Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Mamy Rynek Łazarski z XIX-wiecznymi klimatami bamberskimi" - Łazarz 2025 według Janusza Hellera - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Mamy Rynek Łazarski z XIX-wiecznymi klimatami bamberskimi" - Łazarz 2025 według Janusza Hellera
27-08-2015 11:44   Janusz Ludwiczak
"Największe wrażenie na mnie i jak sądzę na licznych turystach wrażenie czyni ulica Głogowska, nazywająca się teraz Traktem Bamberskim. Nowy bulwar to spełnienie marzeń mieszkańców dawnego Łazarza bolejących nad upadkiem dzielnicy. Wielkomiejski deptak, po których kursują zabytkowe tramwaje, riksze i dorożki. A naprawdę uśmiechnąłem się gdy zobaczyłem nad swoją głową przelatującego drona dostarczającego przesyłkę do pobliskiego antykwariatu. Pamiętam przed laty te wielkie plany dotyczące zmiany zagospodarowania Rynku Łazarskiego. Kraków ma swój Kazimierz, my mamy Rynek Łazarski z XIX wiecznymi klimatami bamberskimi zrealizowanym we współpracy z nowym miastem partnerskim Poznania, bawarskim Bambergiem – pisze Janusz Heller, kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg", przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza. Z okazji 10-lecia portalu lazarz.pl zaprosiliśmy 10 znanych Łazarzan i Poznaniaków związanych z dzielnicą do zostania na chwilę reporterem i przygotowania publikacji: "Łazarz 2025 - dzielnica za 10 lat". Ich zadaniem było przygotowanie wizji jaki będzie Łazarz 19 sierpnia 2025 roku.

Keflavík, 19 sierpnia 2025 roku
Drogi Januszu,

Od kilku dni zbieram się do skreślenia tych paru słów adresowanych do Ciebie w podzięce za zaproszenie do udziału w Jubileuszowym spotkaniu Klubu Przyjaciół Portalu łazarz.pl. Cieszę się, że pamiętałeś o mnie i zaprosiłeś mnie od nie dawna emeryta na to ważne dla Ciebie, a dla mnie jakże sentymentalne spotkanie. Jak wiesz od kilku lat jestem oderwany od spraw polskich, a tym samym i łazarskich. Stąd też sierpniowa wizyta w Poznaniu z okazji Twojego święta była dla mnie niezaprzeczalną przygodą.

Łazarz który zobaczyłem tego lata przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. To nie ta sama dzielnica jaką pamiętam… Kafejki, muzyczne kluby, galerie… Ba! Liczni bukiniści wzorem tych nad sekwańskich, rojnie rozlokowali się, nie tylko na naszej pryncypialnej arterii, ale i w wielu zakamarkach święto łazarskich.

Największe wrażenie na mnie i jak sądzę na licznych turystach wrażenie czyni ulica Głogowska, nazywająca się teraz Traktem Bamberskim (Pardon! Nie mogę się przyzwyczaić do tej nowej, jakże sympatycznej nazwy poznańskiej Main Street.). Nowy bulwar to spełnienie marzeń mieszkańców dawnego Łazarza bolejących nad upadkiem dzielnicy. Wielkomiejski deptak, po których kursują zabytkowe tramwaje, riksze i dorożki. A naprawdę uśmiechnąłem się gdy zobaczyłem nad swoją głową, (a siedziałem wówczas w jednej z riksz zajęty rozmową, z przemiłą rowerzystką), przelatującego drona dostarczającego przesyłkę do pobliskiego antykwariatu. A ta wszechobecna zieleń powodująca, iż ta ulica stała się miejscem w którym chce się uskuteczniać przechadzki, prawie jak w XIX wiecznym Poznaniu opisywanym przez patrona jednej z poznańskich ulic Marcelego Mottego.

Chciałbym tu Tobie pogratulować, a właściwie Twojemu Domu Medialnemu łazarz.pl (tu przy okazji wielkie gratulacje spektakularnego sukcesu biznesowego) za stworzenie w sołtysówce Adama Jeskiego, Łazarskiego Centrum Informacji Turystycznej.

Pamiętam przed laty te wielkie plany dotyczące zmiany zagospodarowania Rynku Łazarskiego. To co udało Wam z tym miejscem uczynić to Wasz niezaprzeczalny sukces! Kraków ma swój Kazimierz, my mamy Rynek Łazarski z XIX wiecznymi klimatami bamberskimi zrealizowanym we współpracy z nowym miastem partnerskim Poznania, bawarskim Bambergiem. Gratulowałem Wam w zeszłym roku za przyznaniu Nagrody im. Miesa van der Rohego, Bamberskiemu Fyrtlowi (Rynek, Kościół, Trakt) a przecież to architektoniczne cudeńko zdobyło wiele innych.

Kiedyś przed laty był konkurs Zielony Poznań Zielony Łazarz, a teraz nasza dzielnica kwitnie i nadal rozkwita, kilkunastoma ogrodami społecznymi. Otoczona troskliwą opieką setek wolontariuszy (a właściwe: wolontariuszek i wolontariuszy!). Napisz proszę czy Konkurs Zielony Poznań się jeszcze odbywa?

Moi Drodzy z żalem opuszczałem nasz Łazarz. Pozwólcie zatem, ze wyrażę, moje, wielkie uznanie dla Was wszystkich. Wiem, że od niedawna macie wsparcie w osobie nowego Prezydenta Poznania, Marcina Kostaszuka i posłów rodem z Łazarza. Przy okazji kto by pomyślał, że w tym roku Prezydentem RP zostanie wybrany Jacek Jaśkowiak!

Drogi Januszu, jeszcze raz dziękuję za zaproszenie na dwudziestolecie portalu. Tamten sierpniowy wtorek zostanie na długo w mojej wdzięcznej pamięci! Żałuję, że nie mogłem skorzystać z zeszłorocznego zaproszenia na 35. Dni Łazarza.

Do zobaczenia ponownie w Poznaniu (może na srebrnym jubileuszu)
Z krainy lodu i śniegu
Twój imiennik,
Janusz

PS. Miło że impreza jubileuszowa odbyła się ponownie w Łazarskim Domu Kultury przy ulicy Romana Dmowskiego.

Janusz Heller
Kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg", przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza


R E K L A M A

Komentarze (1)

27-08-2015 11:50:56
M.Łazarz
Janusz twój sen jeszcze bardziej "odjechany" od mojego. Niech się spełnią dla dobra Łazarza i Poznania.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: