Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wybrano nowego dyrektora Palmiarni. Park Wilsona stanie się znów ogrodem botanicznym? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wybrano nowego dyrektora Palmiarni. Park Wilsona stanie się znów ogrodem botanicznym?
12-09-2015 10:46   Janusz Ludwiczak
Przemysław Szwajkowski został nowym dyrektorem Palmiarni. Szklarnia w Parku Wilsona ma pokazać większe kolekcje roślin. Wśród planów jest zmiana układu alejek. Również zmiany mają być w Parku Wilsona. Jedną z koncepcji jest obsadzenie roślinami alpinarium. Park Wilsona ma znów pełnić funkcje ogrodu botanicznego.

O nowym dyrektorze Palmiarni poinformowało Radio Merkury. Kandydaci, którzy startowali na to stanowisko musieli posiadać wykształcenie wyższe magisterskie, minimum pięcioletni staż pracy - w tym dwuletnie doświadczenie w kierowaniu zespołem oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie w obszarze ochrony przyrody, znajomość regulacji prawnych dotyczących ochrony przyrody. Kandydaci musieli również posiadać znajomość problematyki będącej przedmiotem działalności Palmiarni Poznańskiej i Parku Wilsona, a także doświadczenie na stanowisku kierowniczym w strukturach jednostki o podobnym charakterze (ogród, park). Dyrektorem Palmiarni Poznańskiej został Przemysław Szwajkowski.

Park Wilsona wymaga zmian. Jest pięknym zabytkowym parkiem. Będziemy chcieli udostępnić zwiedzającym w pełni obsadzone alpinarium. Park Wilsona był pierwszym ogrodem botanicznym w Poznaniu, taką charakterystykę powinien utrzymywać. Powinniśmy być świadomi, że warto dbać o te rośliny i że one nas otaczają i stanowią nasze miejsce egzystowania – powiedział w Radiu Merkury Przemysław Szwajkowski, nowy dyrektor Palmiarni.

W planach nowego dyrektora jest również poprawa bezpieczeństwa w Parku Wilsona i przeprowadzenie termomodernizacji Palmiarni przez uszczelnienie szklanych pawilonów. Pojawić mają się również kolekcje roślin wodnych, a zmienić ma się układ alejek, tak by goście mogli jeszcze lepiej zwiedzać Palmiarnię.

Przemysław Szwajkowski zastąpił Zbigniewa Wągrowskiego, który w styczniu w wieku 72 lat po blisko 50 latach odszedł na emeryturę. Zbigniew Wągrowski kierował Palmiarnią i Parkiem Wilsona przez blisko 50 lat. Wśród jego sukcesów są obchody 100-lecia Palmiarni oraz odbudowa obiektu, która trwała dziesięć lat. Ze względu na zły stan techniczny w 1978 roku zapadła decyzja o zamknięciu Palmiarni. Rośliny nie tylko nie mieściły się w pawilonach, ale także odpadały fragmenty szyb przy większych podmuchach wiatru. Na dodatek cała konstrukcja była pordzewiała. W 1982 roku postanowiono, że wybudowany zostanie nowy obiekt, przy zachowaniu poprzedniej kolekcji roślin. Zwiększyła się również liczba zwiedzających. Od 1992 roku Palmiarnię odwiedziło ponad 3,5 miliona osób, a rocznie do poznańskich tropików przychodzi ponad 180 tysięcy zwiedzających.

Odchodzący na emeryturę dyrektor Palmiarni przez wiele lat był przeciwny powstaniu placu zabaw w Parku Wilsona. Spór trwał od ponad dziewięciu lat. Wtedy wielokrotnie Przedszkole nr 51 i była Rada Osiedla Targowego apelowały do dyrektora Palmiarni, Zbigniewa Wągrowskiego o utworzenie w Parku Wilsona placu zabaw z prawdziwego zdarzenia.

Park powinien mieć charakter francuski. Jest podzielony na trzy części i ma być miejscem spacerowym. Nie powinno się tutaj znajdować żadne miejsce zabaw dla dzieci - wskazywał Zbigniew Wągrowski.

Odpowiadając na oczekiwania mieszkańców, portal lazarz.pl wyszedł z inicjatywą zbierania podpisów pod petycją z prośbą o utworzenie na terenie Parku Wilsona placu zabaw dla dzieci. Pod petycją poparcia inicjatywie utworzenia placu zabaw dla dzieci w Parku Wilsona podpisało się w ciągu trzech tygodni prawie 900 osób. Plac zabaw w Parku Wilsona stał się faktem wiosną 2011 roku.

Do czasu wyboru nowego szefa Palmiarni i administratora Parku Wilsona obowiązki dyrektora pełnił Marek Krzyżaniak, dotychczasowy zastępca.

ZOBACZ TAKŻE: Ma już 180 lat i początkowo był ogrodem botanicznym


Komentarze (2)

13-09-2015 19:15:37
pit
fajnie byloby gdyby fontanna dzialala częściej niz raz w tygodniu . a teraz nawet w weekend nie dziala. nasadzenia na rabatach tez moglyby zaczynac sie wraz z nadejsciem wiosny a nie dopjero w czerwcu.
12-09-2015 20:23:21
Bieganek
Podstawowym zadaniem jest oczyszczenie parku z ludzi pijących, myjących się i łowiących ryby w stawach. Reszta jest drobiazgiem, jeśli to się uda.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: