Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad stuletni wiąz w Parku Wilsona zagraża przechodniom - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ponad stuletni wiąz w Parku Wilsona zagraża przechodniom
24-09-2015 08:23   Janusz Ludwiczak
Ponad stuletni wiąz, rosnący tuż przy wejściu głównym, nad stawem w Parku Wilsona zagraża przechodniom. Palmiarnia chce ratować drzewo, jednak może ono w każdej chwili runąć na spacerujących przechodniów.

W kwietniu na zlecenie Palmiarni zostało przeprowadzone "bezinwazyjne badanie stanu zdrowotnego ponad stuletniego wiązu przy użyciu tomografu dźwiękowego". Badanie miało sprawdzić czy stan drzewa nie zagraża spacerowiczom. Ogromny wiąz może w każdej chwili runąć na przechodniów.

Jest to dla nas ważne drzewo, które jest wizytówką Parku Wilsona, znajduje się wejściu głównym, jednak podstawą jest bezpieczeństwo. Dlatego zastanawiamy się czy drzewo zachować czy jednak wyciąć. Przeprowadzimy ekspertyzę przez dendrologa. Jeśli zachowany drzewo ogrodzimy jego podstawę i zabezpieczymy je. Tam gromadzą się śmieci, drzewo było już podpalane – powiedział Przemysław Szwajkowski, dyrektor Palmiarni.

W 2013 roku i w tym roku przeprowadziliśmy badania, polegające na założeniu specjalnych czujek, a następnie przy użyciu tomografu dźwiękowego "Picus 3" wpuszczeniu fal radiowych do drzewa. Następuje destrukcja tkanki drzewa, a jego korona zredukowała się o 20 procent. Mamy już ekspertyzę z Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu Wydziału Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego, z której wynika, że raczej drzewo musi zostać usunięte. Drzewo co roku wydaje liście, jest zielone, ale w każdej chwili może przewrócić się na przechodniów – dodaje Marek Krzyżaniak, zastępca dyrektora Palmiarni.

Palmiarnia prosi o opinie również samych mieszkańców. Z jednej strony drzewo to cenny okaz przyrodniczy, które w Parku Wilsona rośnie od ponad stu lat. Wiadomo, że drzewo rosło już, kiedy Park Wilsona był Ogrodem Botanicznym. Przypomnijmy: w 1902 r. Towarzystwo Upiększania Miasta przekazało szkółkę miastu i udostępniono ją publiczności. Powstał tu pierwszy w Poznaniu ogród botaniczny (urządzanie parku zakończono w 1904 według projektu Hermana Kube). Miejski Ogród Botaniczny funkcjonował do 1925 r., następnie przeniesiono go na ul. Dąbrowskiego, gdzie istnieje do dziś.

Z drugiej strony wiąz może w każdej chwili zawalić się na przechodniów. To cud, że nic się nie stało podczas letnich nawałnic.

Czy ponad stuletni wiąz w Parku Wilsona powinien zostać wycięty czy zachowany? To samo pytanie zadajemy również w naszej sondzie na stronie głównej www.lazarz.pl. Czekamy na Państwa głosy i opinie w komentarzach.


R E K L A M A

Komentarze (10)

03-10-2015 13:24:47
em
Nie wiąz a wiązowiec zachodni panie redaktorze. Drzewo jest monitorowane i obumiera w bardzo szybkim tempie, badania były powtarzane przez specjalistę w zakresie chirurgii drzew i tak naprawdę decyzja zależy od specjalistycznej opinii dendrologicznej. Ale prawda jest taka że jeśli w krótkim okresie czasu zachodzą znaczące zmiany wpływające na statykę drzewa to uratowanie go jest raczej mało prawdopodobne.
27-09-2015 13:01:57
Negatyw
Jeśli Palmiarnia nie wie jak to zabezpieczyć, to czas wymienić szefostwo!
25-09-2015 18:04:34
anka$w
Trzeba ratowac drzewo :-). Ja mam super wspomnienia z dziecinstwa z nim zwiazane... ach.... stuletnie drzewo to nie byle jakie drzewo... to jest okaz o ktory trzeba dbac... :-)
25-09-2015 08:50:29
x
" Jeśli zachowamy drzewo, to ogrodzimy je ..." - to w czym problem, jak są już takie plany?
25-09-2015 08:43:56
x
@As-sadaka Świetny komentarz, nic dodać, nic ująć. Gratuluję!
24-09-2015 11:55:39
As-sadaka
Dziwna logika -to cud, że się nie zawaliło??? To chyba raczej dowód, że nie jest z nim aż tak źle! Pewnie że łatwiej wyciąć niż leczyć, zabezpieczać, można będzie tam np. piękną budkę z lodami postawić...
24-09-2015 11:24:21
M.
Nie rozumiem dlaczego drzewo miałoby nagle zagrozić bezpieczeństwu osób spacerujących po parku. Akurat to drzewo znajduje się dość daleko od alejki. No chyba, że Pan Dyrektor wytnie je w trosce o bezpieczeństwo wędkarzy i osób korzystających z kąpieli w stawku :) A tak już zupełnie serio - z takim podejściem dęby Czech i Lech już dawno powinny pokłonić się drwalom. Na szczęście nikomu to jeszcze nie przyszło do głowy. Mam nadzieję, że i w tym przypadku zwycięży zdrowy rozsądek. I przy okazji, może już teraz należy pomysleć o posadzeniu w okolicy drzewa, które w przyszłości godnie zastąpiłoby wspomniany wiąz. PS. Bardzo podoba mi się zdanie o "gromadzeniu się śmieci". Pewnie same tu przychodzą.
24-09-2015 09:36:26
jimmy
Inne drzewa padły w czasie nawałnic, a wiąz stoi, więc nie jest z nim tak źle. Trzeba go wzmocnić i broń Boże nie wycinać!
24-09-2015 09:24:39
Szczur
Myślę, że współcześnie są technologie pozwalające to drzewo zachować. W końcu jest żywe. Nawet, gdyby miało to nieco kosztować. W końcu to drzewo - symbol.
24-09-2015 09:09:11
morlock
Nie jestem dendrologiem ani żadnym botanikiem ale włócząc się po kraju widywałem drzewa z wypróchniałym środkiem pnia wypełnione (na moje oko) cementem. Spoiwa wyglądała na wieloletnie a drzewa nie były martwe. Z resztą mamy XXI wiek i jakieś technologie zabezpieczające tego tupu pomniki przyrody chyba istnieją?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: