Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kultura wraca na Łazarz. W budynku dawnego kina Olimpia od grudnia będą działać teatry alternatywne - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kultura wraca na Łazarz. W budynku dawnego kina Olimpia od grudnia będą działać teatry alternatywne
29-09-2015 01:14   Janusz Ludwiczak
To już pewne. Teatr Strefa Ciszy i Scena Robocza przeniosą się do budynku, w którym mieściło się kino Olimpia. Gmach ma zostać wyremontowany. Inwestycja będzie kosztować ok. 12 mln zł. Docelowo w budynku dawnego kina Olimpia powstanie centrum teatrów alternatywnych i niezależnych.

Jak już informowaliśmy do końca października Scena Robocza i Teatr Strefa Ciszy muszą opuścić barak przy ul. Grunwaldzkiej 55. Uniwersytet Medyczny chce tam wybudować Szpitalny Oddział Ratunkowy, którego brakuje na Grunwaldzie. Ponadto rozbudowany ma zostać szpital kliniczny nr 2 im. H. Święcickiego, który mieści się przy ul. Przybyszewskiego 49. Docelowo miałby tu powstać oddział transplantologii i okulistyki.

Wiceprezydent Jędrzej Solarski zdecydował, że Scena Robocza przeniesie się do budynku po kinie Olimpia.

Budynek Olimpii stoi i niszczeje, dlatego na czwartym piętrze w ciągu półtora miesiąca swoje miejsce znajdzie Teatr Strefa Ciszy. Na pewno będzie miał lepsze warunki do tworzenia kultury i sztuki niż obecnie. Będziemy musieli przystosować ten budynek, dlatego na wtorkowej sesji radni będą głosować zmianę w tegorocznym budżecie w kwocie niespełna 400 tysięcy złotych na niezbędne prace remontowe. Są to pieniądze z oszczędności w budżecie miasta na ten rok – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Sam budynek przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Matejki ma zostać wyremontowany. Inwestycja ma kosztować od 12 do 15 milionów złotych. Na ten cel miasto chce pozyskać bezzwrotną pożyczkę lub kredyt z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W budynku tym nie ma przyłącza gazowego, jest stara kotłownia. Gmach, który ma 5 tys. m kw. powierzchni wymaga gruntownego remontu. Wstępne koszty ZKZL oszacował na 12-15 mln zł. Chcielibyśmy również pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację, a także poprosić samorząd województwa o dofinansowanie – dodaje wiceprezydent Jędrzej Solarski.

W grudniu na czwarte piętro Olimpii wprowadzi się Teatr Strefa Ciszy i Scena Robocza.

To krok w stronę budowania sceny i ratowania obiektu, który jest w gestii miasta i powinien pełnić funkcję kulturalną. Mamy duże plany. W grudniu będziemy chcieli pokazać premierę Teatru Biuro Podróży. Budynek kina Olimpia będzie mógł stać się miejscem, gdzie kultura niezależna znajdzie swoje miejsce. Dzięki nowej siedzibie będziemy mogli w przyszłym roku przygotować osiem premier, czyli tyle co w Teatrze Nowym czy Polskim. Będziemy chcieli również podjąć współpracę międzynarodową z ośrodkami rezydencyjnymi, również formacją czesko-izraelską. W baraku przy Grunwaldzkiej 55 mieliśmy do dyspozycji 80 metrów kwadratowych. Nowa siedziba to będzie Hilton w porównaniu do warunków, w których byliśmy przez 13 lat. Łącznie na jednym piętrze będzie do dyspozycji 857 m kw., w tym dwie sale o powierzchni 200 i 150 m kw. – mówi Adam Ziajski, szef Teatru Strefa Ciszy.

W budynku przy zbiegu ulic Matejki i Grunwaldzkiej mają odbywać się spektakle również innych teatrów alternatywnych z całej Polski. W Olimpii ma powstać również restauracja i galeria sztuki.


W budynku przy ul. Grunwaldzkiej 22, przy skrzyżowaniu z ul. Matejki od połowy XX wieku mieścił się Dom Kultury Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Później powstało Kino Olimpia, które istniało do 2004 roku. Po nim działał tutaj, od 2006 roku Teatr Rewiowy "Viva", który z powodu problemów finansowych został zlikwidowany w styczniu 2008 roku. Jeszcze do niedawna pomieszczenia po Olimpii wynajmowała Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, a później kształcili się tutaj studenci wydziału Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. Niedawno uczelnia przeprowadziła się do nowej siedziby przy ul. Bułgarskiej.

Do obiektu tego miał przeprowadzić się Teatr Muzyczny. W 2009 roku obiekt po dawnym kinie Olimpia został przekazany Miastu przez dotychczasowego właściciela, Policję, a ściślej Skarb Państwa. Obecnie budynek jest pusty. Zniknął również neon "Olimpia" z dachu budynku.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: