Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W budynku po 8 LO zaczyna działać katolickie gimnazjum i liceum - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W budynku po 8 LO zaczyna działać katolickie gimnazjum i liceum
31-08-2015 08:03   Janusz Ludwiczak
Kardynał Zenon Grocholewski, były prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej i arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wezmą udział w uroczystym poświęceniu nowej siedziby Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz, która powstała w budynku przy ul. Głogowskiej 92, dawnej siedzibie VIII LO.

W gmachu, który został wyremontowany za 15 milionów złotych uczyć będzie się prawie 500 uczniów. Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz rozpocznie się najpierw o godz. 8:45. Przed budynkiem szkoły z księdzem dyrektorem i wychowcami spotkają się uczniowie klas pierwszych. Pozostali uczniowie spotkają się o godz. 9:00 w salach z nauczycielami.

Godzinę później w kościele Matki Boskiej Bolesnej odprawiona msza święte, której przewodniczyć będą arcybiskup Stanisław Gądecki i kardynał Zenon Grocholewski. Na zakończenie nabożeństwa odbędzie się ślubowanie uczniów pierwszych klas gimnazjum.

Po mszy św. odbędzie sie przejście na plac przed budynkiem szkoły, gdzie kard. Zenon Grocholewski poświęci odnowiony budynek katolickiego gimnazjum i liceum.

Remont budynku, dostosowanego do obowiązujących obecnie w szkolnictwie przepisów, kosztował 15 mln zł. Dobudowano m.in. windę, dzięki której w szkole uczyć się mogą osoby niepełnosprawne. Szkoła posiada dwie sale gimnastyczne, boiska sportowe i 25 sal lekcyjnych. Zainstalowany został system przeciwpożarowy i sieć internetowa, zakupiono nowoczesny sprzęt. W szkole powstała kaplica – tłumaczy ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Przypomnijmy. 17 lipca 2014 roku był ostatnim dniem kiedy adres VIII Liceum Ogólnokształcącego brzmiał ulica Głogowska 92. Dzień później dyrekcja "Ósemki" przekazała klucze nowemu właścicielowi - kurii. Przeprowadzka liceum z ulicy Głogowskiej 92 do nowej siedziby przy ul. Cegielskiego 1 w centrum miasta trwała aż cztery tygodnie. Najpierw w ostatnim tygodniu czerwca pakowane były książki, dokumenty, wyposażenie sal lekcyjnych. Do przeprowadzki wynajęto specjalistą firmę. Przewieźć trzeba było tysiące przedmiotów, które łącznie ważyły kilkadziesiąt ton, wśród nich były meble, stoły i ławki, ponad 16 tysięcy woluminów książek czy 1,2 tys. kilogramów sprzętu chemicznego. Przy przeprowadzce mimo wakacyjnej przerwy pomagali chętnie uczniowie i absolwenci. Cały dobytek "Ósemki" musiało przewieźć aż 17 ciężarówek.

VIII LO w budynku naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej mieściło się w sumie przez 70 lat! We wrześniu 1926 r. pod kierownictwem inż. A. Pillera, profesora Szkoły Budowlanej rozpoczęły się prace przy budowie nowego gmachu szkolnego przy ówczesnej ul. Marszałka Focha (obecnej Głogowskiej 92). Z początkiem roku szkolnego 1927/1928 szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ul. Głogowskiej 92 i uzyskała pełne prawa gimnazjów państwowych, jako "Prywatne Gimnazjum Humanistyczne im. Adama Mickiewicza w Poznaniu". W 1939 r. wybuch II wojny światowej spowodował zawieszenie działalności szkoły. 1 października 1948 r. w budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Bosej szkoła wznowiła działalność, już jako VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. 15 grudnia 1956 r. "Ósemka" przeniosła się z powrotem do budynku przy ul. Głogowskiej 92, w którym pozostała do lipca 2014 r.

"Ósemka" musiała opuścić ten budynek, gdyż należy on do kurii. W 2007 roku prawomocnym wyrokiem sądu Archidiecezja Poznańska odzyskała budynki przy ul. Głogowskiej 90 i 92, w których mieszczą się obecnie Zespół Szkół Muzycznych (należący do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz VIII Liceum Ogólnokształcące.


R E K L A M A

Komentarze (11)

01-09-2015 08:19:08
Hania
@Morlock, mieszkalam w sasiedztwie bezposrednim dawniej "8-ki", do przedszkola chodzilam do siostr w MBB, do podstawowki "12" w budynku obok "8-ki" gdzie jeszcze miesci sie szkola muzyczna, nasza szkola byla na parterze. Przez te wszytkie lata nie widzialam tego o czym piszesz, ani razu furmanki z miesem. Mieszkalam tam w tym fyrtlu. Furmanki byly na Rynku. Moze szkola nie wydala zdobywcy Nobla ale stara "8-ka" byla bardzo dobra szkola, miala prestiz, na ktory ciezko pracowali wszyscy nauczyciele, dyrektorzy i uczniowe. Poziom byl wysoki i to bez nauki religii w szkolach, i chodzenia do kaplicy. Jak ktos chcial to szedl do MBB. Zreszta po co sie modlic - jak nic sie nie umie - aby zdac kartkowke, takich cudow niech mlodziez nie oczekuje. Na wszystko w zyciu trzeba zapracowac.
31-08-2015 19:05:28
morlock
@kaśka. Ty pewnie się urodziłaś już w okularach i kindersztubą podkręconą na maximum. Przecież to młodzież, prawie dzieci. Przez ruchliwą ulicę na przerwie będą sobie przebiegali do MBB na zdrowaśkę przed kartkówką? A co byś tam widziała by dalej miągwić? Saunę koedukacyjną, basen, kasyno? Często wchodzę do tego kościoła idąc Głogowskiego. Czasem tylko po to by odpocząć i wyciszy się a nie rzucać moim moherowym berecikiem po nawach czy bezmyślnie wyklepać "zdrowaśkę". Piszę to w nawiązaniu do drugiego zdania moich wypocin, gdybyś nie zrozumiała. No chyba że jesteś np. córką proboszcza i wiesz z góry że żadne "imprezy" podczas przerw między lekcjami nie będą się odbywały u MBB.
31-08-2015 16:57:54
kaśka
W szkole powstała kaplica – tłumaczy ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Po co??? To już kościół Matki Boskiej Bolesnej nie wystarczy????
31-08-2015 16:55:51
morlock
@ maciej. No sorry ale nikogo nie stać na czteroletnią hibernację ósemkowicza w pierwszej klasie. Może teraz szkoła wreszcie nabierze klasy. O prestiżu szkoły (byłym) zapomnijmy. Pamiętam jeszcze z lat siedemdziesiątych te furmanki z półtuszami ustawiające się pod ósemką (geodezją i enengetyką z resztą też). Jakoś na Curie-Skłodowskiego czy inną Teslę nie wyedukowałeś?
31-08-2015 16:18:48
dziewucha
W budynku nie umieszczono niczego, co godziłoby w jego historię. Tam będzie SZKOŁA, w której będzie uczyć się 500 uczniów. Bardzo dobra szkołą zresztą. No i w szkole jest kaplica, więc można skupiać się nie wychodząc na zewnątrz...
31-08-2015 13:14:11
maciej
serdecznie dziękuję za zlikwidowanie VIII L.O.-były ósemkowicz..
31-08-2015 11:32:52
goniek
budynek i jego otoczenie wygląda imponująco. Oby tak zostało.
31-08-2015 11:14:17
x
Rozumiem, że w czasie dużej przerwy wskazana będzie chwila skupienia w kościele naprzeciw szkoły?
31-08-2015 10:33:00
tonny
ale odpieprzyli, zapłacił tempi wierni
31-08-2015 10:21:28
ósemkowicz
Kurio - dziękujemy.
31-08-2015 08:15:23
Maciek
Remont przeprowadzony pięknie, stać ich w końcu wszyscy się na niego zrzuciliśmy.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

cze

17:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert finałowy X Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Folkloru "Kids Fun Folk"

17:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
XVII festyn charytatywny "Niebiescy Dzieciom"

17

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczyste zakończenie sezonu 2018/2019 na Łazarzu - spotkanie z animatorami życia kulturalno – oświatowego

18

cze

18:00
Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
Spotkanie z uczestnikami Czerwca `56 i odsłonięcie instalacji artystycznej "Krawatto"

21

cze

do 22-06-2019
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: