych. Obecny stan opisywanego terenu zwiększa ryzyko kontuzji przebywających na nim dzieci.

Projekt nr 501 - Bezpieczna grunwaldzka droga do szkoły i przedszkola: 500 000 PLN
Opis projektu:
Bezpieczna grunwaldzka droga do szkoły i przedszkola to projekt mający na celu przywrócić poczucie bezpieczeństwa opiekunów dzieci uczęszczających do przedszkoli i szkół w poruszaniu się w przestrzeni swojej okolicy. Ulice przecinające główne ciągi ruchu pieszego do szkół i przedszkoli stały się zbyt niebezpieczne w odczuciu wielkiej grupy mieszkańców nie tylko dla samodzielnego poruszania się uczniów, ale i dla dorosłych. Dlatego uspokojenie ruchu na lokalnych i zbiorczych ulicach, którymi prowadzą drogi do szkół i przedszkoli, jest kluczowym zadaniem dla lokalnych społeczności.
Uzasadnienie:
W dzisiejszych czasach kluczowa dla rozwoju dziecka nauka poruszania się w przestrzeni została stłumiona poczuciem zagrożenia w otoczeniu. Część dzieci dowożonych jest do szkół i przedszkoli z daleka. Ale i opiekunowie dzieci mieszkających w pobliżu przestali zaprowadzać pieszo dzieci do przedszkoli i wysyłać je samodzielnie do szkół ze względu na brak poczucia bezpieczeństwa. Uspokojenie ruchu na ulicach lokalnych i zbiorczych, które zaczęły przenosić ruch uciekający z ulic klas wyższych, wzmocni pewność poruszania się pieszych i dzieci na rowerach w przestrzeni. Tym samym jest zgodne z postulatami Studium Miasta Poznania, poddrodział Ruch Drogowy, Strategią Miasta 2030 - cel strategiczny 3 oraz Miejskim Programem Rewitalizacji.

Projekt nr 502 - Zielony przystanek - Plac Nowakowskiego: 480 000 PLN
Opis projektu:
Projekt polegać będzie na rewitalizacji tego skrawka zieleni przy zbiegu ruchliwych ulic Grunwaldzkiej, Przybyszewskiego. W najbliższym otoczeniu znajdują się kamienice z początku XX oraz Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego. W najbliższym sąsiedztwie placu znajdują się miejsca przesiadkowe linii tramwajowych i autobusowych. Dla mieszkańców Poznania potrzebne byłoby miejsce im przyjazne, gdzie choć na chwilę mogliby odpocząć wśród zieleni. W celu poprawy wizerunku i funkcjonalności tego miejsca planujemy: 1) usunięcie zbędnych drzew i krzewów; 2) przygotowanie terenu pod nowe nasadzenia; 3) posadzenie nowych roślin i odnowienie istniejących; 4) modernizacja szlaków komunikacyjnych – rozbiórka istniejących nawierzchni, odwodnienie terenu, utwardzenie całej nawierzchni placu; 5) modernizacja ścieżek istniejących oraz likwidacja nieużywanych, dobudowa nowych ścieżek w miejscu ścieżek wydeptanych; 6) odnowa istniejącej pergoli, nowe nasadzenia i utworzenie nowych powierzchni wypoczynkowych; 7) wyeksponowanie pomnika Kazimierza Nowakowskiego i jego odnowienie; 8) wymiana lampy usytuowanej w centralnej części placu i zainstalowanie nowych punktów oświetlenia; 9) modernizacja części z placem zabaw, wymiana nawierzchni i dodanie nowych urządzeń zabawowych; 10) wykonanie mini -siłowni zewnętrznej od strony ul. Niecałej; 11) w centralnym miejscu placu wykonanie „oczka” wodnego; 12) ustawienie nowych ławek i koszy na śmieci; 13) ustawienie stojaków rowerowych.
Uzasadnienie:
Projekt polega na rewitalizacji tego skrawka zieleni przy zbiegu ruchliwych ulic w otoczeniu kamienic, które nie posiadają ogródków. Plac jest miejscem spacerów i odpoczynku. Nawierzchnia w centralnej części placu wykonana z tłucznia przerośniętego chwastami, brak roślinności, drzew i krzewów zachęcających do odpoczynku. W północnej części placu usytuowana jest pergola za którą znajduje się plac zabaw i mini siłownia. Stan i wiek roślinności placu jest różny. Na placu można zauważyć wydeptane ścieżki, które sugerują potrzeby pieszych różne od wcześniej wytyczonych ścieżek. Dzięki odnowieniu i modernizacji placu będzie on stanowić miejsce rekreacji a nie tylko ścieżkę komunikacyjną. W zwartej zabudowie centrum miasta brakuje miejsc, w których można chociaż chwilę odpocząć od ulicznego zgiełku w otoczeniu przyrody. Dzięki realizacji projektu zapewnione zostanie w pełni bezpieczne i higieniczne miejsce do wypoczynku dla wszystkich poznaniaków.

Projekt nr 503 - Budowa wyniesiony przejść dla pieszych na ulicy Jarochowskiego i ograniczenie prędkości do 30 km/h: 250 000 PLN
Opis projektu:
Ulica Jarochowskiego (od Hetmańskiej do Wyspiańskiego) zaczęła pełnić w świadomości kierowców objazd dla zakorkowanej ulicy Reymonta. Niestety brak dostatecznej ilości miejsc parkingowych powoduje, że samochody nie parkują w określonej przepisami odległości (10 metrów) od przejść dla pieszych i niejednokrotnie pieszy po prostu pojawia się nagle na "zebrze" zza samochodu, np. dostawczego. Ponadto należałoby się zastanowić nad budową progów zwalniających. Wieczorem i w nocy Jarochowskiego staje się prostą drogą, po której szaleńcy jeżdżą ponad dozwoloną prędkość. Podsumowując: proponuję połączyć progi zwalniające i przejścia dla pieszych w wyniesione przejścia dla pieszych, bo to tych uczestników trzeba chronić najbardziej. Ograniczenie prędkości jest wymagane w przypadku budowy takich przejść, więc przydałoby się od razu na całej długości ulicy. Dodatkowo można się zastanowić nad punktowym łataniem dziur przy Klinice św. Rodziny.
Uzasadnienie:
Brak dostatecznej ilości miejsc parkingowych powoduje, że samochody nie parkują w określonej przepisami odległości (10 metrów) od przejść dla pieszych i niejednokrotnie pieszy po prostu pojawia się nagle na "zebrze" zza samochodu, np. dostawczego. Wieczorem i w nocy Jarochowskiego staje się prostą drogą, po której szaleńcy jeżdżą ponad dozwoloną prędkość.

Projekt nr 505 - Zasadzenie drzew na ul. Łukaszewicza oraz krzewów na narożniku ul. Łukaszewicza/ Stablewskiego: 65 000 PLN
Opis projektu:
Na odcinku od ul. Caliera do ul. Potockiej istnieją miejsca na posadzenie drzew. Projektuje się nasadzenie drzew na tych pustych miejscach. istniejący teren przy ulicach Łukaszewicza i Stablewskiego jest zaniedbany. Kilka lat temu na części tego terenu nasadzono kilka krzewów i roślin ozdobnych, które zostały zaniedbane i zaśmiecone. Projektuje się uporządkowanie części istniejącej oraz nasadzenie na pozostałym terenie zieleni oraz opłotowanie całego terenu.
Uzasadnienie:
Uzasadnienie dla realizacji projektu Poprawa etetyki i ochrony środowiska.

Projekt nr 508 - Rowerowy Łazarz: 125 000 PLN
Opis projektu:
Projekt zakłada wyznaczenie miejsc poruszania się rowerów na Łazarzu, poprzez wyznaczenie na jednokierunkowych ulicach kontrapasów dla rowerów. Przeznaczenie na odcinku od skrzyżowania Głogowska/Hetmańska do Mostu Kolejowego części jednego pasa prawego na parkowanie równoległe przy chodniku - co zadba o potrzeby osób niepełnosprawnych. Wyznaczenie na pozostałej części (od lewego pasa) kontrapasów rowerowych. Ustawienie sygnalizacji świetlnej z 70km/h na 50km/h. Zwężenie jezdni na przejściach. Rozwiąże to problem parkowania na chodnikach oraz zastawiania miejsc przez auta dostawcze.
Uzasadnienie:
Na Łazarzu kompletnie nie ma ścieżek rowerowych i nie ma miejsca, gdzie by je wybudować. Jest przez to dużo wypadków, potrąceń, gdzie wiadomo, że ofiarami są rowerzyści. Łazarz ma również palący problem z ogromną ilością samochodów, które są parkowane przeważnie na sporej części chodników, utrudniając przejście pieszym, nie wspominając o wózkach.

Projekt nr 515 - Rozbudowa Placu Zabaw w Parku Wilsona: 181 500 PLN
Opis projektu:
W związku z brakiem miejsc do zabawy dla dzieci na Łazarzu - jest ich niewiele - proponuję doposażenie istniejącego małego Placu Zabaw w Parku Wilsona o huśtawki, karuzelę, urządzenia zabawowe. Park ten jest idealnym miejscem do dziecięcych zabaw i wiele z nich z opiekunami korzysta w tej chwili z istniejącego, niestety małego i niedostosowanego placu zabaw.
Uzasadnienie:
Plac zabaw w Parku Wilsona jest obecnie za mały oraz niedostosowany do potrzeb dzieci. W tej części dzielnicy brakuje miejsc przeznaczonych dla najmłodszych oraz ich opiekunów. Inne lokalizacje są dość odległe, a kiedy opiekun ma po pracy ok. godzinę czasu, zanim się ściemni, nie ma czasu na dojazdy, chciałby poświęcić chociaż tą chwilę dziecku na świeżym powietrzu.

Projekt nr 519 - Fontanny w Parku Wilsona: 105 000 PLN
Opis projektu:
Projekt zakłada napowietrzanie poprzez zastosowanie aeratorów w stawach Parku Wilsona.Ma korzystny wpływ na organizmy wodne (np. ryby), zapobiega występowaniu zastoisk/stref beztlenowych, ogranicza rozwój glonów i ma wpływ na poprawę jakości wody w zbiorniku. Proponowany typ aeratora fontannowego ma możliwość podświetlenia co uatrakcyjni stawy w Parku Wilsona, czyli przyjemne z pożytecznym. Wytyczne oraz wstępny kosztorys w załączniku.
Uzasadnienie:
Projekt zakłada nie tylko dodatkowe atrakcje dla odwiedzających Park Wilsona czy Palmiarni w postaci podświetlanych fontann w stawach. Dzięki zamontowaniu aeratorów zmieni się również jakość powietrza w okolicy. Skorzysta na tym także "środowisko" wodne zamieszkujące stawy.

Projekt nr 520 - 100 Drzew dla Łazarza: 114 500 PLN
Opis projektu:
Projekt 100 Drzew dla Łazarza ma na celu przywrócenie nasadzeń w miejscach gdzie jeszcze niedawno rosły drzewa. W granicach Łazarza jest co najmniej 150 takich pustych miejsc. W tej chwili stanowią one smutny obraz degradacji ulic, które mają olbrzymi potencjał. Przygotowana mapka jest wynikiem inwentaryzacji przeprowadzonej przez autora projektu. Poprzez obsadzenie drzewami, zaznaczone na mapce ulice w łatwy sposób mogą znowu stać się bardziej przyjaznymi dla człowieka. Realizacja projektu uwzględnia posadzenie odpowiednio dobranych gatunkowo drzew w miejscach wskazanych na mapce Łazarza zielonymi punktami. Każdy zielony punkt oznacza pusty kwadrat w chodniku z wyciętym lub uschniętym drzewem lub dogodne do kontynuacji ciągu nasadzeń. Odpowiedni gatunek oznacza gatunek i odmianę drzewa odporną na warunki miejskie i zasolenie, dopasowanych do ewentualnego kontekstu ciągu nasadzeń. Projekt uwzględnia także obróbki brukarskie dookoła drzewa, zabezpieczenie bruku lub płyty chodnikowej krawężnikiem oraz zabezpieczenie drzewa metalowym słupkiem lub pałąkiem aby nie zostały uszkodzone przez samochody. 146 miejsc ze 150 zaznaczonym na mapce nie wymaga rozbierania kostki brukowej, chyba że zajdzie potrzeba poszerzenia miejsca w celu powiększenia misy na korzenie. Projekt 100 drzew dla Łazarza uwzględnia ewentualną weryfikację zaproponowanych miejsc przez ZDM, dlatego spośród 150 zaznaczonych na mapce liczymy na 100 w których takie nasadzenia są realne i najbardziej potrzebne.
Uzasadnienie:
Wprowadzenie nasadzeń drzew zwłaszcza w ciągach ulic gęsto zabudowanego Łazarza stosunkowo małym kosztem przyczyni się do znacznej poprawy wizerunku dzielnicy. Zdegradowane dziury rozjechane przez parkujące samochody zamienią się w zadbane drobne azyle zieleni, której na wielu ulicach bardzo brakuje. Co więcej poprawa często zniszczonego chodnika lub kostki brukowej dookoła posadzonego drzewa poprawi jakość poruszania się po Łazarzu. 100 Drzew dla Łazarza znacznie poprawi estetykę dzielnicy i jakość życia mieszkańców.

Projekt nr 524 - Kontraruch rowerowy na Grunwaldzie: 125 000 PLN
Opis projektu:
Kilka tablic wystarczy, żeby na osiedlowych uliczkach dopuścić ruch rowerowy pod prąd. Dzięki temu rowerzyści spokojnie i legalnie przejadą nimi pod prąd, skracając sobie trasę i unikając zatłoczonych arterii samochodowych. Rozwiązanie na ulicach o uspokojonym ruchu nie wymaga wyznaczania kontrapasa rowerowego, a jedynie oznakowania dopuszczenia jazdy rowerów w obu kierunkach. To rozwiązanie bardzo bezpieczne - stosuje się je powszechnie w miastach Europy zachodniej, ale występuje ono również w Polsce. Projekt zakłada opracowanie koncepcji wprowadzenia kontraruchu na 34 grunwaldzkich ulicach jednokierunkowych i jej częściowe wdrożenie na wybranych ulicach.
Uzasadnienie:
Projekt zakłada sporządzenie koncepcji dopuszczenia ruchu rowerowego pod prąd na 34 osiedlowych uliczkach Grunwaldu, a także wdrożenie go na wybranych z nich przy założeniu, iż całkowity koszt nie przekroczy 120 złotych. Ulica, rejon ulic: ulice, których dotyczy projekt (kolejność wg lokalizacji): Ognik, Płomienna, Modra, Jesienna, Poranek, Grodziska, Wolsztyńska, Zbąszyńska, Opalenicka, Trybunalska, Miecznikowska, Podkomorska, Senatorska, Kanclerska, Podstolińska, Cześnikowska, Husarska, Rycerska, Włodkowica, Lubeckiego, Skarbka, Obozowa, Tęczowa, Strzecha, Rynarzewska, Rogalińskiego, Biedrzyckiego, Cybulskiego, Nehringa, Bogusławskiego, Grottgera, Siemiradzkiego, Kossaka i Chełmońskiego.

Projekt nr 525 - Zielony Łazarz – Drzewa i chodnik na ul. Jarochowskiego: 500 000 PLN
Opis projektu:
W ramach projektu wzdłuż ul. Jarochowskiego, na odcinku 500 m od skrzyżowania z ul. Limanowskiego do skrzyżowania z ul. Stablewskiego, zostałyby nasadzone drzewa i krzewy, dzięki czemu ta ruchliwa ulica zyskała by należną jej oprawę wizualną. Ponadto konieczne jest wykonanie remontu chodnika, który na całej długości ulicy jest zniszczony, a miejscami jest wręcz w stanie katastrofalnym z powodu rozjechania go przez parkujące samochody. Dodatkową zaletą realizacji tego zadania będzie uporządkowanie parkowania na tej ulicy. Dla tej ulicy, na całym wnioskowanym przebiegu, sporządzony został przez Zarząd Dróg Miejskich projekt remontu, który nie doczekał się realizacji z powodu braku środków. Projekt ten został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Osiedla Św. Łazarz 25 maja 2013 r.
Uzasadnienie:
Celem projektu jest nasadzenie na ul. Jarochowskiego drzew oraz wykonanie kompleksowego remontu chodnika. Dzięki realizacji tego zadania ulica ta zyska zupełnie nowy wygląd. Przy powyższej ulicy znajduje się gimnazjum, liceum, szpital ginekologiczno-położniczy, Hala Widowiskowo-Sportowa „Arena” oraz Park Kasprowicza. Wszystko to sprawia iż jest to ulica o dużym natężeniu ruchu samochodowego i pieszego. Z uwagi na jej długość wszelkie inwestycje powstrzymujące proces degradacji infrastruktury tej ulicy wiążą się z dużymi kosztami i przewyższają możliwości finansowe Rady Osiedla Św. Łazarz. Nasadzenie drzew i zieleni na tej ulicy oraz wykonanie remontu chodnika spotka się z pewnością z życzliwym odbiorem okolicznych mieszkańców, którzy zyskają nie tylko estetyczną ulicę ale również prosty chodnik po którym będą mogli się wygodnie poruszać (należy w szczególności pamiętać pod tym kontem o osobach starszych oraz rodziców wożących swoje dzieci w wózkach).


Komentarze (12)

16-10-2015 22:22:59
Bazyli
Jeszcze proszę rozważyć jako PILNE: - zmiana wizerunku targowiska Rynek Łazarski (od tylu lat to obiecuje każdy zespół radnych) - nowy chodnik na ul. Dmowskiego (od R. Łazarskiego do Stablewskiego) - tam obecnie można skręcić nogi; a także nawierzchnia ulicy Dmowskiego (same studzienki i połatane dziury)
12-10-2015 19:09:49
Jan
Fajnie, że jest sporo projektów dotyczących Łazarza. Szkoda, że osoby zgłaszające nie porozumiały się. Np. są trzy projekty dotyczące Jarochowskiego, a to oznacza, że szansa na wybranie któregokolwiek z nich jest mniejsza (bo głosy rozłożą się pomiędzy te projekty). Być może warto, żeby w przyszłym roku Rada Osiedla Łazarz podpowiedziała/skoordynowała/zarekomendowała kilka projektów. Dzięki temu szansa ich wyboru w głosowaniu wzrośnie.
07-10-2015 11:14:05
goniec
projekt ogólnomiejski nr 26 - przeszło połowę budżetu przeznaczone jest na pensje i ubiory dla trenerów i instruktorów. łatwa kasa...???
06-10-2015 21:49:29
L.D.
To prawda, że w obecnej sytuacji powinna znależć sie wśród projektow ul. Kolejowa oraz Rynek Łazarski ( bo nie wiadomo jak i kiedy ziszczą się obietnice), np. na Rynku podziemne pojemniki na śmieci.
06-10-2015 16:31:01
rozsądny obywatel
Autor projektu Rock`n`Roll-Bezkolizyjna Platforma Komunikacyjna ma chyba coś z głową. Platforma unosząca się ponad pasmami jezdni i liniami tramwajowymi za 1 mln zł, skoro samo przejście dla pieszych kosztuje niespełna 500 tys. zł. Gość chce nam zafundować kolejny bubel? Już wystarczy kładka, jaką chce wybudować Trigranit dla PKP nad peronami.
06-10-2015 13:46:29
Ania
Najsensowniejsze projekty to odnowa pływalni, renowacja Areny i centrum wrotkarskie. Głos oddany.
06-10-2015 12:05:43
morlock
@pyra. Łazarek to inna bajka. Se poczytaj http://lazarz.pl/?id=2&nr=9104. A co do reszty to zgadzam się z Tobą, Ostatnim normalnym i poznaniakiem.
06-10-2015 10:28:08
pyra
Niektóre projekty się powtarzają - nie za dużo tego Jarochowskiego i drzew? Faktycznie dziwne, że nie ma remontu ulicy Kolejowej i Rynku Łazarskiego do kompletu.
06-10-2015 10:23:58
Nikita
do poznaniak ... jak sądzę miasto pewnie nie zrobi, dlatego zostały zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Zresztą w tym roku, jest większa pula pieniędzy do rozdziału przez poznaniaków a tym samym mniejsza do zadecydowania przez urzędników urządu miasta.
06-10-2015 10:07:33
tonny
az dziwne, ze nie zgloszono tam remontu Kolejowej
06-10-2015 10:01:14
Ostatni normalny
@poznaniak - zgadzam się. I sam nie zagłosuje na rzeczy, które powinny być wykonane przez miejskie spółki. Jednak z drugiej strony nie dziwię się np. mieszkańcom ulicy Kącik. Lepiej, żeby zrobić coś z budżetu obywatelskiego niż czekać kolejne sto lat, aż miasto dostrzeże problem.
06-10-2015 08:38:26
poznaniak
Nawierzchnia ul. Kącik, remont chodnika przy ul. Jarochowskiego - ktoś mądry zgłosił to do projektów ogólnomiejskich? Kretyn. Większość z tych projektów jest po prostu śmieszna, jak Bezkolizyjna Platforma Komunikacyjna. Zgłaszanie projektów takich jak renowacja Areny również jest śmieszna, to są zadania, które miasto powinno robić.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: