Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rocznica wyzwolenia Poznania: z Łazarza na Rataje już od 30 lat - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rocznica wyzwolenia Poznania: z Łazarza na Rataje już od 30 lat
21-02-2009 22:36   Janusz Ludwiczak
23 lutego 1979 roku w rocznicę wyzwolenia Poznania otwarto nową trasę tramwajową przez ówczesnej pola z tamtejszej ulicy Zamenhofa (dzisiejsze Jana Pawła II) na Os. Lecha. MPK i KMPS zapraszają w niedzielę i poniedziałek na obchody 30-lecia trasy kórnickiej.

W kolejną rocznicę wyzwolenia Poznania, dokładnie 30 lat temu - 23 lutego 1979 roku otwarta została nowa trasa tramwajowa z ówczesnej ulicy Zamenhofa (dziś Jana Pawła II) przez łąki i pola na Osiedle Lecha, gdzie zlokalizowano trzytorową pętlę tramwajową.

Nieustannie od 30 już lat Łazarz z Ratajami łączy także linia tramwajowa nr 5 , która przez te trzy dekady najpierw w 1992 roku wydłużono na Stomil przez Górny Taras Rataj, a piętnaście lat później zamiast przzez Strzelecką, Most Królowej Jadwigi i Rondo Rataje skierowano ją przez Plac Bernardyński i Most Św.Rocha. Mimo zmian od trzydziestu już lat "piątka" łączy Górczyn i Łazarz z Trasą Kórnicką i Ratajami. Linia ta była pierwsza, która jeździła tym ratajskim szlakiem.

Podczas ponad ćwierćwiecza zmieniał się też tabor "piątki". I tak w 1988 roku nie tylko na dworzec kolejowy, ale i właśnie na Rataje mogliśmy dojeżdżać trójwagonowymi pociągami złożonych z wagonów typu 105Na. Takie "trójskłady" jeździły na linii nr 5 przez sześć lat - do 1994 roku.

Łazarz z Trasą Kórnicką nie tylko łączyły "trójskłady" na "piątce", ale okólna linia tramwajowa nr 0, która przejeżdżała przez naszą dzielnicę. Okólna "zerówka" powstała dokładnie dwadzieścia lat temu i kursowała na trasie: OSIEDLE LECHA - Jedności Słowiańskiej (dzisiejsza Chartowo i Żegrsze) - Hetmańska - Głogowska - Most Dworcowy - Towarowa - Marchlewskiego (obecnie Królowej Jadwigi) - Krzywoustego - Rondo Rataje - Zamenhofa (ob. Jana Pawła II) - Trasa Kórnicka - OSIEDLE LECHA. 1 stycznia 1992 roku nieznacznie zmodyfikowano trasę "zerówki" kierując zamiast Mostem Dworcowym i Królowej Jadwigi przez Most Teatralny, Plac Wielkopolski i Rondo Śródka. Okólna linia nr 0 została zlikwidowana równo dziewięć miesięcy później wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Trasę Kórnicką z Łazarzem połączyła także linia nr 11, która od 1 września 1999 roku do 28 lutego 2005 roku jeździła z Piątkowskiej al.Wielkopolską, Roosevelta, Głogowską, Hetmańska, Żegrzem i Chartowem do pętli na Zawadach.

Z okazji 30-lecia Trasy Kórnickiej Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Klub Miłośników Pojazdów Szynowych zapraszają do przejażdżek linią tramwajową nr 23, która podobnie jak 30 lat temu jeździć będzie na trasie: OSIEDLE LECHA - Kórnicka - Zamenhofa (Jana Pawła II) - Rondo Rataje - Marchlewskiego (Królowej Jadwigi) - Strzelecka - Marcinkowskiego - LAMPEGO (GWARNA). "Dwudziestkętrójkę" obsługiwać będą dwa historyczne tramwaje: N+Nd (zwany "enką" lub też "trumną") oraz 102Na ("stodwójka"). Przejazdy tramwajami będą nieodpłatne, a w pojazdach członkowie KMPS prowadzić będą kwestę na rzecz ratowania starych bimb. Tramwaje odjeżdżać będą od 12 do 16 co pół godziny. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie: www.trasakornicka.mpk.poznan.pl.

Natomiast w poniedziałek, 23 lutego na trasę linii tramwajowej nr 5 (która jako pierwsza jeździła na Osiedle Lecha) wyjadą najstarsze i najnowsze tramwaje eksploatowane przez MPK Poznań. Będą to wagony 102Na i 105N przywrócone do stanu fabrycznego z lat 70-tych, niskopodłogowce Tatra, Combino i Puma oraz kilka zmodernizowanych w firmie Modertrans wagonów typu Moderus Alfa. Tego dnia na "piątce" pojawią się więc wszystkie typy poznańskich bimb od najstarszego do najnowszego.
Ponadto z Górczyna o godz. 12:11, 14:01 i 15:51 odjeżdżać będzie zabytkowy wagon typu 102Na #71, w której będzie można zobaczyć okolicznościową wystawę.


Komentarze (1)

22-02-2009 15:54:57
madzia
Pamiętam słynną zerówkę. Jeździłam nią często do moich dziadków jako dziecko. Taka okrężna linia jest chyba teraz tylko we Wrocławiu.
Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: