Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Łazarz ma szansę stać się modnym miejscem do spędzania czasu wolnego" - Łazarz 2015 wg Pawła Sowy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Łazarz ma szansę stać się modnym miejscem do spędzania czasu wolnego" - Łazarz 2015 wg Pawła Sowy
25-08-2015 10:23   Redakcja
Z okazji 10-lecia portalu lazarz.pl Zaprosiliśmy 10 znanych Łazarzan i Poznaniaków związanych z dzielnicą do zostania na chwilę reporterem i przygotowania publikacji: "Łazarz 2025 - dzielnica za 10 lat". Ich zadaniem było przygotowanie wizji jaki będzie Łazarz 19 sierpnia 2025 roku? Jako szósty swoją wizję zaprezentuje Paweł Sowa, prezes Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, które dba nie tylko o "Skrócenie drogi na dworzec".

Kilka życzeń dla Łazarza od mieszkańca Naramowic
Od czasu do czasu przechadzam się z grupami turystycznymi po Łazarzu. Pokazuję im piękno tego fyrtla. Każda moja wizyta to okazja do obserwacji tego, co się tutaj dzieje, zarówno dobrego jak i złego. Z okazji urodzin portalu lazarz.pl chciałbym złożyć kilka życzeń mieszkańcom dzielnicy. Mam nadzieję, że chociaż część z nich spełni się w najbliższych 10 latach.

Wyrzucenie ruchu tranzytowego
Duży problem to nadmierny ruch tranzytowy na ulicy Głogowskiej. Nie ma z niego wielkiego pożytku dla Łazarza: hałas, korki, zanieczyszczenie powietrza. Dobrym pomysłem jest budowa ulicy Dolnej Głogowskiej, która mogła by wyprowadzić tranzyt z centrum fyrtla. Wówczas można by w bardziej ludzki sposób zagospodarować samą ulicę Głogowską. Przeznaczenie z każdej strony jednego pasa ruchu pod parkingi rozwiąże problem wąskich i pozastawianych samochodami chodników. Znajdzie się miejsce na drzewa i ławki. Mniejszy hałas, więcej miejsca i czystsze powietrze – ulica zyska na tych zmianach, co pozwoli także na podtrzymanie funkcji handlowej i przyciągnie nowych klientów. To bardzo ważne w kontekście walki z ogromnym pasożytem jaki powstał kilka lat temu przy dworcu – galerią handlową, której istnienie jest dużym zagrożeniem dla wielu placówek handlowych na Łazarzu.

Rewitalizacja
To modne hasło powinno na Łazarzu oznaczać remonty kamienic i tworzenie bardziej przyjaznej przestrzeni publicznej. Turyści są zachwyceni architekturą wielu obiektów, które im pokazuję. Niestety niektóre z nich wymagają pilnych prac remontowych, inaczej znikną z pejzażu dzielnicy. Poza odnawianiem budynków trzeba zadbać o infrastrukturę taką jak chociażby równe chodniki. Skoro już mowa o rewitalizacji to potrzebne jest tchnięcie nowego życia w Arenę. Jej modernizacja pozwoliłaby zachować tę ciekawą bryłę i jednocześnie umożliwić lepsze wykorzystanie.

Zieleń
Łazarz posiada piękne tereny zielone jak Park Wilsona czy Kasprowicza. Trzeba o nie dbać i jednocześnie zająć się ochroną, a bardzo często odtworzeniem drzewostanu na wielu ulicach fyrtla. To istotne jeśli mowa o przyjaznej przestrzeni i zdrowiu mieszkańców.

Połączenie z Wildą
Dla lepszej integracji obu dzielnic warto zainwestować w budowę łącznika – na pewno pieszo-rowerowego, może także dla lokalnego ruchu samochodowego w postaci kładki nad torami kolejowymi na wysokości ul. Kanałowej. Szczegóły techniczne takiego projektu są rzecz jasna do dyskusji, natomiast połączenie Łazarza z Wildą byłoby bardzo korzystne. W mojej ocenie przyczyniłoby się to wzmocnienia handlu w obu fyrtlach dzięki łatwiejszej komunikacji.

Aktywizacja kulturalna
Wydaje się, że Łazarz budzi się do życia i ma szansę stać się modnym miejscem do spędzania czasu wolnego. Pojawiają się nowe knajpki oraz inicjatywy kulturalne. To dobre zjawisko, które przyczynia się do polepszenia warunków życiowych. Pozwoli też na integrację mieszkańców.

Trzymam kciuki za Łazarz. Wszystkiego dobrego!

Paweł Sowa
Prezes Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Uwertury i Suity
wstęp wolny

01

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Bianco e nero
wstęp wolny

02

paź

do 04-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów
Jesienny Targ Ogrodniczy (02-03.10.)

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Da Camera
wstęp wolny

03

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Kantaty Włoskie
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: