Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Została wytyczona w latach 20. XX wieku. Za Niemców zwała się Streustrasse - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Została wytyczona w latach 20. XX wieku. Za Niemców zwała się Streustrasse
15-08-2015 09:00   Janusz Ludwiczak
Jest to krótka uliczka na pograniczu Łazarza i Grunwaldu. Zarys ulicy pojawia się po raz pierwszy na planach Poznania w 1920 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy przemianowują ją na Streustrasse. Nazwa ulicy pochodzi od koszarów wojsk taborowych. Mieściły się tutaj m.in. magazyny paszowe 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. W kolejnym odcinku z cyklu "Spacer po Łazarzu..." zaglądamy na ulicę Taborową.

Ulica Taborowa:

 • Długość: 510 m
 • Kod pocztowy: 60-790
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - UP Poznań 38 (ul. Grochowska 79), najbliższa poczta - AP Poznań (ul. Grunwaldzka 58)
 • Ilość budynków: 12
 • Najwyższy numer: 22
 • Status drogi: gminna/dojazdowa, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Św. Jana Kantego (ul. Grunwaldzka 86)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 175 - Szkoła Podstawowa nr 90 (ul. Chociszewskiego 56)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 90 (ul. Chociszewskiego 56), Gimnazjum nr 33 (ul. Wyspiańskiego 27)
 • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir II, rejon dzielnicowych 11.


Półkilometrowa uliczka na styku Łazarza i Grunwaldu

Taborowa to krótka uliczka, która odbiega od Reymonta. Można nią dojechać do pływalni i hotelu Olimpia. Najczęściej z ulicy tej korzysta Policja, gdyż znajduje się tutaj Oddział Prewencji i Wydział Konwojowy. Ulica Taborowa mieści się na terenie Osiedla Grunwald Południe (dawniej Kopernika-Raszyn), ale poświęcamy jej uwagę dlatego, gdyż znajduje się ona przy granicy Łazarza. Arteria ma 510 metrów długości.

Wytyczona w latach 20. XX wieku. Za Niemców zwała się Streustrasse

Zarys ulicy pojawia się po raz pierwszy na planach Poznania w 1920 roku. Oficjalna nazwa ulicy - Taborowa pojawia się na przełomie 1926 i 1927 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy przemianowują ją na Streustrasse. Nazwa ulicy pochodzi od koszarów wojsk taborowych. Mieściły się tutaj m.in. magazyny paszowe 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich.

W 1915 r. wybudowano gmach Nowych Koszar. Budynek ten jest bardzo podobny do jednego z obiektów na terenie JW2266 przy ul. Lotniczej, niegdysiejszy 8 Pułk Zabezpieczenia D. W. Lot. Budynek stoi do dziś, na północnym skraju placu apelowego. Przebywała w nim kompania wartownicza, chemiczna.


Muzeum Policji

Przy ul. Taborowej 22 znajduje się Izba Tradycji i Historii Policji. Ekspozycja prezentuje zbiory od chwili powstania Policji, w 1919 roku. W zebranych zbiorach znalazły się m.in. mundury, stare fotografie, pamiątkowe tablice, sztandary, pojazdy policji państwowej i milicji obywatelskiej. Wśród najciekawszych eksponatów znajdują się: motocykl Junak M10m odwzorowany na oryginalnych częściach, sztandar Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Poznaniu z 1947 roku, oryginalna tablica z napisem "Posterunek policji państwowej w Śremie", a także manekiny w umundurowaniu ORMO i ZOMO.

Sala Tradycji wielkopolskiej Policji przy ul. Taborowej 22 czynna jest we wtorki i czwartki w godz. od 10:00 do 14:00. Istnieje możliwość zwiedzania jej zarówno indywidualnie jak i w grupach zorganizowanych. Ponieważ Sala znajduje się na terenie Oddziału Prewencji Policji, należy wcześniej uzgodnić termin wizyty pod numerem telefonu 61 84 127 50 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 do 15:30).


Hotel i pływalnia Olimpia

Przy ul. Taborowej 8 znajduje się Hotel Olimpia. Obiekt ma 10 pięter, mieszczą się w nim pokoje jedno i dwuosobowe oraz 2-pokojowe studia. Hotel nie ma jednak dobrych opinii, większość gości narzeka na panujące w nim nie tylko stare komunistyczne zwyczaje, ale i PRL-owski standard, co widać chociażby po wyglądzie z zewnątrz.

Z kolei przy ul. Taborowej 1 mieści się pływalnia kryta Olimpia, która powstała na przełomie lat 60. i 70. Znajduje się w niej basen o wymiarach 25x12 m, głębokość maksymalna wynosi 1,8 m, minimalna 90 cm. W obiekcie znajduje się również drugi basen, płytszy - 0,40-0,80 m. Pływalnia Olimpia czynna jest codziennie od 6:00 do 22:15. Wstęp na basen odbywa się tylko z karnetami (rocznym lub 6-miesięcznym, których ceny wahają się od 180 do 350 zł).


Ciekawostki:
Ulica Taborowa znajduje się również w Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Łodzi i Warszawie.


Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • lazarz.pl - materiały własne


R E K L A M A

Zdj. arch. Biblioteka Uniwersytecka (1,4), Plany Poznania z 1920, 1924, 1927, 1929, 1931, 1939, 1940 r. - Biblioteka Uniwersytecka/zbiory Miejskiego Konserwatora Zabytków (5-11), Janusz Ludwiczak (12-21), asp. Tomasz Górny/Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu (22-33)

ZOBACZ TAKŻE: Park, który był cmentarzem, później nazywał się Zwycięstwa

ZOBACZ TAKŻE: Żywa partia szachów na boisku przy al. Okrężnej

ZOBACZ TAKŻE: Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

30

wrz

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Uwertury i Suity
wstęp wolny

01

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Bianco e nero
wstęp wolny

02

paź

do 04-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów
Jesienny Targ Ogrodniczy (02-03.10.)

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Da Camera
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: